Przejdź do zawartości

Wikiprojekt:GLAM/Gąszcz/brudno/Zofia Tkaczyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zofia Tkaczyk

[edytuj | edytuj kod]

"Zofia Tkaczyk jest laureatką Nagrody Roku ZPAP. Srebrnogórzanka, która do Wrocławia przyjechała na studia w Akademii Sztuk Pięknych. - Zawsze chciałam być malarką, ale na malarstwo zdawał taki tłum, że wybrałam szkło i w Katedrze Szkła obroniłam dyplom - mówi. Wcześniej skończyła Technikum Ceramiczne w Szczawnie Zdroju, ale na co dzień nie zajmuje się ani szkłem, ani ceramiką. Maluje, przygotowuje instalacje, regularnie pokazuje swe prace na wystawach. Jej "Pokaz Naturalny" już dwa lata temu był nominowany do Nagrody ZPAP, przegrał z retrospektywą Józefa Hałasa. Od końca lat 80. prowadzi zajęcia plastyczne w szkołach społecznych, a od czterech lat - zajęcia w Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przy ul. Wejherowskiej. Prace przygotowane przez dzieci w zorganizowanej przez nią pracowni "Kuźnia" co roku oglądać można w Galerii Miejskiej. - Uwielbiam pracę z dziećmi, myślę, że moja estetyka ma duży wpływ na ich twórczość, ale utrzymuję się przede wszystkim z szycia. Moje szmaty sprzedaję głównie we Francji - dodaje. Te szmaty to piękne malowane suknie jedwabne i ciekawie skrojone stroje lniane. Wolnego czasu ma niewiele, ale lubi wracać do rodzinnego domu w Srebrnej Górze, tam uprawia ogród i odpoczywa."

https://www.asp.wroc.pl/pl/aktualnosci/wystawa-zofii-tkaczyk-papiery-dowartosciowane-w-galerii-miejskiej

"Projekt polega na realizacji wystawy obiektów z pogranicza designu i sztuki czystej Zofi Tkaczyk absolwentki ASP we Wrocławiu, aktywnej twórczo od ukończenia studiów (dyplom 1976 r.). Artystka maluje, rysuje, buduje instalacje, projektuje i szyje artystyczne kreacje ubraniowe. Prace swoje prezentowała na wielu wystawach w kraju, m.in. we Wrocławiu i za granicą: cykle "Papiery Wartościowe', "Pokaz naturalny", "Skrawki pejzażu". Pracuje z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną, która za prace tworzone pod jej kierunkiem zdobywa najwyższe nagrody.

*Zofia Tkaczyk nie jest krawcową - chociaż świetnie szyje, zna się na kroju, materiałach i niejedna dama marzy by się ubrać w jej kreację.

Zosia Tkaczyk nie jest nauczycielką - chociaż od lat uczy dzieci i młodzież, uczniowie pchają się do niej drzwiami i oknami, a potem wielu z nich zdobywa najwyższe nagrody na przeróżnych konkursach.

Zojka Tkaczyk jest artystką - chociaż od lat temu zaprzecza. 'Nie uciekniesz Zosiu od sztuki, nie próbuj nawet, bo sztuka ci na to nie pozwoli" - powiedział św. pamięci Jurek Ryba.

Zojka tymczasem uciekała. Najpierw pracowała w filmie. Potem zaczęła szyć artystyczne kreacje ubraniowe. Więc kiedy miała taki czas, że szyła te kreacje to, gdy się zapomniała, zaczynała szaleć. Robiła ze swych ubiorów normalne wystawy. Tu zawieszone pod sufitem na kijach suknie. Tam cały wieszak krawatów. Dalej już szła w total, w szaleństwo: na ścianie suknie z białej flizeliny, ale tylko przód. Nad nią rogi jelenia. Na podłodze przezroczyste kalosze na obcasach, w nich woda, a w niej kwiaty. Tytuł 'Suknia ślubna" - Panna Młoda.

Potem wciągnęło ją nauczanie. Widziałam jak sponiewierana wracała ze szkoły, gdzie zawiozła uczniom wszystkie swoje farby, kleje, sterty papierów, gazety, pudła tekturowe. Jak pracowała z nimi wiele godzin, jak udało im się zrobić bardzo dobrą wystawę. Jak oni szczęśliwi, że zrobili w końcu coś takiego! ze śmiechem wspominali pierwszy dzień Zosi w klasie, gdy połamała ich cienkie pędzelki -wykałaczki, poprzedzierała ich prace na pół, żeby z nich razem z nimi złożyć nowe kompozycje. Jak oni wtedy rozpaczali...

Aż w końcu Zojka zrobiła wystawę. Czekałam, że materia stawi jej opór. (.....)

