Wikipedia:Propozycje do List na Medal/Lista laureatów Nagrody Nobla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Lista laureatów Nagrody Nobla[edytuj | edytuj kod]

Uzasadnienie: Moim zdaniem jedna z ważniejszych list na Wikipedii, zaś statystyki tylko to potwierdzają. Poprawiłem wygląd tabeli, usunąłem zielone linki, rozwinąłem wstęp, uźródłowiłem listę. W zasadzie nie wiem co jeszcze można zmienić, myślałem wzorem rosyjskiej Wiki wstawić flagi 1 ale wygląda to trochę jak choinka. Nie ma czerwonych linków, problemu aktualizacji też nie będzie (prędzej konflikty edycyjne). Poddaję pod osąd, Eins (?) 16:59, 21 wrz 2013 (CEST)

  • Głosy za:
  1. Elfhelm (dyskusja) 22:38, 21 wrz 2013 (CEST) Ładnie, niebiesko, ze źródłami, syntetycznie. Analogicznie do wyróżnionych list z interwików.
  2. Kenraiz (dyskusja) 08:33, 22 wrz 2013 (CEST)
  3. KoverasLupus (dyskusja) 13:23, 23 wrz 2013 (CEST)
  4. Zsuetam (dyskusja) 12:34, 24 wrz 2013 (CEST)
  5. Bonvol zostaw wiadomość 22:07, 26 wrz 2013 (CEST)
  6. Boston9 (dyskusja) 21:31, 4 paź 2013 (CEST)
  7. Filip em 09:48, 6 paź 2013 (CEST)
  8. za Raphael17 (dyskusja) 23:33, 11 paź 2013 (CEST)
  9. Jsitarz (dyskusja) 17:28, 18 paź 2013 (CEST) [Wzorcowo wykonana lista. Brawo!]
  • Głosy przeciw:
  • Dyskusja:
  • Mam dwie sugestie: 1) Nie podoba mi się trochę domyślność tabeli. Niby sprawa jest oczywista, ale nagłówki sekcji ("Laureaci") i tabeli (np. "Fizyka") są mało czytelne. Proponuję wstawić między nagłówek sekcji a tabelę tekst: "Zestawienie laureatów w porządku chronologicznym i w odniesieniu do poszczególnych dziedzin w jakich przyznawana jest nagroda." 2) Przydałoby się trochę informacji statystycznych, jak w nagłówku en.wiki (liczba laureatów, liczba laureatów instytucjonalnych, liczba laureatów, którym państwa odmówiły prawa odbioru nagrody lub którzy sami nie odebrali nagrody. Warto byłoby dodać też statystyczne informacje nt. przynależności państwowej (narodowościowej?) laureatów oraz strukturze płci. Kenraiz (dyskusja) 19:29, 21 wrz 2013 (CEST)
    • Co do pierwszej sugestii - poprawiłem. Co do drugiej: zamieściłem info o liczbie laureatów indywidualnych, o laureatach dwukrotnych. Umieściłem też dane o strukturze płci (to akurat proste, 44 kobiety tylko odznaczono więc nawet się ładnie odejmuje). Gorzej jest ze strukturą państwową, bo na stronie z faktami dotyczącymi Nagród Nobla jest krótka informacja i link do zestawienia, które zrobione jest chyba tylko dla botów, bo nie ma liczb tylko są wyszczególnieni z podziałem na kraj urodzin (więc dochodzą do tego kwestie związane ze zmianą nazw państw czy przesuwaniem granic). Mam nadzieję, że teraz jest trochę lepiej, Eins (?) 21:37, 21 wrz 2013 (CEST)
    • Kwestii narodowościowej/przynależności państwowej bym nie ruszał. Zaraz byśmy weszli w kwestię roztrząsania, czy Kopernik była kobietą ;) Elfhelm (dyskusja) 22:38, 21 wrz 2013 (CEST)
    • Kopernika nie trzeba nawet ruszać, wystarczy spojrzeć tutaj i się przekonać, że z narodowościami może być niezły problem. Eins (?) 23:20, 21 wrz 2013 (CEST)
      • Zgadzam się. Jeśli poruszymy kwestię narodowości, to już na "dzień dobry" zderzymy się z problemem, czy Maria Skłodowska-Curie była Polką, francuską uczoną polskiego pochodzenia, poddaną cara Rosji itd. Moim zdaniem grzebanie w tych sprawach to kiepski pomysł. Zamiast tego proponuję uporządkować wstęp (znaczy ten blok tekstu). Może jakaś sekcja "Wprowadzenie", a potem "Statystyki" (gdzie będą liczby i wielokrotni laureaci)? I może jeszcze zdjęcie medalu jak na en.wiki? KoverasLupus (dyskusja) 01:22, 22 wrz 2013 (CEST)
      • Wstawiłem zdjęcie dyplomu. Medal, który jest na en.wiki nie jest wrzucony na commons, a nie wiem, czy z en.wiki można sobie plik podlinkować (jeśli można, to nie umiem). Podział na sekcje wprowadziłem. Eins (?) 01:50, 22 wrz 2013 (CEST)
        • Wyodrębnienie sekcji "Statystyki" jest dobrym rozwiązaniem, ale "Wprowadzenie" to błąd. Nie stosujemy w artykułach Wikipedii sekcji tytułowanych ogólnie (Wprowadzenie, Wstęp, Epilog, Podsumowanie), ponieważ te role pełni zawsze pierwsza część artykułu, nie tytułowana odrębnie. Zalecałbym usunięcie tego nagłówka, a będzie dobrze. Tekst jak na wstępną sekcję artykułu nie jest nadmiernie obszerny. Kenraiz (dyskusja) 02:17, 22 wrz 2013 (CEST)

