Wikipedia:Głosowania/Nazwy klubów piłkarskich 3

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Głosowanie dotyczy przyjęcia bardzo szczegółowych zasad nazewnictwa klubów piłkarskich.

Unieważnienie (ograniczenie czynnego prawa głosu) - głosowanie zakończone
Rozpoczęcie: 13 listopada 2011 12:00:00 Zakończenie: 13 listopada 2011 14:31:00

Sformułowanie problemu[edytuj | edytuj kod]

Problem nazewnictwa klubów piłkarskich jest tak stary jak Wikipedia. Pojawiały się już głosowania w tej sprawie, lecz za każdym razem wywoływały one ogromne kontrowersje. Głosowanie to miałoby wprowadzić porządek w nazewnictwie klubów piłkarskich, ponieważ obecnie istnieje tu ogromny bałagan. Być może było to spowodowane tym, że owe zasady nad którymi głosowano były zbyt mało precyzyjne, a użytkownicy tam głosujący za nic nie chcieli iść na kompromis. Dlatego też grupa wikipedystów w dyskusji Wikiprojektu:Piłka nożna omówiła szczegółowo nazewnictwo klubów piłkarskich pod różnymi względami. Uzyskano w ten sposób konsensus, który jest poddawany pod głosowanie, a który wygląda następująco:

Wprowadzenie[edytuj | edytuj kod]

Zanim podana zostanie propozycja zmian postarajmy się przeanalizować nazwę klubu piłkarskiego. Oryginalna nazwa klubu może się składać maksymalnie z trzech członów. Są to:

  • nazwijmy to nazwa rodzajowa, czyli nazwa określająca charakter klubu (np. Football Club - FC, Club Atlético - CA, Racing Club - RC, itd.) - jeśli będzie potrzeba owa nazwa rodzajowa w nazwie artykułu będzie zawsze pisana w skrócie bez kropek
  • nazwa własna klubu, czyli po prostu określenie podstawowe nazwy klubu (np. United, Olympique, Nacional, Arsenal, Chelsea, Borussia, itd.)
  • nazwa miasta, z którego pochodzi klub

Nazwa klubu może posiadać jeszcze formę prawną (jak np. w Polsce S.A.) jednak jest stosowanie jest wykluczone w nazwie artykułu. Można ją jednak podać w infoboxie w oryginalnej nazwie klubu.

Propozycja nazewnictwa poddawana pod głosowanie[edytuj | edytuj kod]

Należy przyjąć, że nazwa artykułu może posiadać maksymalnie 2 człony.

  • Możliwość pierwsza - nazwa oryginalna klubu posiada wszystkie 3 człony lub posiada człony nazwa własna + nazwa miasta - wtedy nazwa artykułu zawiera nazwę własną i nazwę miasta (nazwa miasta jest odmieniona w języku polskim, jeśli istnieje polski odpowiednik)kolejność szyku tych nazw jest dokładnie taka sama jak w nazwie oryginalnej - przykłady: Manchester United, Olympique Marsylia, Sparta Praga, Borussia Dortmund.
  • Możliwość druga - nazwa oryginalna klubu posiada tylko człony nazwa rodzajowa + nazwa własna, w tym przypadku pozostawiamy obydwa człony bez zmian - przykłady: Arsenal FC, Sporting CP, Juventus FC, Rosenborg BK, CA Boca Juniors.
  • Możliwość trzecia - nazwa oryginalna klubu posiada tylko człony nazwa rodzajowa + nazwa miasta, w tym przypadku również nic nie zmieniamy (nawet jeśli nazwa miasta ma polski odpowiednik nie zmieniamy jej, ponieważ w tym przypadku nazwa miasta pełni rolę nazwy własnej) - przykłady: Liverpool FC, Lille OSC, Debreceni VSC, AS Roma, NK Zagreb, OFK Beograd.
  • Możliwość czwarta - nazwa oryginalna klubu posiada tylko jeden człon, wówczas nic nie zmieniamy - przykłady: Bursaspor, Kayserispor, Sivassspor.

