Synagoga w Orli: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Konarski (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
'''Synagoga w Orli''' - Synagoga w [[Orla (województwo podlaskie)|Orli]] została wybudowana w latach 70. XVIII wieku. W początku wieku XIX budynek przebudowano ujednolicając elewację w stylu klasycystycznym. W 1928 roku synagoga podczas pożaru miasta częsciowo się spaliła. W latach 1941-1944 Niemcy zdewastowali synagogę i wykorzystywali ją jako magazyn. Od 1941 roku gdy Niemcy wywieźli Żydów do Treblinki synagoga jest nieużytkowana i niszczeje, pomimo tego że doczekała się remontu dachu, ścian, elewacji. W jej pustym wnętrzu niszczeją malowidła ścienne z przełomu XVIII i XIX w. Na froncie nad wejściem widoczny był dawniej hebrajski napis: "''Jakimże lękiem napawa to miejsce! Nic tu innego tylko Dom Boży''!". Zachowała się wnęka po Aaron Ha Kodesz.
'''Synagoga w Orli''' - Synagoga w [[Orla (województwo podlaskie)|Orli]] została wybudowana około 1754 roku. W początku wieku XIX budynek przebudowano ujednolicając elewację w stylu klasycystycznym. Dobudowano do niej też babińce. W jej pobliżu znajdowały się dwie drewniane bożnice. W 1938 r. synagoga się spaliła podczas pożaru miasta. W latach 1941-1944 Niemcy zdewastowali synagogę i wykorzystywali ją jako magazyn. Od 1941 roku gdy Niemcy wywieźli Żydów do Treblinki synagoga jest nieużytkowana i niszczeje, pomimo tego że doczekała się remontu dachu, ścian, elewacji. W jej pustym wnętrzu niszczeją malowidła ścienne z przełomu XVIII i XIX w. Na froncie nad wejściem widoczny był dawniej hebrajski napis: "''Jakimże lękiem napawa to miejsce! Nic tu innego tylko Dom Boży''!". Zachowała się wnęka po Aaron Ha Kodesz.


'''Legenda:'''
'''Legenda:'''
Linia 6: Linia 6:
'''Historia Żydów w mieście:'''
'''Historia Żydów w mieście:'''
Pierwsi Żydzi byli wzmiankowani w Orli w 1654 r. Opisywano mieszkających przy ul. Narewskiej cyrulików Jakuba i Symcha i pierwszego introligatora - Efraima. Już w 1655 r. mieszkało w Orli 540 Żydów i na 261 domów, 90 było żydowskich. W 1900 r. w mieście mieszka już 4286 miesz­kań­ców. Ży­dów było 3678, czy­li po­nad 85%.
Pierwsi Żydzi byli wzmiankowani w Orli w 1654 r. Opisywano mieszkających przy ul. Narewskiej cyrulików Jakuba i Symcha i pierwszego introligatora - Efraima. Już w 1655 r. mieszkało w Orli 540 Żydów i na 261 domów, 90 było żydowskich. W 1900 r. w mieście mieszka już 4286 miesz­kań­ców. Ży­dów było 3678, czy­li po­nad 85%.
W 1921 r. ludność miasta wy­no­si 1518 osób, z cze­go 1167 sta­no­wi­li Ży­dzi. Społeczność żydowska została wymordowana przez Niemców w roku 1941. Najpierw Żydów zamieszkujacych getto przy ul. Koszelowskiej w Orli wywieziono do getta w Bielsku, a następnie zamordowano w Treblince. W Orli zachował po Żydach także budynek apteki i obecny posterunek policji.
W 1921 r. ludność miasta wy­no­si 1518 osób, z cze­go 1167 sta­no­wi­li Ży­dzi. Społeczność żydowska została wymordowana przez Niemców w roku 1941. Najpierw Żydów zamieszkujacych getto przy ul. Koszelowskiej w Orli wywieziono do getta w Bielsku, a następnie zamordowano w Treblince. W Orli zachował po Żydach także budynek apteki i obecny posterunek policji. Ostatnim rabinem urzędującym w Orli był Eli Halpern.


