Transport rurociągowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Transport rurociągowy Alaska
Rurociąg w pobliżu Sines w Portugalii

Transport rurociągowy - transport dóbr poprzez rurociągi. Najczęściej przesyłane są ciecze i gazy, ale istniały także pneumatyczne rury mogące transportować ciała stałe z wykorzystaniem powietrza pod ciśnieniem.

W przypadku gazów i cieczy każda chemicznie stabilna substancja może być przesyłana przez rurociąg. Istnieją więc rurociągi transportujące ścieki, wodę lub nawet piwo.

Najważniejsze z ekonomicznego punktu widzenia są rurociągi transportujące ropę naftową i gaz ziemny.

Rurociągi ropy naftowej i gazu ziemnego[edytuj | edytuj kod]

Mówiąc o transporcie znacznych ilości ropy naftowej i gazu ziemnego na powierzchni, transport rurociągowy jest jedyną ekonomicznie opłacalną drogą. W porównaniu do kolei, ma mniejszy koszt na jednostkę i większą przepustowość. Chociaż rurociągi można budować nawet pod morzem, to jest to bardzo wymagający ekonomicznie i technicznie proces, więc większość ropy naftowej jest transportowana na morzu przez tankowce.

Rurociągi ropy naftowej są wykonane ze stalowych rur o wewnętrznym przekroju 30 do 120 cm. Tam gdzie to możliwe, są budowane na powierzchni ziemi. Ropa naftowa jest utrzymywana w ruchu przez system stacji pomp, budowanych wzdłuż rurociągu i zwykle płynie z prędkością około 1 do 6 m/s.

Wypadki[edytuj | edytuj kod]

Przy rurociągach przenoszących łatwopalne lub wybuchowe materiały takie jak gaz ziemny lub ropa naftowa mogą występować problemy z utrzymaniem bezpieczeństwa.

  • 4 czerwca 1989 - Iskry z dwóch przejeżdżających pociągów spowodowały eksplozję gazu wyciekającego z rurociągu LPG w pobliżu Ufy w Rosji. Zginęło do 645 osób.
  • 17 października 1998 - pod Jesse w Nigerii rurociąg ropy naftowej eksplodował zabijając około 1200 mieszkańców wsi - był to najtragiczniejszy z wielu podobnych wypadków w tym kraju.
  • 10 czerwca 1999 - wyciek rurociągu w Bellingham w stanie Waszyngton. Opary z wycieku eksplodowały, zabijając dwoje dzieci.
  • 30 lipca 2004 - ważny rurociąg gazu ziemnego eksplodował w Ghislenghien w Belgii, blisko Ath (trzydzieści kilometrów na południowy zachód od Brukseli), zabijając co najmniej 23 ludzi i raniąc 122, część krytycznie.
  • 26 grudnia 2006 - ponad 260 osób zginęło w wyniku eksplozji rurociągu naftowego w Nigerii.