W możliwościach 1-3 obowiązuje kolejność szyku tych nazw. Jest ona dokładnie taka sama jak w nazwie oryginalnej!

Wyjątki[edytuj | edytuj kod]

  • Wyjątek I - W niektórych wypadkach można tworzyć nazwy klubów na 2 sposoby, np.
Nazwa oryginalna Sposób I Sposób II
Real Madrid Club de Fútbol Real Madryt Real Madrid CF
Racing Club Strasbourg Racing Strasbourg RC Strasbourg
Club Atlético de Madrid Atlético Madryt CA Madrid
Real Club Deportivo de La Coruña Deportivo La Coruña RCD La Coruña
Reial Club Deportiu Espanyol de Barcelona RCD Espanyol Espanyol Barcelona

W przypadku klubu z Madrytu obie nazwy są popularne. Pierwsze jest popularna bardziej w Polsce, druga natomiast zagranicą. W przypadku drużyny ze Strasbourga używane są zamiennie obydwie nazwy [1], o tyle w przypadku drużyny z Madrytu i La Coruñy używana jest tylko nazwa ze sposobu pierwszego, z tego względu iż w oryginale nie występuje nazwa RCD La Coruna [2] ani CA Madrid [3]. W przypadku Espanyolu obydwie formy są również prawidłowe gdyż oryginalna nazwa klubu zapisywana jest również z nazwą miasta [4].

  • Wyjątek II - drużyny, których nazwa własna brzmi Internazionale, Interclube, itp. w nazwie hasła noszą nazwę Inter + nazwa miasta jeśli takowa istnieje w oryginale (Inter Mediolan [5], Inter Luanda [6]), jeśli zaś weźmiemy pod uwagę nazwę klubu z Porto Alegre - Internacional wówczas zapiszemy ją jako SC Internacional gdyż w oryginale nie występuje nazwa miasta.
  • Wyjątek III - jest wariantem możliwości drugiej podanej powyżej. Dotyczy ona sytuacji, gdy w oryginalnej nazwie klubu nazwa własna jest wbita między nazwę rodzajową lub gdy nazwa rodzajowa składa się tylko z jednego wyrazu. W tym przypadku nazwy rodzajowej nie skracamy, lecz pozostawiamy ją w oryginale - przykłady: Club Olimpia, Club Nacional de Football.
  • Wyjątek IV - klubów o tej samie nazwie jest wiele, jednak nazwa miasta nie występuje w oryginale, wówczas zapisujemy ją w nawiasie np.: Al-Ahly (Kair), Al-Ahly (Dubaj), Al-Ittihad (Trypolis), Al-Ittihad (Aleksandria). Trzeba jednak pamiętać, że nazwa oryginalna jest zapisana w języku arabskim.

Adnotacja[edytuj | edytuj kod]

Jeśli jakiś klub ma błędną, popularną w Polsce nazwę, konieczne jest istnienie przekierowania nazwy błędnej do poprawnej.

Zasady tego głosowania[edytuj | edytuj kod]

  • Głosować mogą zalogowani użytkownicy, który zarejestrowani są w Wikiprojekcie:Piłka nożna w momencie rozpoczęcia głosowania (czyli do 13 listopada 2011 do godziny 12:00) oraz mający w momencie rozpoczęcia głosowania minimum 500 nieusuniętych edycji w przestrzeni głównej.
  • Głosy pacynek są nieważne.
  • Głosowanie trwa 14 dni od momentu rozpoczęcia głosowania bez możliwości przedłużenia.
  • Propozycja zostanie przyjęta, jeżeli liczba głosów za będzie stanowić więcej niż 50% całkowitej liczby głosów za i przeciw (przy czym głosy wstrzymujące nie są brane pod uwagę) oraz jeśli zagłosuje za nią minimum 15 użytkowników.
  • Pozytywny wynik głosowania sprawi, że wszystkie wcześniejsze głosowania nad nazewnictwem klubów piłkarskich stają się nieważne.


