Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Ustrój polityczno-administracyjny Wielkiej Brytanii w XIX w.

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
  • Uzasadnienie: Artykuł szczegółowo przedstawia ustrój parlamentarno-gabinetowy Wielkiej Brytanii w XIX w. Sądzę, że zasługuje na uwagę. Zapraszam do dyskusji i głosowania. Kargul1965 dyskusja 20:59, 13 lip 2010 (CEST)
  • Głosy za:
  1. Bacus15 • dyskusja 21:39, 13 lip 2010 (CEST)
  2. Yusek (dyskusja) 09:51, 14 lip 2010 (CEST)
  3. Cathy Richards (dyskusja) 16:12, 14 lip 2010 (CEST)
  4. Marekos (dyskusja) 23:21, 15 lip 2010 (CEST)
  5. --Wojtas250 (dyskusja) 14:21, 12 sie 2010 (CEST)
  • Głosy przeciw:

Farary (dyskusja) 18:28, 23 lip 2010 (CEST)Farary (dyskusja) 17:24, 25 lip 2010 (CEST)

  • Dyskusja:
  • Poprosiłbym najpierw o zamianę dywizów (-) na półpauzy (−), gdzie potrzeba. Dywizów używamy głównie do łaczenia wyrazów np. biało-czerwony. Sugerowałbym też poprawienie linków do przekierowań i stron ujednoznaczniających. Mpn (dyskusja) 21:03, 13 lip 2010 (CEST)
    Zrobione Kargul1965 dyskusja 21:45, 13 lip 2010 (CEST)
  • Nie znam się na polityce Wielkiej Brytanii (artykuł o stosunkach między Wielką Brytanią a San Marino był pisany od strony sanmaryńskiej.) Jednakże jeśli jest to możliwe to bym chciał listę ministerstw, może być jako osobny artykuł. Dodatkowo przydało by się opowiedzieć o różnicach w stosunku do dziejszego ustroju.Yusek (dyskusja) 21:29, 13 lip 2010 (CEST)
    Sprawa ministrów i ministerstw została nadmieniona w sekcji Rząd i gabinet. Różnice nie mogą być nadmienione, bo takowe porównania można stosować wobec starego systemu a nie na odwrót. Ponadto system wyłoniony na skutek reform polityczno-administracyjnych w XIX w. funkcjonował do 1972 r., dziś z niewielkimi zmianami (np: reformy administracyjne z lat 70 XX w. - dokładnie na skutek wprowadzenia The Local Government Act, który wszedł w życie w 1974 r). Pozdrawiam Kargul1965 dyskusja 22:01, 13 lip 2010 (CEST)
    Właśnie tam jest tylko jest liczba ministerstw natomiast mi chodzi bardziej o dodatkowy artykuł z listą. Co do różnic to jednak chciałbym wiedzieć co przetrwało do dziś. Yusek (dyskusja) 23:16, 13 lip 2010 (CEST)