Usunąłem nagłówek. Wydaje mi się, że taka objętość wprowadzenia jest OK dla listy, zawiera podstawowe informacje o Nagrodzie i jej przyznawaniu, jak ktoś będzie szukał szczegółów to art Nagroda Nobla jest podlinkowany. Eins (?) 02:35, 22 wrz 2013 (CEST)

  • Jeszcze jedna uwaga. Mamy taki fragment: Statut Fundacji Nobla mówi, że jeśli w danym roku komitet nie uzna żadnego z kandydatów godnym wyróżnienia, nagroda nie zostaje w tym roku przyznana. Sytuacja taka zachodziła pięćdziesięciokrotnie, przy czym Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki nie została przyznana sześciokrotnie, w dziedzinie chemii ośmiokrotnie, fizjologii lub medycyny dziewięciokrotnie, literatury ośmiokrotnie, pokojowa dwudziestokrotnie. Liczby się chyba zgadzają, ale powody mogły być inne. Nieprzyznane nagrody przypadają (w większości) na lata I i II wojny światowej. Czy powodem był brak godnych kandydatów, czy jednak trwająca wojna? KoverasLupus (dyskusja) 17:20, 22 wrz 2013 (CEST)
  • Różnie to można chyba wyjaśniać, bo np w 1944 wojna trwała, a Nagroda była przyznana. Pokojowej Nagrody raczej nie ma komu przyznać jak jest wojna. Strona Fundacji Nobla mówi:

Since the start, in 1901, there are some years when the Nobel Prizes have not been awarded. The total number of times are 50. Most of them during World War I (1914-1918) and II (1939-1945). In the statutes of the Nobel Foundation it says: "If none of the works under consideration is found to be of the importance indicated in the first paragraph, the prize money shall be reserved until the following year. If, even then, the prize cannot be awarded, the amount shall be added to the Foundation's restricted funds."

