VMST

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

VMST (Voice Messaging System Test) – Test Wrażliwości na Znaczenie Wokalne Jego zadaniem jest rozwijanie umiejętności kodowania i dekodowania przekazów wokalnych. Rozwija wrażliwość na różnice międzykulturowe w przekazywaniu sygnałów i wskazuje na znaczenie kontekstu, w jakim odbywa się spotkanie.

Test polega na kodowaniu i dekodowaniu przekazów wokalnych. Komunikujący, którego słucha się na żywo, albo odsłuchuje z taśmy magnetofonowej usiłuje zakomunikować 10 różnych klas czy rodzajów znaczenia. Każda próba zakomunikowania klasy znaczenia powinna zaczynać się od słów: "To jest przekaz wokalny nr..." Po przesłuchaniu należy umieścić numer przekazu wokalnego w pustym miejscu naprzeciw słowa, które jest najbliższe reprezentacji znaczenia, jakie właśnie zakomunikowano wokalnie.

Klasa znaczenia wokalnego Numer
odraza
szczęście
zainteresowanie
smutek
zakłopotanie
pogarda
zaskoczenie
złość
determinacja
strach

Wyniki wskazują, czy osoba wykonująca test jest wokalnie ekspresyjna bądź posiada specyficzne trudności. Posługując się wielokrotnie testem VMST można poprawić uzyskane przez siebie wyniki zarówno pod względem zdolności kodowania jak i dekodowania wiadomości przekazywanych głosem o co najmniej 20%.

Skuteczna komunikacja jest nagrodą za rozwijanie ważnych niewerbalnych umiejętności komunikacyjnych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dale G. Leathers, przekład: M.Trzcińska, Komunikacja niewerbalna, Warszawa 2007,

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]