Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Tyranozaur/2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Poprzednie głosowanie na medal: Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Tyranozaur'
  • Głosy za:
Nieency (dyskusja) 11:18, 25 sie 2009 (CEST)Głosu zgłaszającego nie liczymy Mpn (dyskusja) 12:59, 25 sie 2009 (CEST)
  1. kauczuk (dyskusja) 12:49, 25 sie 2009 (CEST)
  2. Mpn (dyskusja) 12:59, 25 sie 2009 (CEST) chyba czwarty raz głosujemy nad tym artem...
  3.  Za Apokaliptyk (dyskusja) 15:30, 25 sie 2009 (CEST)
  4. Wikipek (dyskusja) 11:19, 8 wrz 2009 (CEST)
  5.  Za Ananas96 (dyskusja) 18:30, 14 wrz 2009 (CEST)
  6.  Za Kubłok31 (dyskusja) 15:37, 16 wrz 2009 (CEST)
  7.  Za irek0712 (dyskusja) 18:31, 22 wrz 2009 (CEST)
  • Głosy przeciw:
  • Dyskusja:
  • Jest dobrze, ale parę spraw:
    Tak jak inne tyranozauroidy, tyranozaur był dwunożnym mięsożercą z masywną czaszką - te wczesne były raczej dość małe i miały stosunkowo znacznie mniejsze głowy.
    zmiana na "późne" tyranozauroidy Mpn (dyskusja) 13:30, 25 sie 2009 (CEST)
    Pod koniec działu "tkanka miękka" przytoczone są opinie naukowców. Nie byłoby w tymi nic złego, tyle że pochodzą one ze zwykłych portali internetowych, a więc są pisane przez dziennikarzy, a nie naukowców. A dziennikarze, jak to dziennikarze, piszą żeby znaleźć jak najwięcej odbiorców, stąd w raportach do mediów nie używają np. sformułowań "odkryto nowego teropoda", tylko "odkryto nowego dinozaura z paczki T-Rexa!" - bo przeciętny czytelnik nie wie, co to teropod, a tyranozaura jakoś zapewne kojarzy. Nie wiem, czy i tutaj sobie nie podkoloryzowali, wolałbym mieć opinię z pracy naukowej :)
    Rzeczywiście byłoby lepiej, ale tutaj bym się nie przejmował. Nie zaznaczono, że w 100% tak jest, ale jedynie, że uczeni tak mówią. Źródło wypowiedzi zostało podane, więc każdy będzie mógł sam ocenić jego wiarygodność. Mpn (dyskusja) 13:36, 25 sie 2009 (CEST)
    Ostatnio zdaje się, że Schweitzer znowu odkryła jakieś tkanki miękkie, więc przydałaby się lekka aktualizacja - postaram się tym zająć. Na razie tyle. Ag.Ent podyskutujmy 13:19, 25 sie 2009 (CEST)
    to prawda że hasło jest bogato ilustrowane, ale może powinno się zrobić jakąś selekcję.. cztery grafiki w jednej sekcji Morfologia, poza tym rozrzucone prawo - lewo, co pod moją przeglądarką ścieśnia tekst pośrodku z kiepskim efektem. Narzucona wielkość niektórych grafik - moim zdaniem powinna być domyślna. Linkowanie dat (w tym dziennych) wg mnie niepotrzebne, chociaż zdania sa tu podzielone. No i grafika plik:Baby Tyrannosaur.jpg IMO za bardzo odstaje poziomem od poziomu pozostałych (ale na commons sa jeszcze lepsze; np. plik:FeatheredT.rex.png. Ogólnie hasło całkiem fajne, ale redakcyjnie jeszcze niedoskonałe. Filip em 15:47, 25 sie 2009 (CEST)
    Dopisałem zdanie o badaniach Schweitzer z 2009 (jak kogoś interesuje temat, to pdf jest za darmo). Co do grafik, to zgadzam się z Filipem - jest ich za dużo. W pierwszej kolejności wywaliłbym te niezwiązane bezpośrednio z tyranozaurem, jak np. tropy zauropoda. No ale ta grafika to prawdziwe mistrzostwo :) Ag.Ent podyskutujmy 16:03, 25 sie 2009 (CEST)
    zazwyczaj wadą jest brak grafik, a nie nadmiar. Ja bym wywalił tylko wspomnianą plik:Baby Tyrannosaur.jpg i tropy zauropoda. Mpn (dyskusja) 17:17, 25 sie 2009 (CEST)

Znaczna poprawa od poprzedniego głosowania. Uwagi:

