Star Wars Kid

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Star Wars Kid – amatorski film Kanadyjczyka, który zdobył ogromną popularność w Internecie.

8 listopada 2002 r. piętnastoletni wówczas, uczeń liceum nagrał siebie, w szkolnym studiu, wymachującego przyrządem do zbierania piłek do golfa, naśladując jednego z bohaterów Gwiezdnych wojen, części I: Mrocznego widmaDartha Maula, walczącego mieczem świetlnym. 19 kwietnia 2003 roku jeden z kolegów Ghyslaina znalazł kasetę z nagraniem pozostawioną na kilka miesięcy w szkolnym schowku i umieścił nagranie w sieci p2p Kazaa.

Stamtąd film momentalnie rozprzestrzenił się na wiele stron internetowych, sieci eMule, BitTorrent i inne. Powstało wiele jego przeróbek i modyfikacji.

Autor filmu był szykanowany przez rówieśników po opublikowaniu nagrania w internecie, z powodu negatywnych skutków udostępnienia filmu pozostawał pod opieką psychiatryczną, jego rodzina zażądała od czterech kolegów autora odszkodowania w wysokości dwustu pięćdziesięciu tysięcy dolarów kanadyjskich. Do rozprawy nie doszło, gdyż strony zawarły porozumienie poza sądem.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Internetowa petycja do George’a Lucasa z prośbą o obsadzenie Ghyslaina Razy w filmie Gwiezdne wojny: część III - Zemsta Sithów zebrała ponad sto czterdzieści tysięcy podpisów.
  • Ze względu na ogromną popularność filmu, dwóch blogerów (waxy org i jish.nu) podjęło akcję na rzecz zebrania pieniędzy na kupno iPoda Ghyslainowi. W niespełna tydzień zebrali ponad trzy tysiące dwieście dolarów i wysłali mu 30 GB iPod oraz dwa tysiące sześćset dolarów jako prezent.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]