Ja pisałem cytowany przez Ciebie fragment na podstawie powyższego. Eins (?) 20:50, 22 wrz 2013 (CEST)

  • Ten cytowany fragment też nie jest zbyt jasny. W związku z tym proponuję zmienić na coś takiego (piszę "na gorąco", więc tekst jest oczywiście do dyskusji): W dotychczasowej historii Nagroda Nobla nie została przyznana łącznie 50 razy, przy czym nagroda w dziedzinie fizyki sześciokrotnie, w dziedzinie chemii ośmiokrotnie, fizjologii lub medycyny dziewięciokrotnie, literatury ośmiokrotnie, a pokojowa dwudziestokrotnie. Statut Fundacji Nobla mówi, że jeśli w danym roku komitet nie uzna żadnego z kandydatów godnym wyróżnienia, nagroda nie zostaje w tym roku przyznana. W ten sposób unikamy odpowiedzi, czy nagrody z czasów I i II wojny światowej nie zostały przyznane z powodu wojny, czy też braku kandydatów. PS. liczby się nie zgadzają. 6 + 8 + 9 + 8 + 20 = 51. KoverasLupus (dyskusja) 21:26, 22 wrz 2013 (CEST)
  • Liczby poprawiłem, źle policzyłem. Literatura nie była przyznana 7 razy. To co napisałeś jest w zasadzie identyczne z tym co obecnie stoi w haśle. Z drugiej strony, nieprzyznanie Nagrody mogło być jedynym rozwiązaniem, by nie przyznać np Pokojowej Nagrody Hitlerowi (a takie mogły być naciski rządu kolaboracyjnego w Norwegii). Źródło, na które powołuje się en.wiki mówi:

On April 9, 1940, Germany attacked Norway and two months later the entire country was occupied. The Norwegian government fled to London. Committee meetings were actually held during the first years of the war, but from 1943 with the committee members scattered, no further meetings were held. The early meetings focused on non-prize business. By underlining the Swedish nature of the Nobel Foundation, the Nobel Committee in Oslo escaped a German takeover of its Institute building.

I dalej

No Peace Prize had been awarded for 1939 since the war had broken out well before the prize was normally announced. Later, during the war virtually no nominations came in. When the committee was able to meet again after the war, it decided to give the Peace Prize for 1944 to the International Committee of the Red Cross, the same Laureate as in 1917, with much the same reasoning. In the darkest hour the ICRC had "held aloft the fundamental conceptions of the solidarity of the human race." In so doing it had promoted the "fraternity between nations" which Nobel had referred to in his will.

Z tego by wynikało, że Komitet nie mógł się spotykać w trakcie wojny, a jak już się spotkał w 1944 to dał Pokojową Czerwonemu Krzyżowi. Myślisz, żeby takie info wrzucić do hasła? Eins (?) 22:03, 22 wrz 2013 (CEST)

  • Czyli mówisz, że Komitet nie mógł obradować. A więc może taki tekst: W dotychczasowej historii Nagroda Nobla nie została przyznana łącznie 50 razy, przy czym nagroda w dziedzinie fizyki sześciokrotnie, w dziedzinie chemii ośmiokrotnie, fizjologii lub medycyny dziewięciokrotnie, literatury siedmiokrotnie, a pokojowa dwudziestokrotnie. Większość z tych przypadków miała miejsce w trakcie I i II wojny światowej. Ponadto statut Fundacji Nobla mówi, że jeśli w danym roku komitet nie uzna żadnego z kandydatów godnym wyróżnienia, nagroda nie zostaje w tym roku przyznana. KoverasLupus (dyskusja) 00:19, 23 wrz 2013 (CEST)
  • Jak dla mnie cud, miód i orzeszki, wstawiam do hasła. Eins (?) 00:22, 23 wrz 2013 (CEST)
Poprawiono, dziękuję za cenną uwagę. Eins (?) 17:06, 5 paź 2013 (CEST)
zrobione. Eins (?) 21:37, 14 paź 2013 (CEST)