Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Alergia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Jedno z ważniejszych haseł medycznych, do niedawna jeszcze w kiepskim stanie. Niedawno artykuł został gruntownie rozbudowany, właściwie napisany od nowa przez Jojo. Obszerny, napisany zrozumiałym językiem, wyczerpujący. Posiada bibliografię i przypisy. Remedios44dyskusja 16:48, 20 wrz 2006 (CEST)

 Za

 Przeciw

  1. kauczuk 18:29, 20 wrz 2006 (CEST) Niestety, ale po pobieżnym przeglądnięciu muszę być przeciw. Powody są takie: tekst musi być bardziej dopracowany pod kątem stylistycznym i merytorycznym. W fragmentach może rzeczywiście napisany prostszym i więcej wyjaśniającym językiem. Co bardzo ważne, brakuje opisu objawów, a może i innych ważnych kwestii. Są też czerwone linki do ważnych haseł, bez których zrozumienie alergii mogłoby być tylko cząstkowe. Jest też za mało podanych źródeł.
    objawy są już opisane w sekcji objawy fizykalne. "a może i innych ważnych kwestii" - jakich? Co należy dopracować jeszcze pod kątem merytorycznym? Przykuta 09:50, 22 wrz 2006 (CEST)
  2. artykuł choć ma pewne dość ważne mankamenty wyróżnia się na tle innych art. medycznych. Jest to zagadnienie trudne i czasem kontrowersyjne (vide alergia pokarmowa). Jeden zasadniczny powód dla którego ten art. nie nadaje się na medal to fakt że prawie całkowicie pomija inne poza alergią typu natychmiastowego typy alergii. Choroby są także potraktowane zbyt skrótowo. Kpjas 11:05, 23 wrz 2006 (CEST)
    Jak chciabyś opisać w alergi inne typy reakcji? To juz nie są alergie sensu stricto tylko nadwrażliwości oraz inne procesy o zupelnie odmiennym podłożu (wyprysk kontaktowy nie jest alergią). Tak samo nie można przecież odrzucania przeszczepu czy choroby posurowiczej wrzucić do alergii - byłby to duży błąd merytoryczny. JOJO 14:57, 23 wrz 2006 (CEST)
    Podsumowanie tego przez: ...doprowadziły do odkrycia czterech (obecnie pięciu) odmiennych typów reakcji nadwrażliwości. W związku z powyższym termin nadwrażliwość jest pojęciem szerszym i nie jest synonimem alergii sensu stricto., to trochę za mało jak na art. o alergii. Kpjas 16:16, 23 wrz 2006 (CEST)

Dyskusja

Dlaczego w nagłówku alergen i przeciwciała są "swoiste"? Czym różnią się "alergen" i "swoisty algergen"? Może warto napisać to jaśniej. Ja nie znam się na medycynie, ale znam się na języku polskim i nienawidzę słowa "swoisty" bo ono zwykle nic nie znaczy. Konkretniej poproszę. Conew 17:28, 20 wrz 2006 (CEST)

