Virginia Carter Castleman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Virginia Carter Castleman
Data i miejsce urodzenia

1864
Herndon w stanie Virginia

Data i miejsce śmierci

1937
Herndon w stanie Virginia

Narodowość

amerykańska

Język

angielski

Alma Mater

Drexel's library school

Dziedzina sztuki

poemat, powieść

Ważne dzieła

Pocahontas

Virginia Carter Castleman (ur. 1864, zm. 1937[1]) – amerykańska bibliotekarka, pisarka i poetka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wiadomości o życiu Virginii Carter Castleman są skape i trudno dostępne. Urodziła się w miejscowości Herndon w stanie Virginia w 1864 roku[2]. Jej matka około 1870 roku założyła we własnej rezydencji w Herndon szkołę dla dziewcząt[2]. Jej ojciec był duchownym kościoła episkopalnego[2]. Virginia Carter Castleman ukończyła najpierw Edgeworth Institute w Baltimore[2], a następnie studium bibliotekarskie na Uniwersytecie Drexela[2]. Po uzyskaniu dyplomu była bibliotekarką na Uniwersytecie Pensylvanni i zajmowała się katalogowaniem książek[2]. Krótko po roku 1904 powróciła do rodzinnej Virginii[2]. Wraz z siostrami założyła towarzystwo biblioteczne i otworzyła wypożyczalnię w Herndon[2]. Opublikowała wspomnienia Kitty Kitchen, mieszkanki Herndon, której mąż walczył po stronie Unii w Wojnie secesyjnej[2]. Autorka zmarła w Herndon w 1937 roku[2].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Virginii Carter Castleman była autorką wielu dzieł, powieści, poezji i książek dla dzieci[2]. Napisała między innymi powieść Roger of Fairfield (1906). Jej głównym i najpopularniejszym dziełem jest poemat Pocahontas, napisany nierymowanym trocheicznym sześciostopowcem. Wybór tej niecodziennej dla poezji anglojęzycznej formy stanowi zapewne nawiązanie do Pieśni o Hajawacie Henry'ego Wadswortha Longfellowa, ułożonej trocheicznym czterostopowcem. Poemat został wydany w 1907 roku, w trzechsetną rocznicę założenia kolonii Jamestown[3]. Kevin J. Hayes krytycznie ocenia kunszt wersyfikatorski autorki, wytykając jej wymuszone przez dążenie do zachowania metrum niezręczności językowe[3]. Niemniej jednak poemat stanowi ważny czynnik w ugruntowaniu legendy pięknej Indianki Pocahontas.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Virginia Carter Castleman. AllPoetry. [dostęp 2016-09-23]. (ang.).
  2. a b c d e f g h i j k Virginia Carter Castleman Photograph Collection. Drexel University. [dostęp 2016-09-23]. (ang.).
  3. a b Kevin J. Hayes: A History of Virginia Literature. books.google.pl. [dostęp 2016-09-23]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]