Głosujemy, wpisując ~~~~. Do głosu można dodać krótki komentarz uzasadniający głos. Dyskutowanie na temat głosu należy wpisywać poniżej w sekcji Dyskusja.

Głosowanie[edytuj | edytuj kod]

Jestem za przyjęciem nowych zasad[edytuj | edytuj kod]

  1. Tournasol7Demande-moi! 12:17, 13 lis 2011 (CET)[odpowiedz]
  2. cynec dyskusja 14:22, 13 lis 2011 (CEST)[odpowiedz]

Jestem przeciw przyjęciu nowych zasad[edytuj | edytuj kod]

Wstrzymuję się[edytuj | edytuj kod]




Dyskusja[edytuj | edytuj kod]

Hm...[edytuj | edytuj kod]

Hmm, czy takie głosowanie nie powinno być otwarte także dla użytkowników spoza projektu? Olos88 (dyskusja) 12:47, 13 lis 2011 (CET)[odpowiedz]

Użyję tu bardziej dosadnych słów, ograniczenie prawa głosu do członków projektu i wyważanie przy tym (na poziomie 50% głosów) wyników ewentualnych wcześniejszych bliżej przy tym niesprecyzowanych ogolnospołecznościowych głosowań ("Pozytywny wynik głosowania sprawi, że wszystkie wcześniejsze głosowania nad nazewnictwem klubów piłkarskich stają się nieważne.") jest niedopuszczalnym naruszeniem elementarnych zasad Wikipedii! Wnioskuję niniejszym o czym szybsze wycofanie do dalszej ogolnospołecznościowej dyskusji tak źle przygotowane głosowanie, by nie kompromitować dalej tematu. Na takich zasadach można ewentualnie przeprowadzić sobie wewnątrzprojektową sondę, ale regularne głosowanie! -- Alan ffm (dyskusja) 13:15, 13 lis 2011 (CET)[odpowiedz]
Zanim wprowadziłem to głosowanie w życie zasady te poddałem pod dyskusję przez prawie 2 tygodnie. Dlaczego wówczas nikt nie wytknął mi błędów? Tournasol7Demande-moi! 13:57, 13 lis 2011 (CET)[odpowiedz]
Dyskusja toczyła się w projekcie, a przynajmniej w końcowej fazie powinna się toczyć moim zdaniem w kawiarence. Sam do niej rzadko zaglądałem i dzisiaj trochę znienacka dowiedziałem się o głosowaniu :) Ja, jak tworzyłem jakieś głosowania, to zawsze tworzyłem na osobnej podstronie projekt strony do głosowania, o czym informowałem w dyskusji, a nawet na TO i dopiero po zaakceptowaniu tego projektu (a zazwyczaj pojawiały się uwagi, które prowadziły do modyfikacji) otwierałem głosowanie. Więcej cierpliwości ;) Olos88 (dyskusja) 14:06, 13 lis 2011 (CET) Edit: Teraz widzę, że powstało wcześniej Dyskusja Wikiprojektu:Piłka nożna/wprowadzenie do głosowania - no fakt, przeoczyłem, ale tak jak napisałem, myślę, że powinno to również trafić do kawiarenki. Dziwnym pomysłem jest dla mnie tworzenie głosowania jedynie dla uczestników projektu (btw, ktoś może czuć się z nim związany, ale po prostu nie wpisał się na listę - na stronie projektu nie ma żadnych informacji, że bycie "formalnie" członkiem projektu uprawnia do brania udziału w głosowaniach dotyczących haseł piłkarskich na wiki ;)) Olos88 (dyskusja) 14:11, 13 lis 2011 (CET)[odpowiedz]
Głosowanie powinno być przeprowadzone tylko wśród uczestników projektu. Poprzednie dwa w tej sprawie to jakieś nieporozumienie, że podam tylko przykład nazwa Boca Juniors Buenos Aires bardziej mi się podoba, mimo, że jest błędna. Mam nadzieję, że w końcu wśród nazewnictwa piłkarskich klubów zapanuje wreszcie porządek cynec dyskusja 14:26, 13 lis 2011 (CEST).[odpowiedz]
Nie, nie ma możliwości bezpodstawnego ograniczania czynnego prawo głosu. Ency (replika?) 14:38, 13 lis 2011 (CET)[odpowiedz]
Jeśli "powinno być przeprowadzone tylko wśród uczestników projektu" to należało przeprowadzać je w projekcie, a nie tutaj robić pozaregulaminowy bałagan. Tu jest miejsce na wiążące głosowania ogólnospołecznościowe. -- Alan ffm (dyskusja) 15:06, 13 lis 2011 (CET)[odpowiedz]
Jeżeli jest możliwość przeprowadzenia tego w tego w wikiprojekcie to gitara. Pytałem o to jednego z adminów niestety nie otrzymałem odpowiedzi. cynec dyskusja 14:26, 13 lis 2011 (CEST) PS. Bałagan to jest ale wśród nazewnictwa klubów piłkarskich.[odpowiedz]