  • A propos tych fragmentów: "oznaczony jako FMNH PR2081", "oznaczonego MOR 1126", "czaszka T. rex (oznaczona MOR 008)", "okazu LACM 28471", "MOR 1125"- czy to jest jakiś ogólnoświatowy system oznaczeń skamielin? Jeśli tak, to czy można prosić jakiś link do niego...
    • No to jest numer katalogowy okazu w danym muzeum, FMNH to np. skrót od Field Museum of Natural History. Tak się po prostu stosuje, nie ma jakiegoś konkretnego "systemu". Ag.Ent podyskutujmy
  • W tekście są linki "allosaurus" i "spinosaurus" do polskich nazw "allozaur" i "spinozaur". Są też fragmenty typu "zagadnień dotyczących biologii Tyrannosaurus". Może lepiej nie stosować łacińskich nazw tam gdzie są polskie odpowiedniki.
  • "Typ odznaczający się masywniejszą budową nazwano „krzepkim", podczas gdy drugi nazwano „wysmukłym"" - tu przydałyby się angielskie terminy, bo to tłumaczenie pochodzi zapewne od autora polskiej wersji artykułu na Wikipedii.
  • "Henry Fairfield Osborn (...), który uwierzył w wyprostowaną postawę, wzmocnił pomysł po odnalezieniu pierwszego kompletnego szkieletu gatunku T. rex w 1915. Stał on w pozycji wyprostowanej, dopóki nie rozebrano go w 1992". - "Wzmocnił pomysł"? Osborn odnalazł stojący w pozycji wyprostowanej szkielet? - jeśli dobrze rozumiem, to gdzieś (gdzie?) stała w pozycji wyprostowanej rekonstrukcja tego szkieletu.
  • błędne merytorycznie tłumaczenie: "nie udowodniono, że znalezione peptydy i ich tożsamość jest statystycznie bardziej znacząca niż dla przypadkowych peptydów tła" - powinno być "bardziej istotna statystycznie" a nie "statystycznie bardziej znacząca". Tu chodzi o specjalistyczny termin ze statystyki, nie można go samemu zmieniać. I nie "tożsamość peptydów" tylko "utożsamienie peptydów" (kury i tyranozaura).
    • Jak widzę istotność statystyczna już jest, tylko została "tożsamość peptydów". Ale to chyba na jedno wychodzi, bo białka kury są dobrze poznane, więc chodzi o to, czy określenie tożsamości białek tyranozaura jest istotne statystycznie i pozwala na utożsamienie ich z białkami tej kury. Mam jednak uwagę: Nie uwzględniono w artykule tej odpowiedzi na zarzuty. Olaf @ 04:53, 11 wrz 2009 (CEST)
  • "mała ilość zidentyfikowanych peptydów" - liczba a nie ilość. Peptydy są policzalne.
  • "ślady znalezione przez w kości mastodonta" - brakuje nazwiska
  • "zamienia wszystkie żywe tkanki na obojętne minerały" - co to są obojętne minerały? Na co obojętne?
  • "tyranozaur i pozostałe blisko spokrewnione z rodziny tyranozaurów miały protopióra" - brakuje rzeczownika.
  • "u niektórych żyjących żółwi morskich" - chodzi o żółwie żyjące dzisiaj? Podobnie brakuje słowa "dzisiaj" w "dla trzech żyjących zwierząt: aligatora, kury i człowieka"
  • "osiągać duże prędkości dzięki wolniejszym, lecz dłuższym krokom" - jeśli kroki były wolniejsze, to nie osiągano większych prędkości. Czy chodzi o rzadsze kroki?
  • "Najnowsze badania sposobu poruszania się tyranozaura także nie ustalają jego prędkości dokładnie. Mieści się ona w granicach od 17 km/h do 40 km/h, to jest od chodu czy wolnego biegu do umiarkowanago." - na jakiej skali to jest "umiarkowany bieg"? Dla człowieka 40 km/h to byłby bardzo szybki sprint, a z punktu widzenia tyranozaura trudno mówić, że bieg jest "wolny" lub "umiarkowany" jeśli jest to jego maksymalna prędkośc.
  • "Zaznaczyć trzeba, że badania te przewidują maksymalną prędkość 17,8 m/s dla ważącego 3 kg kompsognata" - nie rozumiem, co ma na celu to zdanie. Czy ten fakt jest jakoś związany z tyranozaurami, czy może jakoś podważa wiarygodność tych badań?
  • "Zęby tyranozaura były w stanie kruszyć kości, mógł on więc wydobywać szpik kostny z pozostałości padliny, zwykle najmniej pożywną jej część." - Najmniej pożywna część padliny to chyba same kości, a nie szpik?
    • Ja zawsze myślałem, że szpik jest najbardziej pożywny... Wyrzuciłem fragment o "najmniejszej pożywności". Ag.Ent podyskutujmy
  • "zęby tyranozaura nie zaadaptowały się dobrze do regularnego miażdżenia kości (w ten sposób postępują np. padlinożerne hieny, zdobywając szpik kostny)" - to znaczy hieny postępują w ten sposób, że się nie adaptują? Styl.
  • "Oczodoły tyranozaura skierowane były naprzód" , "oczy zwracały się naprzód" - raczej "do przodu". Naprzód można się poruszać, patrzeć można do przodu.
  • "przeżył atak tyranozaura, atak na żywy cel". Fragment "atak na żywy cel" chyba niepotrzebny.
  • "W sumie Brown znalazł " - raczej "Łącznie Brown znalazł"
  • "wśród opinii publicznej" - opinia publiczna to reakcja ludzi na coś, a nie zbiorowość szarych zjadaczy chleba.
  • "spotykamy głównie u drapieżników ", "możemy obejrzeć" - do zmiany na formę bezosobową.

Markotek (dyskusja) 16:53, 7 wrz 2009 (CEST)