  • Tutaj akurat się nie zgadzam. Wyrażenie swoisty jest często używane i spotykane w medycynie i odnosi się do konkretnych rzeczy. Przykładem jest np. zwrot zakażenia swoiste i zakażenia nieswoiste, które stanowią jeden z głównych podziałów w chorobach infekcyjnych. Podobnie rzecz ma się z alergenem - alergen - to wyrażenie ogólne - czyli coś co jest alergenem ale nie ma poznanej budowy, pochodzenia, itp. Alergen swoisty to np. β-laktoglobulina zawarta w mleku krowim. Jeżeli masz jakąś sugestię co do zamiany wyrażenia swoisty na inne to chętnie ją poznam. Mozliwe, że w niektórych momentach można ten zwrot opuścić - zaproponuj, w których żebym mógł się do tego ustosunkować. JOJO 18:41, 20 wrz 2006 (CEST)
    • Też uważam, że troche za wcześnie do nominacji tego art. Jednak jeżeli Remedios juz go tutaj podrzuciła, może dyskusja nad jego treścią przyczyni się do jego poprawy. Koledzy działający w ramach portalu medycyna może dorzucą swoje trzy grosze. Kauczuk co ty na to?? To nie jest art. autorski i nie ja mam zbierać za niego laury. Chciałem napisać coś wyczerpującego w kulejącej na polskiej Wikipedii kategorii medycyna. Jeżeli chodzi o Twoją uwagę dot. objawów - zastanawialem się nad ich umieszczeniem. Może należy dodać podpunkt Objawy z podziałem na poszczególne grupy. Ilość objawów fizykalnych alergii, wbrew obiegowej opinii, jest olbrzymia i uzależniona od jej rodzaju. To jest cały ogromny zbiór chorób o podobnej etiologii ale zupełnie odmiennej prezentacji. Alergia pokarmowa niemowląt na mleko krowie, to zupełnie co innego niż alergiczne zaplaenie spojówek, alergiczny nieżyt nosa w końcu atopowe zapalenie skóry, astma atopowa, wstrząs anafilaktyczny po ugryzieniu pszczoły, wstrząs po podaniu leku, itp. Przyznaje się, że bardzo trudno jest mi napisać art. wystarczająco prostym językiem, aby zrozumiał go każdy, równocześnie zachowując odpowiedni poziom merytoryczny, wyczerpująco podając wszelkie informacje. JOJO 19:05, 20 wrz 2006 (CEST)
      • Uważam, że chociaż ogólnie należy opisać objawy, a jeśli będzie się podobać, to zrobić odpowiedni osobny artykuł lub coś w tym stylu. Chciałbym przyłożyć do tego rękę, ale na razie jestem w trakcie weryfikacji własnego artykułu, a po nim dodaję następny (oba z astronomii) i raczej do alergii w najbliższym czasie się nie zabiorę. W wikipedii chodzę własnymi ścieżkami i kto wie, co mi się za jakiś czas umyśli robić (może inny artykuł na medal, ale już z medycyny). kauczuk 19:29, 20 wrz 2006 (CEST)
        • Dopisałem podpunkt objawy fizykalne. Starałem się w niem zwięźle przedstawić różnorodność i pozorną odmienność objawów. Wszystko połączyłem i rozjaśniłem wyjaśniając podłoże patofizjologiczne.JOJO 23:19, 20 wrz 2006 (CEST)
          • Jak znajdę czas, to może coś popiszę i poprawię. W każdym bądź razie trzeba uzupełnić przynajmniej kilka ważnych czerwonych linków. kauczuk 10:42, 22 wrz 2006 (CEST)
  • Jeśli chodzi o rozdział "komórki tuczne" to trzeba tam poprawić kwestie z bazofilami i mastocytami. Bazofile to nie komórki tuczne, a wszystkie komórki krwi pochodzą od jednej (Komórka macierzysta hemopoezy). Nie wiem, jaki jest dokładnie stopień pokrewieństwa pomiędzy bazofilami, a mastocytami, ale należałoby to jakoś przybliżyć. kauczuk 18:05, 22 wrz 2006 (CEST)
    • Bazofile to granulocyty zasadochłonne - krążą w krwi, moga przechodzić do tkanek. Komórki tuczne - to komórki osiadłe tkanki łącznej. Oba rodzaje uczestniczą w reakcji alergicznej. Moim zamierzeniem nie było wymienne ich stosowanie a tylko zwrocenie uwagi, że reakcja wydzielania mediatorów anafilaksji zachodzi w obu przypadkach. Jeżeli gdzieś używam ich zamiennie to wskaż prosze gdzie. Ze swojej strony przeglądne art. i ew. poprawie dziś wieczorem.JOJO 09:41, 23 wrz 2006 (CEST)
    • Jeśli chodzi o dwie populacje komórek tucznych, to wydzielenie mastocytów i bazofilów byłoby błędne. Komórki tuczne dzielą się na tkankowe i błon śluzowych. W każdym bądź razie to też trzeba wyjaśnić. kauczuk 18:12, 22 wrz 2006 (CEST)
  • Komórki tuczne dzielą się na tkankowe i błon śluzowych i różnią zawartością enzymów w ziarnistościach. Uzupełnie. Mastocyty - patrz wyżej.JOJO 09:44, 23 wrz 2006 (CEST)
    • W rozdziale komórki tuczne pozmieniałem tak, żebym nie miał wątpliwości o co chodzi (inni też). Trzeba zwracać uwagę, że jeśli znamy się na czymś i piszemy na dany temat swobodnie, to dla kogoś pewne sprawy mogą być niejasne czy niepewne, a nawet mylące. Zmieniłem również tytuł, bo w tekście pojawiają sie bazofile (żeby nie było niejasności). Proszę pozmieniać co się nie podoba :) kauczuk 21:17, 23 wrz 2006 (CEST)
  • W podrozdziale "Eozynofile" jest zasugerowane, że komórki tuczne biorą udział w zwalczaniu infekcji pasożytniczych. Należałoby to rozwinąć, bo najczęściej nie podaje się tego przykładu. kauczuk 18:21, 22 wrz 2006 (CEST)
    • Najczęściej się nie podaje to nie znaczy, że nie biorą. Dane za Jakóbisiakiem. Sprawdze i wstawie przypis. Poza tym to art. o alergii a nie o inwazjach pasożytniczych dlatego myśle, że wspomnienie słowem + przypis starczy. Nie ma sensu opisywać tutaj tego dokładniej. JOJO 09:41, 23 wrz 2006 (CEST)
  • Przepraszam za błąd merytoryczny. Jak tłumaczyłem tekst, to mi coś właśnie nie pasowało... Moja ograniczoność nie pozwala mi się już bardziej przyczepić do większości kwestii, jakie wypisałem w sprzeciwie, dlatego je skreślam, ale dalej moim zdaniem potrzeba pewnych haseł, m.in. alergii pokarmowej, pyłkowicy, leków przeciwhistaminowych i może rozpisania hasła histamina. kauczuk 20:52, 23 wrz 2006 (CEST)
    • Czemu tak złagodniałem? Przede wszytkim dlatego, że przyglądnąłem się wszystkiemu i poprawiłem co mogłem, a poza tym spojrzałem na inne artykuły na medal z dziedziny medycyny. Gdyby być skrupulatnym, to potrzebaby znacznie więcej pozycji w bibliografii czy przypisach (na en wiki mają czasem łącznie 100!). Zresztą alergia to temat rzeka (niestety dla tego głosowania ;) i uwaga Kpjasa jest słuszna. kauczuk 21:00, 23 wrz 2006 (CEST)