Ulica Bolesława Śmiałego w Szczecinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ulica Bolesława Śmiałego
Turzyn, Śródmieście-Północ
Ilustracja
Zabudowa ulicy Bolesława Śmiałego, 2015
Państwo

 Polska

Miejscowość

Szczecin

Długość

999,9 m

Poprzednie nazwy

Pestalozzistraße

Przebieg
ul. Adama Mickiewicza
ul. 5 Lipca
ul. Jagiellońska
ul. Piotra Ściegiennego
pl. Marii Tarnowskiej
ul. Bolesława Krzywoustego
ul. Kazimierza Pułaskiego
Położenie na mapie Szczecina
Mapa konturowa Szczecina, po lewej znajduje się punkt z opisem „ulica Bolesława Śmiałego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „ulica Bolesława Śmiałego”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „ulica Bolesława Śmiałego”
Ziemia53°25′52,2″N 14°32′09,6″E/53,431167 14,536000

Bolesława Śmiałego (do 1945: Pestalozzistraße) – ulica w szczecińskiej dzielnicy Śródmieście, należąca do osiedli Turzyn oraz Śródmieście-Północ. Przedwojenna nazwa ulicy nadana była na cześć Johanna Heinricha Pestalozziego – szwajcarskiego pedagoga i pisarza, twórcy pierwszej teorii nauczania początkowego.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Ulica Bolesława Śmiałego rozpoczyna się na skrzyżowaniu z ulicą Adama Mickiewicza na obszarze osiedla Śródmieście-Północ. Następnie zmienia przynależność administracyjną na osiedle Turzyn, gdzie krzyżuje się kolejno z ulicą 5 Lipca, Jagiellońską, Piotra Ściegiennego. Na placu Marii Tarnowskiej spotyka się z ulicą Stanisława Żółkiewskiego oraz Jana Karola Chodkiewicza. Następnie krzyżuje się jeszcze z ulicą Bolesława Krzywoustego, kończąc swój bieg na ulicy Kazimierza Pułaskiego.

Zabudowa[edytuj | edytuj kod]

Kamienice wznoszące się przy ulicy Śmiałego wybudowano w latach 1902–1907. Zgodnie z rozporządzeniem władz miejskich, mieszkańcy byli zobowiązani do obsadzania ogródków przed budynkami ozdobnymi kwiatami i krzewami. Właściciele kamienic, głównie kupcy i rzemieślnicy, najczęściej zamieszkiwali partery, wynajmując wyższe piętra[1] . Zabudowa ulicy Bolesława Śmiałego zachowała się niemal w całości – niewielka część budynków uległa zniszczeniu w wyniku działań wojennych. Przy ulicy wznoszą się kilkupiętrowe, eklektyczne kamienice pochodzące z końca XIX wieku. Oprócz tego w latach powojennych wzniesionych zostało kilka plomb, które wypełniły puste parcele, oraz budynek Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy – Zachodniopomorskiego Centrum Leczenia i Profilaktyki (adres: Śmiałego 33). Na początku XXI wieku rozpoczęły się generalne remonty kamienic zainicjowane przez Szczecińskie TBS[2]. W ramach rewitalizacji gruntownie odnowiono fasady kamienic oraz ich wnętrza, zainstalowano centralne ogrzewanie, przebudowano mieszkania w oficynach dobudowując łazienki.

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Małgorzata Jankowska - Walory zabytkowe Szczecińskich kamienic - konieczność rewitalizacji. "Kronika Szczecina 2003" - ISBN 83-89341-11-5
  2. Strona STBS. [dostęp 2015-04-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-07)].