    Kiedy będę miał dostęp do literatury, która będzie przedstawiać konkretne dane, z odpowiednim opisem kompetencji poszczególnych ministerstw - to może kiedyś pokuszę się do napisania dodatkowego artykułu. Ponadto mówisz o dodatkowym haśle, które z obecnym niewiele miałoby wspólnego. A tak na marginesie - osobiście nie jestem zwolennikiem liściarstwa, jak już to z odpowiednim opisem. Odpowiadając na drugą część pytania - napisałem już o tym wyżej. Wszelkie struktury ustrojowe Wielkiej Brytanii powstałe w XIX w. istnieją do dziś, z niewielkimi zmianami, które bardziej idą w stronę poszerzenia kompetencji administracji lokalnej, bo o to w reformie z lat 70. XX w. chodziło.
    Jednak aby zaspokoić Twoją ciekawość - dodałem w sekcji: Od reform Ch. Greya do W. E. Gladstona odnośniki do art. Rząd lorda Greya, Trzeci rząd lorda Derby, Drugi rząd Williama Ewarta Gladstone'a, jako głównych reformatorów administracji państwa. Tam m.in. znajdziesz informacje o ministerstwach, które funkcjonowały w poszczególnych rządach w XIX w. Pozdrawiam Kargul1965 dyskusja 01:34, 14 lip 2010 (CEST)
Uzasadnienie
  • Jacy katolicy w 1829 roku uzyskali prawa wyborcze? Co katolicy robili w Wielkiej Brytanii? Dlaczego mam się domyślać?
  • Zupełnie pominięta jest kwestia irlandzka. Co z parlamentem irlandzkim? Nic na temat połączenia dwóch parlamentów po podpisaniu unii Anglii i Irlandii. Gdzie administracja irlandzka i sądownictwo?
  • Nie ma ani słowa o Akcie emancypacji irlandzkich katolików i ich próbach wywalczenia sobie własnego niezależnego organu władzy i administracji. Jak rząd brytyjski zmieniał ustawodawstwo, żeby rozwiązać problem irlandzki?
  • Sugeruję poszerzyć artykuł o kwestię irlandzką, ponieważ w XIX wieku nie istniało państwo Wielka Brytania, tylko, jak podajesz we wstępie, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii.
  • W jaki sposób przyjmowano ustawy. Chodzi mi o tryb i współpracę lub brak współpracy w parlamencie.
  • Nie widzę wyszczególnionych kompetencji poszczególnych władz.
  • Sugeruję dogłębnie przyjrzeć się stylowi, a w szczególności zlikwidować problem tautologii.
  • Nie wykorzystano pozycji Grybowski S., Historia Irlandii. Oraz publikacji z historii ustrojów, polecam zajrzeć do E. Klein Historia ustroju Wielkiej Brytanii, Francji i Stanów Zjednoczonych Ameryki od XVI do końca XX wieku, C. Lusiński Parnell. Droga Irlandczyków do demokracji parlamentarnej, a także wszelkie publikacje z zakresu historii parlamentaryzmu.
  • Należy zdecydować się, czy piszesz artykuł historyczny, czy z zakresu prawa. Farary (dyskusja) 18:28, 23 lip 2010 (CEST)
    Z uwagi na brak czasu - postaram się odpowiedzieć na uwagi w najbliższym czasie. Pozdrawiam Kargul1965 dyskusja 20:52, 23 lip 2010 (CEST)