Unieważnienie głosowania[edytuj | edytuj kod]

Tak jak już napisałem, nie ma możliwości ograniczania czynnego prawa głosu inaczej niż na podstawie zaakceptowanych przez ogół uczestników plwiki zasad, a kwestie nazewnictwa haseł to sprawa ogólna, a nie lokalna dla wikiprojektu. Ponadto plwiki nie jest federacją wikiprojektów. Oczywiście unieważnienie w żadnym przypadku nie jest związane z meritum problemu i nie (uzupełn. opuszczonej partykuły - Ency (replika?) 16:42, 13 lis 2011 (CET)) jest jakąkolwiek oceną tego meritum. Ency (replika?) 14:38, 13 lis 2011 (CET)[odpowiedz]

W związku z tym, że kontynuacja głosowania na obecnych zasadach nie ma absolutnie żadnego sensu, w związku z tym proponuję o czym szybsze wycofanie przez zgłaszającego niniejszej propozycji do etapu ogólnospołecznościowych konsultacji, by z propozycji mogło jeszcze coś wyjść.
A przy okazji pilnie polecam zapoznanie się z zaleceniami na temat przygotowywania propozycji głosowań, np. Pomoc:Wskazówki dla przygotowujących głosowania, Wikipedia:Regulamin głosowań 3. -- Alan ffm (dyskusja) 15:10, 13 lis 2011 (CET)[odpowiedz]
Chyba i nie jest jakąkolwiek oceną. :) (air)Wolf {D} 14:56, 13 lis 2011 (CET)[odpowiedz]
Oczywiście - uzupełniłem. Pzdr., Ency (replika?) 16:42, 13 lis 2011 (CET)[odpowiedz]
W takim razie należy przeprowadzić głosowanie ogólne. Liczę, że po nim nie będzie potrzeby zamiany artykułu Port Vale FC na Port Vale Stoke-on-Trent :-)cynec dyskusja 15:00, 13 lis 2011 (CEST)[odpowiedz]

Najwyraźniej zaszło tu jakieś nieporozumienie. Ograniczenie prawa głosu tylko do uczestników wikiprojektu dopuszczalne jest wyłącznie wtedy, gdy dany wikiprojekt chce przyjąć wewnętrzne, niezobowiązujące wytyczne. W takim przypadku głosowanie powinno odbyć się w przestrzeni wikiprojektu, i faktycznie informowanie o nim całej społeczności nie jest konieczne. Jeżeli natomiast miały tu zostać przegłosowane zalecenia edycyjne dla całej Wikipedii, to niezbędne było powiadomienie o nim społeczności (co najmniej informacja na tablicy ogłoszeń i w Kawiarence, a najlepiej wcześniejsza dyskusja), i rzecz jasna wykluczone byłoby ograniczenie prawa do głosowania do członków wikiprojektu. To tutaj głosowanie archiwizuję; oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby za jakiś czas spróbować ponownie. Doradzam jednak skonsultowanie się z osobami, które mają już doświadczenie w prowadzeniu głosowań (np. Olosem88 albo Nedopsem). --Teukros (dyskusja) 15:50, 13 lis 2011 (CET)[odpowiedz]