Kim jest Zofia Tkaczyk? Znając artystkę, nie zechce odpowiedzieć na to pytanie. Lubi przecież przekomarzać się ze sztuką, z sobą i z przyjaciółmi.* (Ewa Zarzycka)

Zofia Tkaczyk oszczędnie szafuje kolorem, żadnych zachodów słońca- naturalne tworzywa tworzą pejzaże monochromatyczne, odkrywanie zmysłowych faktur torfu, piasku, igliwa odbywa się dyskretnie, jakby mimochodem. Oglądając cylindryczne brzozowe wici (to one tak pachną?) obejmuje się wzrokiem nowe przestrzenie galerii. Magia sztuki dokonuje się najczęściej najprostszymi środkami. (Cezary Kaszewski)

W swojej twórczości wykorzystuję różne materiały: papier, płótno, drewno, szkło, ceramikę, piasek. Nie przeszkadza mi to, że surowce były wcześniej do czegoś użyte, chętnie sięgam po materiały z odzysku.(Zofia Tkaczyk)"

https://cojestgrane.pl/polska/dolnoslaskie/wroclaw/wydarzenie/1wv/zofia-tkaczyk/bylo

"artystka i działaczka kultury ze Srebrnej Góry – za całokształt wieloletniej twórczości artystycznej i animatorskiej oraz promocję walorów krajobrazowych i kulturowych swojego regionu, matecznika."

https://muzeum-niepodleglosci.pl/wydarzenia-w-palacu/nagrody-im-wladyslawa-orkana-przyznane/

https://fundacjaorkana.pl/fundacja/sprawozdanie-merytoryczne-fundacji-im-wladyslawa-orkana-za-rok-2017/

"Zofia Tkaczyk - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Realizuje obiekty z pogranicza desingnu i sztuki czystej. Jest aktywna twórczo od ukończenia studiów (1976 r.), maluje, buduje instalacje, projektuje i szyje artystyczne kreacje. W swej twórczości wykorzystuje najprostsze środki wyrazu: papier, glina, drzewo, kamień… Prace swoje prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Autorka cykli: „Papiery wartościowe”, wystawy „Pokaz naturalny”, „Skrawki pejzażu..”. Pracuje z dziećmi. Współpracuje z Katedrą Mediacji i Sztuki przy Wydziale Malarstwa i Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od paru lat mieszka w Srebrnej Górze."

http://www.muzeum.klodzko.pl/new/„ble-ble-ble…”/2016-05-18

"Dla wielu kobiet tworzących ubrania w latach 80. zajęcie stało się pasją na kolejne lata. Wrocławska artystka Zofia Tkaczyk do tej pory zajmuje się ubiorem unikatowym, swoje suknie z lnu, jedwabiu sprzedaje m.in. we Francji. – Była pionierką twórczego recyclingu, w pełen fantazji sposób przerabiała ubiory vintage’owe. Męski żakiet wyhaftowała wzorami tak, że stał się strojem kobiecym, a żakiet z lat 50., przez namalowane na nim ptaki, nabrał lekkości – opowiada Małgorzata Możdżyńska-Nawotka."

https://www.wroclaw.pl/kultura/moda-stanu-wojennego-wystawa-muzeum-narodowe-wroclaw

"Od wielu lat zajmuję się projektowaniem i wykonywaniem odzieży i dodatków z tkanin naturalnych – wełny oraz lnu, zawsze są to pojedyncze egzemplarze lub krótkie serie danego projektu.

Dziś na aukcji wykonana ręcznie czapka z wysokiej jakości naturalnej wełny, w pięknych kolorach. Bardzo ciepła i przyjemna w dotyku. Jest to pojedynczy egzemplarz, projekt autorski, niepowtarzalny. Obwód głowy, na który można czapkę założyć to około 57 cm."

http://zoffka-art.blogspot.com/?view=classic

https://archiwum.allegro.pl/oferta/niepowtarzalna-czapka-welniana-wyroby-filcowe-i3780458563.html

"Zofia Tkaczyk – artystka-plastyk, projektantka (dyplom wrocławskiej ASP), od wielu lat pracująca w naturalnych tkaninach własnymi technikami, z dużym doświadczeniem, twórcza, która sprawi, że warsztaty będą ciekawe i inspirujące. Od wielu lat bierze udział w corocznym Festiwalu Lnu we Francji."

