Ulica Pasternik w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ulica Pasternik
Bronowice Małe, Bronowice
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Długość

1,5 km

Przebieg
ul. Ojcowska, ul. Walerego Eljasza-Radzikowskiego
ul. Włodzimierza Tetmajera
ul. Zaborska
ul. Starego Dębu, ul. prof. Adama Rożańskiego
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „ulica Pasternik”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Pasternik”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „ulica Pasternik”
Ziemia50°05′47,0″N 19°52′17,0″E/50,096389 19,871389

Ulica Pasternik w Krakowie – główna krakowska trasa wylotowa w kierunku północno–zachodnim, stanowiąca fragment krajowej i międzynarodowej drogi krajowej nr 7 (E77), a także fragment III obwodnicy Krakowa, znajdująca się w Bronowicach Małych w administracyjnej Dzielnicy XI Bronowice.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Ulica zaczyna swój bieg na skrzyżowaniu z ulicą Ojcowską i Walerego Eljasza-Radzikowskiego, gdzie staje się fizycznym przedłużeniem tej drugiej. Na początkowym odcinku, kilkadziesiąt metrów za początkiem ulicy w kierunku północno–zachodnim, arteria mija Kościół Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Następnie biegnie dalej w kierunku północno–zachodnim w kierunku skrzyżowania z ulicą Starego Dębu i prof. Adama Różańskiego, by tam zakończyć bieg. Ulica Pasternik jest ostatnią ulicą znajdującą się w Krakowie, będącą częścią III obwodnicy miasta w kierunku północno–zachodnim. Ulica prof. Adama Różańskiego, będąca przedłużeniem ulicy Pasternik, znajduje się już w całości w miejscowości Rząska[1].

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Ulicę Pasternik tworzą dwie dwupasmowe ulice oddzielone od siebie pasem zieleni. W ciągu ulicy znajdują się dwa przystanki autobusowe komunikacji miejskiej – „Cmentarz Bronowice” oraz „Pasternik”[2]. W otoczeniu arterii znajdują się m.in. Kościół Stygmatów św. Franciszka z Asyżu, pawilony handlowo-usługowe wypełniające w znacznej części otoczenie ulicy oraz osiedla mieszkaniowe[1].

W 2022 roku odbył się remont ulicy o wartości około 5,5 mln złotych, obejmujący wymianę nawierzchni ulicy i usunięcie dziur drogowych[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Praca zbiorowa: Kraków plan miasta. Kraków: 2023. ISBN 978-83-8190-859-7.
  2. Mapy i schematy KMK. [w:] Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie [on-line]. ztp.krakow.pl. [dostęp 2024-01-12]. (pol.).
  3. Renata Postawa-Giza, Przed nami remont ul. Pasternik z rządową dotacją | Zarząd Dróg Miasta Krakowa [online], zdmk.krakow.pl, 16 września 2022 [dostęp 2024-01-12] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]