'''Cmentarze żydowskie w Orli:'''
'''Cmentarze żydowskie w Orli:'''
W Orli istaniały dwa cmentarze żydowskie:
W Orli istaniały dwa cmentarze żydowskie:
* "stary" cmentarz koło synagogi (nagrobki ze starego, znajdującego się obok synagogi cmentarza Niemcy porozbijali i podobno kazali ułożyć z nich drogę, prowadzącą na Bielsk Podlaski).
* "stary" cmentarz koło synagogi. Znajdował się na ulicy Poświętnej, od obecnej remizy strażackiej do ulicy Żwirki i Wigury. Nagrobi z tego starego cmentarza Niemcy porozbijali i ułożyli z nich drogę do Wólki do torów kolejowych).
* "nowy" cmentarz z ok. 50 macewami przy drodze do Szczytów.
* "nowy" cmentarz z ok. 50 macewami przy drodze do Szczytów.



Wersja z 20:36, 15 lut 2007

Synagoga w Orli - Synagoga w Orli została wybudowana około 1754 roku. W początku wieku XIX budynek przebudowano ujednolicając elewację w stylu klasycystycznym. Dobudowano do niej też babińce. W jej pobliżu znajdowały się dwie drewniane bożnice. W 1938 r. synagoga się spaliła podczas pożaru miasta. W latach 1941-1944 Niemcy zdewastowali synagogę i wykorzystywali ją jako magazyn. Od 1941 roku gdy Niemcy wywieźli Żydów do Treblinki synagoga jest nieużytkowana i niszczeje, pomimo tego że doczekała się remontu dachu, ścian, elewacji. W jej pustym wnętrzu niszczeją malowidła ścienne z przełomu XVIII i XIX w. Na froncie nad wejściem widoczny był dawniej hebrajski napis: "Jakimże lękiem napawa to miejsce! Nic tu innego tylko Dom Boży!". Zachowała się wnęka po Aaron Ha Kodesz.

Legenda: Legenda mówi, że synagoga była pierwotnie zborem kalwińskim, który Żydzi chcieli kupić od Radziwiłłów. Tak długo ich prosili, że uzyskali zgodę, jednakże pod warunkiem zebrania w ciągu godziny zapłaty 10000 grosików. Warunek został spełniony, a budowla stała się ich własnością.

Historia Żydów w mieście: Pierwsi Żydzi byli wzmiankowani w Orli w 1654 r. Opisywano mieszkających przy ul. Narewskiej cyrulików Jakuba i Symcha i pierwszego introligatora - Efraima. Już w 1655 r. mieszkało w Orli 540 Żydów i na 261 domów, 90 było żydowskich. W 1900 r. w mieście mieszka już 4286 miesz­kań­ców. Ży­dów było 3678, czy­li po­nad 85%. W 1921 r. ludność miasta wy­no­si 1518 osób, z cze­go 1167 sta­no­wi­li Ży­dzi. Społeczność żydowska została wymordowana przez Niemców w roku 1941. Najpierw Żydów zamieszkujacych getto przy ul. Koszelowskiej w Orli wywieziono do getta w Bielsku, a następnie zamordowano w Treblince. W Orli zachował po Żydach także budynek apteki i obecny posterunek policji. Ostatnim rabinem urzędującym w Orli był Eli Halpern.

Cmentarze żydowskie w Orli: W Orli istaniały dwa cmentarze żydowskie:

  • "stary" cmentarz koło synagogi. Znajdował się na ulicy Poświętnej, od obecnej remizy strażackiej do ulicy Żwirki i Wigury. Nagrobi z tego starego cmentarza Niemcy porozbijali i ułożyli z nich drogę do Wólki do torów kolejowych).
  • "nowy" cmentarz z ok. 50 macewami przy drodze do Szczytów.