Do głosu przeciw Farary

  • Ad. 1 Nie musisz się domyślać, bo katolicy byli i są do dziś w Wlk. Brytanii, mimo zaistnienia Kościoła anglikańskiego w 1534. Zob. Podział administracyjny Kościoła katolickiego w Wielkiej Brytanii. Akt emancypacji katolików z 1829 nie tylko obejmował katolików irlandzkich ale wszystkich w Zjednoczonym Królestwie, w tym angielskich, walijskich i szkockich (brytyjskich).
    Ad. 2 Kwestia irlandzka została poszerzona o przyp. 1. Nie było połączenia dwóch parlamentów. Irlandzki parlament został rozwiązany 2 sierpnia 1800. W parlamencie Zjednoczonego Królestwa natomiast było 100 irlandzkich przedstawicieli w Izbie Gmin, na 300 dotychczasowych i 32 w Izbie Lordów, z kilkudziesięciu parów i bp anglikańskich, jakich można było dostrzec w XVIII w. Poszerzenia w haśle nie można natomiast zrobić, z uwagi na to, że sam temat przedstawia okres XIX w., a rozszerzenie jego stanowiłoby przesunięcie cezury czasowej i tym samym zmianę tytułu hasła. Nadto wspominając o Irlandii musielibyśmy również przytoczyć dane o Walii i Szkocji (od 1707), które to państwa również były w Zjednoczonym Królestwie. Hasło przedstawia kształtowanie się ustroju w XIX w. i nie widzę potrzeby poszerzania tego wątku.
    Ad. 3 Sprawa wyjaśniona, zob. przyp. 23.
    Ad. 4 Sprawę wyjaśniłem wyżej w pkt 2.
    Ad. 5 Zrobione
    Ad. 6 Zrobione
    Ad. 7 Użyłaś bardzo ogólnego sformułowania - tyczącego tautologii. Na tyle ile będę w stanie poprawić to zrobię w wolnych chwilach, choć wolałbym abyś wskazała, w których miejscach miałoby to nastąpić, bowiem nie jestem specjalistą w dziedzinie języka polskiego.
    Ad. 8 Do opracowania hasła zostały wykorzystane te publikacje i opracowania online, do których udało mi się dotrzeć. Z historii ustrojów wykorzystano tu bardzo dobre opracowanie, będące pracą doktorską: O. Majkowska, Pozycja parlamentu brytyjskiego w świetle działania systemu dwupartyjnego - dostępną w wersji online, także innych bardzo dobrych opracowań, oraz informacji pochodzących bezpośrednio z administracji Wlk. Brytanii, w wersji online. Do dalszych nie mam dostępu.
    Ad. 9 Hasło przedstawia kwestię kształtowania się ustroju brytyjskiego w XIX w., w oparciu o ówczesny system prawa. Pozdrawiam Kargul1965 dyskusja 22:43, 24 lip 2010 (CEST)
  • Radzie przewodniczył przewodniczący - niezgrabność językowa. Lepiej "na czele rady zasiadał przewodniczący".
  • Do zadań rad harabstw należało szkolnictwo, opieka społeczna, policja i biblioteki, do zadań dystryktów należało budownictwo, lokalne podatki. - do poprawy, te dziedziny życia nie są zadaniami, lepiej sprawowanie pieczy nad... Farary (dyskusja) 11:46, 25 lip 2010 (CEST)
    Zrobione Pozdrawiam Kargul1965 dyskusja 22:27, 25 lip 2010 (CEST)
  • Zastanawia mnie istota tego hasła - czy w latach 1801 i 1900 miały miejsce jakieś szczególne wydarzenia, które kazały ująć ustrój w takich ramach? Czy ciągłość rządów z lat 1800 i 1901 była zaburzona? Jakie przesłanki kazały ująć w tych latach a nie w określonym fragmencie historii jakie są podawane w hasłach z historii Wielkiej Brytanii (np epoka wiktoriańska)? Zdaję sobie sprawę, że tamta seria też opiera się na arbitralnie przyjętych granicach, ale sądzę, że mają one większe uzasadnienie niż dzielenie na wieki. Lukasz Lukomski (dyskusja) 19:27, 26 lip 2010 (CEST)
    Kwestie kształtowania się ustroju brytyjskiego w XIX w. są złożone. Stosowanie periodyzacji dziejów ma to do siebie, że opisujemy daną epokę, np: średniowiecze, która ma swoją cezurę. Opisywany wycinek czasu, np: Polska w X w., Polska w XVIII w., czy Pomorze w XVI w. nie musi ujmować pełnych stu lat, jak wskazujesz w przypadku niniejszego hasła (1801-1900), tylko wybrane zagadnienia z tego okresu. A główną istotą kształtowania się ustroju brytyjskiego w XIX w. były reformy Ch. Greya (1832), B. Disraeliego (1867) i W. E. Gladstone'a (1884-85). Przytoczona przez Ciebie epoka wiktoriańska ma swoją cezurę i przypada na okres rządów królowej Wiktorii (1837-1901). Jednak biorąc pod uwagę, że reformy ustrojowe rozpoczęły się w okresie rządów Ch. Greya w 1832 r. - powoduje, że epoka ta ujmowałaby jedynie reformy B. Disraeliego i W. E. Gladstone'a, z pominięciem tak ważnej kwestii jak Reform Act z 1832. Wprowadziłoby to niezrozumienie istoty rzeczy. Reformy przeprowadzone w XIX w. utrzymywały się do 1972 r., stąd są tak ważne dla brytyjskiego systemu parlamentarnego. Do opisującego należy wybór jaki odcinek czasu będzie przedstawiony, czy opierający się na periodyzacji dziejów? np: Starożytny Egipt, czy na jakimś fragmencie czasu, np: Historia Polski (1831-1914) lub Historia Polski (1914-1918). Pozdrawiam Kargul1965 dyskusja 07:42, 27 lip 2010 (CEST)