Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Rozbicie oddziału „Osa”-„Kosa 30”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Rozbicie oddziału „Osa”-„Kosa 30”[edytuj | edytuj kod]

Artykuł poświęcony jednej z największych „wsyp” w historii Armii Krajowej. Odznaczony DA w 2013 r.; niedawno gruntownie zweryfikowany i uzupełniony na podstawie m.in. wydanych w ostatnich latach książek Darii Czarneckiej (obie zakupione dzięki wikigrantowi). Uważny czytelnik zapewne dostrzeże, że znacznie skrócono sekcję nt. sprawy Stanisława Jastera ps. „Hel”, uznałem jednak, że nie ma potrzeby powielania w 100% informacji zawartych już w jego biogramie (IMHO wystarczy streszczenie i odnośnik). Zapraszam do głosowania i dyskusji.Dreamcatcher25 (dyskusja) 20:29, 15 lut 2017 (CET)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
  1. Kilka drobnych uwag. W pierwszym wspomnieniu o Krystynie Milli dodałbym jej pseudonim, czy nawet wcześniej ją gdzieś wymienił. Jej imię i nazwisko występuje w dwóch zdaniach pod rząd, a pseudonim dużo dalej. Podobnie ze zdaniem kończącym część „Wsypa” i „Aresztowanie”. Tutaj obok siebie pojawia się dwa razy kościół św. Aleksandra. Chyba bym jednak zmienił zdanie Los aresztowanych był tragiczny (z tym samych powodów zaproponowałem przredagowanie leadu, żeby usunąć „ostateczny cios”). Może, że wszyscy zatrzymani zginęli (jeżeli tak było?). Połączyłbym to z ew. zmianą zdania Większość aresztowanych żołnierzy została zamordowana ze wstępu. Z artykułu wiemy, że rozstrzelano 15 osób, los pozostałych jest nieznany. Czy te 15 osób to większość? Boston9 (dyskusja) 16:08, 3 mar 2017 (CET)
    @Boston9 Po pierwsze dzięki wielkie za drobiazgową analizę tekstu! Dokonałem zmian redakcyjnych, o których wspomniałeś. Co zaś do „tragicznego losu” żołnierzy, to moje pytanie brzmi, czy masz wątpliwości bardziej co do stylu, czy merytorycznej zawartości tego zdania? Mianowicie Wilamowski i Kopczuk piszą, „w literaturze podmiotu szacuje się, iż wtedy na Pawiaku znalazło się około 25 członków oddziału”. Zakładając, że to prawda (osobiście mam pewne wątpliwości), to co do 16 żołnierzy mamy 100% pewności, że zginęli (Sokalówna, Uniejewski, rozstrzelani 17 września). Tym samym na pewno byłaby to „większość”. Inna sprawa, że nie wiadomo o jakimkolwiek żołnierzu „Osy”-„Kosy 30”, któryby został tego dnia aresztowany i odnalazł się po wojnie. Tym samym możemy założyć, że przeżyli jedynie cywile, jak np. rodzina Suchanków. W związku z tym pozwoliłem sobie zmienić informację w leadzie.
    Przy okazji… Zauważyłem, że usunąłeś wyodrębnienie na sekcję o alternatywnych hipotezach. Nie sądzisz, że zasługuje ona jednak na osobne miejsce?Dreamcatcher25 (dyskusja) 18:47, 3 mar 2017 (CET)
    Do stylu (wydaje mi się że takie zdanie nie brzmi zbyt encykloepdycznie) – nie mam żadnych wątpliwości, że taki był. Może masz rację, nie upieram się. Wydał mi się trochę krótki, a opinia prof. Strzembosza to raczej nie hipoteza, tylko ogólny zarzut do każdej z teorii. Spokojnie przywróć, jak uważasz, że było lepiej. Tak, na pomniku są nazwiska (razem z NN) ponad 30 osób, dopiero teraz obejrzałem zdjęcie. Więc większość, tym bardziej, że pozostali także mogli zostać zamordowani. Boston9 (dyskusja) 21:42, 3 mar 2017 (CET)
    @Boston9 OK, w takim razie zdanie o losie wykreśliłem, a w leadzie stoi obecnie "Aresztowani żołnierze ponieśli śmierć lub zaginęli bez śladu". Z alternatywnych hipotez zrobiłem podsekcję, bo myślę, że mimo wszystko lepiej, aby nie "zniknęła w sprawie Jastera". Pozdrawiam!Dreamcatcher25 (dyskusja) 21:56, 3 mar 2017 (CET)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
  1. Hermod (dyskusja) 22:26, 16 lut 2017 (CET)
  2. Nowy15 (dyskusja) 11:16, 17 lut 2017 (CET)
  3. Boston9 (dyskusja) 16:08, 3 mar 2017 (CET)