Wikipedia:Szyfrodziewczyny/Uczestnicy i uczestniczki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


Uczestnicy i uczestniczki[edytuj | edytuj kod]

Uprzejmie prosimy wszystkie osoby uczestniczące w projekcie Szyfrodziewczyny w Wikipedii o dopisanie się do poniższej listy. Do tabeli, w kolumnie Użytkownik/Użytkowniczka, dodajemy swój nick.

JAK TO ZROBIĆ? ---> wpisując 4 x znak tyldy (~~~~) z klawiatury z wciśniętym klawiszem SHIFT (po zalogowaniu i kliknięciu „Edytuj”), a następnie publikując/zapisując tę edycję

DASHBOARD EDYTONU O SZYFRODZIEWCZYNACH ---> Wszystkie osoby uczestniczące w edytonie 15 maja 2024 w ramach Impact'24 prosimy do dołączenie do panelu nawigacyjnego wydarzenia, który pozwoli nam automatycznie podsumować edycje w ramach edytonu.

Jak to zrobić? ---> Po zalogowaniu na konto użytkownika_czki z którego będą dokonywane edycje kliknij w ten link.

Dziękujemy!

Lista uczestników i uczestniczek projektu Szyfrodziewczyny w Wikipedii[edytuj | edytuj kod]

Lp. Nazwa użytkownika/-czki
1. Subjectiveart
2. OzzyFromTheOuterSpace
3. Klarqa (dyskusja) 21:21, 8 maj 2024 (CEST)[odpowiedz]
4. Cyfrowabiblioteka
5. Msz2001 (dyskusja) 10:15, 15 maj 2024 (CEST)[odpowiedz]
6. Pochodaj bok (dyskusja) 10:28, 15 maj 2024 (CEST)[odpowiedz]
7. MinimalizmCipher (dyskusja) 10:25, 15 maj 2024 (CEST)[odpowiedz]
8. Enigmatic Ravi0LI (dyskusja) 10:26, 15 maj 2024 (CEST)[odpowiedz]
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.

Rekomendacje dla pracowników_czek GLAM dot. edycji w Wikipedii:[edytuj | edytuj kod]

Jak należy nazwać konto użytkownika_czki będącego/będącą pracownikiem_czką GLAM?[edytuj | edytuj kod]

Wybierając nazwę konta użytkownika_czki zapoznaj się z poniższymi wytycznymi dot. nazw kont pracowników_czek GLAM:

  • Nazwa konta pracownika_czki instytucji powinna wyraźnie odnosić się do konkretnej osoby.
  • Nie może to być nick składający się wyłącznie z nazwy instytucji - konto z takim  zbyt ogólnym, "przechodnim" nickiem może zostać zablokowane.

Dobrymi przykładami - wartymi naśladowania - są nazwy kont pracowników_czek WMPL w postaci "Imię Nazwisko (nazwa/skrót nazwy instytucji)", np. Kamila Neuman (WMPL).

Inne opcje nazwania konta pracownika_czki GLAM to:

  • samo imię / samo nazwisko / inicjał imienia z nazwiskiem / imię z inicjałem nazwiska / pseudonim w połączeniu z nazwą instytucji / jej skrótem.

Ważne również, żeby na stronie użytkownika_czki umieścić wyraźną informację o tym, dla kogo dana osoba pracuje oraz czy jako wolontariusz_ka czy odpłatnie.

Można skorzystać z przykładu takiego opisu, link znajduje się poniżej:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:PiotrWawel

Wytyczne dotyczące edycji w Wikipedii przez pracowników_czki GLAM:[edytuj | edytuj kod]

Wikipedia różni się od większości innych kanałów mediów społecznościowych używanych przez Poznańskie Centrum Dziedzictwa. Wikipedia jest encyklopedią tworzoną przez społeczność, a członkowie społeczności mogą swobodnie pisać o zasobach PCD/CSE, obecnych i byłych pracownikach lub samej instytucji. Będąc encyklopedią, Wikipedia jest źródłem trzeciorzędnym, które nie publikuje oryginalnych informacji (tj. informacji, dla których nie istnieje niezależne źródło wtórne). Współtwórcy Wikipedii, w tym pracownicy, nie są właścicielami swoich artykułów; artykuły mogą być kwestionowane lub zmieniane.

Niniejsze wytyczne informują o oczekiwaniach PCD/CSE wobec pracowników zaangażowanych w edycję artykułów w Wikipedii i zapewniają publiczne wyjaśnienie metodologii edycji pracowników instytucji, a także potwierdzają, że instytucja jest świadoma i zajmuje się wszelkimi potencjalnymi konfliktami interesów w (płatnej) edycji personelu.

Wytyczne zostały opracowane na podstawie projektu wewnętrznych wytycznych United States National Archives WikiProject, dostępnych na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike. Niniejsze wytyczne zostały opublikowane na tej samej licencji.

Pracownicy uczestniczą w Wikipedii na równych zasadach ze wszystkimi innymi redaktorami, korzystając z kont indywidualnych, a nie instytucjonalnych.

W przypadku, gdy pracownicy udostępniają zasoby instytucji (tj. zdigitalizowane obrazy eksponatów objętych prawami autorskimi lub fotografie wykonane przez Muzeum) na Wikimedia Commons, muszą: posiadać upoważnienie instytucji do udostępnienia określonych plików; korzystać z odpowiedniej licencji; oraz stosować szablon instytucji.

Pracownicy PCD/CSE muszą ujawnić swoje powiązania z instytucją na swojej stronie użytkownika przed rozpoczęciem edycji.

Jeśli pracownicy PCD/CSE edytują artykuły dotyczące PCD/CSE jako instytucji, inni użytkownicy mogą dostrzec konflikt interesów. Proste zmiany faktograficzne (np. aktualizacje personelu lub nieaktualne statystyki) mogą być prawdopodobnie wprowadzane bez sporów, ale bardziej istotne zmiany należy najpierw zaproponować na stronach dyskusyjnych lub innych forach.

Podczas redagowania artykułów należy zachować bezstronność. Pracownicy muzeum muszą pamiętać, że piszą encyklopedię, a nie wypowiadają się w imieniu instytucji.