Przejdź do zawartości

Wikiprojekt:GLAM/Gąszcz/brudno/Barbara Tkacz-Tesfaye

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Barbara Tkacz-Tesfaye[edytuj | edytuj kod]

Barbara Parker

"Barbara P a r k e r (wcześniej Barbara Tkacz-Tesfaye) jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, wszechstronną artystką specjalizującą się w ceramice, malarstwie, grafice i wyrobach ze szkła artystycznego.

Do Etiopii przyjechała krótko przed rewolucją w 1974 r., razem z mężem Etiopczykiem, którego poznała i poślubiła w Polsce. Od początku związana jest z Hotelem Hilton w Addis Abebie, dla którego realizowała wiele projektów artystycznych, i od lat prowadzi sklep z własnymi pracami. W 1996 r. założyła Artistic Glass Centre, w którym zatrudnia głuchoniemych rzemieślników wyrabiających witraże i drobne rękodzieło według jej projektów. Firmę prowadzi razem z mężem, inżynierem, który doradza jej, jak montować wielkie witraże okienne. „Ja się właściwie nie reklamuję. Ludzie tutaj mówią jeden drugiemu. Dla mnie ważne jest to, co robię, a nie za ile to robię. Chodzi bardziej o to, żeby siebie wyrazić, niż aby zarobić pieniądze. Może właśnie dlatego artyści odnoszą w Etiopii sukces?" [...]

Barbara Parker jako pierwsza w Etiopii zaczęła używać szkła arty- stycznego na szeroką skalę. Zaczęło się od zwykłego przypadku – zna- joma opuszczająca Etiopię sprzedawała szkło – a zakończyło wielkim sukcesem – jej prace zdobią nie tylko prywatne domy w wielu zakątkach świata, rezydencje ambasadorów i siedziby ważnych instytucji, ale przede wszystkim wiele etiopskich kościołów, np. kościoła św. Jana w Addis Abebie czy św. Marii w Wukro, a w kościele w Debre Dammo jedna ze ścian wyłożona jest kaflami z motywami zwierzęcymi jej produkcji. Inspiracje czerpie z etiopskiej przyrody, kultury i historii, często pojawiają się w jej pracach motywy religijne. Witraż to skomplikowana technika wymagająca dużego doświadczenia i umiejętności. Polka wyspecjalizowała się w wielu stylach: malowania na szkle, piaskowania, naklejania, wtapiania i łączenia szkła z metalem. Stosuje ponad 65 różnych kolorów. Szkło nigdy nie blednie, a zatem, choć Barbara nie organizuje wystaw swoich prac, bo sprzedają się na bieżąco, jej dzieła pozostaną trwale przez pokolenia i będzie je mógł podziwiać każdy wierny, odwiedzający etiopskie kościoły.

Polka łączy pracę artystyczną i społeczną. We współpracy z ośrod- kiem opiekującym się niepełnosprawnymi poszukuje osób uzdolnionych artystycznie, bo jak mówi, do zrobienia witraża wystarczy mieć sprawne ręce, dobre oczy oraz talent. A wiele talentów drzemie tam, gdzie się ich nie spodziewamy. Po treningu, podczas którego sprawdza umiejętności kursantów, Barbara proponuje niektórym z nich pracę. W ten sposób ofe- ruje osobom pozbawionym możliwości zarobkowania, często proszącym o wsparcie na ulicy, unikalną szansę nie tylko samodzielnego utrzymania się, ale również wyrażenia siebie i doskonalenia zawodowego pod okiem mistrza. Po kilkuletniej pracy niektórzy z nich gotowi są odejść i założyć własną działalność rzemieślniczą.

Takie łączenie pracy artystycznej i społecznej jest dziś często stosowane w projektach współfinansowanych ze środków europejskich. Polska, od 7 lat kraj członkowski Unii Europejskiej, jest obecnie jednym z największych beneficjentów Europejskiego Funduszu Społecznego, który pozwala na wspieranie różnego rodzaju aktywności z udziałem niepełnosprawnych, w tym aktywności artystycznej. Barbara Parker udowadnia, że takie dzia-łania są skuteczne również poza Europą i możliwe nawet bez finansowego wsparcia. Ważne jest zaangażowanie i twórczy talent. Sztuka może nie tylko cieszyć oko i zaspokajać „wyższe potrzeby” człowieka, ale także być znakomitą terapią i pomysłem na życie."

https://czasopisma.uksw.edu.pl/index.php/ct/article/view/6578/5921

https://issuu.com/maciejkasperski/docs/mono


Prace:

https://archiwumcyfrowe.asp.wroc.pl/pl/encyklopedia/4615

https://archiwumcyfrowe.asp.wroc.pl/pl/encyklopedia/4614

https://archiwumcyfrowe.asp.wroc.pl/pl/encyklopedia/11833

https://archiwumcyfrowe.asp.wroc.pl/pl/encyklopedia/12578

https://archiwumcyfrowe.asp.wroc.pl/pl/encyklopedia/12576

https://archiwumcyfrowe.asp.wroc.pl/pl/encyklopedia/12577


ETHIOPIE New York USA 1986 Flag Series UNICEF Barbara Tkacz-Tesfaye Peinture FDC Cancel Cover United Nations UN

https://picclick.fr/Ethiopie-New-York-USA-1986-Flag-Series-Unicef-354283092901.html

https://www.ebay.fr/itm/354283092901?mkevt=1&mkcid=1&mkrid=709-53476-19255-0&campid=5338722076&customid=&toolid=10050