https://www.facebook.com/events/srebrna-góra-woj-dolnośląskie/warsztaty-malowania-na-tkaninie/1719245614978317/?locale=ar_AR

https://galeriamiejska.pl/wp-content/uploads/2021/01/biogramy_artystow_wystawy_25_25.pdf

https://galeriamiejska.pl/archiwum-wystaw-galerii-miejskiej/

https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35750,1918501.html


ZPAP Wrocław

https://zpap.wroclaw.pl/artysci-czlonkowie-zpap


"Poznałam Dankę Wierzbicką jako studentkę trzeciego roku Wydziału Projektowania Form Ceramiki i Szkła, kiedy zaczynałam pierwszy rok studiów. Poznałyśmy się przez wspólnych przyjaciół; Autorka z Danusią. Połowa lat 70. XX w. wszyscy oni wraz z Danką stanowili już wówczas zgraną grupę i przyjęli mnie do swego grona. Trzon tej grupy, oprócz Danki, sta- nowili Jerzy Kiernicki, Zofia Tkaczyk, Stanisława Dowchań, Marek Wąs, Dobrosław Bagiński, Krystyna Kutyna, Zenobia Góra i Jan Pożarski. Wymieniam ich tutaj, ponieważ wszyscy oni przeszli do następnych etapów życia Danki."

http://przyjacielekazimierza.pl/nowa/wp-content/uploads/2013/10/BRULION_11www.pdf



?? brat: Andrzej Tkaczyk, proj. szkła, https://archiwum.allegro.pl/oferta/polskie-szklo-wspolczesne-katalog-wystawy-iwp-1987-i7759019448.html, Malarstwo, szkło - Krystyna i Andrzej Tkaczyk: wystawa, Biuro Wystaw Artystycznych, 1984, https://books.google.pl/books/about/Malarstwo_szkło_Krystyna_i_Andrzej_Tkac.html?id=fq2YmwEACAAJ&redir_esc=y, https://odaart.pl/wydarzenie/30-lat-sztuki-na-sieradzkiej/


Wystawy:

https://zwierciadlo.pl/material-partnera/533050,1,moda-stanu-wojennego--nowa-wystawa-w-muzeum-narodowym-we-wroclawiu.read

https://zpap.wroclaw.pl/2009-design-antydesign

https://zpap.wroclaw.pl/index.php/po-setce-wroclawskie-srodowisko-w-galerii-awangarda

https://ownetic.com/wydarzenia/2016/12/25-25-galeria-miejska-wroclaw/

XXIX Ogólnopolska Wystawa Malarstwa "Bielska Jesień ’92", https://bja.galeriabielska.pl/edycje/19/

24.01 – 16.02.1992 – Kontynuacje 92 – wystawa okręgowa Związku Polskich Artystów Plastyków: Józef Sztajer, Piotr Wieczorek, Zofia Tkaczyk, Alojzy Gryt, Małgorzata Kościelak, Krzysztof Żelechowski, Leszek Pliniewicz, Barbara Ropelska, Christos Mandzios, Paweł Pawlak, Szymon Koprowski, Ryszard Piegza, Andrzej Dudek-Dürer, Grzegorz Bednarz, Marek Wałęga, Piotr Budkiewicz, Magdalena Kucharska

05.09 – 30.09.1995 – Papiery wartościowe – wystawa Zofii Tkaczyk towarzysząca Festiwalowi Wratislavia Cantans Muzyka i Sztuki Piękne

09.09 – 28.09.1996 – Wystawa Zofii Tkaczyk

09.06 – 27.06.1998 – Po pięćdziesiątce – wystawa z okazji 52-lecia ZPAP: Zofia Tkaczyk, Tomasz Domański, Wojciech Kaniowski, Anna Kutera, Romuald Kutera, Tomasz Opania, Leon Podsiadly

20.08 – 08.09.2001 – Pokaz naturalny wystawa prac Zofii Tkaczyk

08.09 – 26.09.2003 – Skrawki Pejzażu – wystawa Zofii Tkaczyk

07.05 – 27.05.2008 – Papiery dowartościowane – wystawa Zofii Tkaczyk

https://www.facebook.com/MuzeumZiemiKlodzkiej/posts/391679137669437/?locale=ar_AR&paipv=0&eav=AfYZwZo0gpho38FzWr242aosUxHsXfAXxInlT-_QLCrXxMkXkIqpg13OPzzLtsrBlUo&_rdr

https://rynekisztuka.pl/2016/12/21/2525-25-artystow-na-25-lecie-galerii-miejskiej-we-wroclawiu/zofia-tkaczyk-bajka-o-zlotej-rybce-instalacja-2016/

https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35750,1676737.html

https://pbl.ibl.poznan.pl/dostep/index.php?s=d_biezacy&f=zapisy_szczeg&p_zapis=392418

https://nowa.mojabrama.pl/2016-06/majowe-wydarzenia-artystyczne

https://encysol.pl/es/encyklopedia/hasla-rzeczowe/13399,Galeria-na-Ostrowie.html


Kostiumy:

OTO Kalambur, https://encyklopediateatru.pl/repository/performance_file/2013_12/55968_kandyd_teatr_kalambur_wroclaw_1980.pdf


Bibliografia:

Zofia Tkaczyk: pokaz naturaLNY. Biuro Wystaw Artystycznych (Wrocław). 1994, https://books.google.pl/books/about/Zofia_Tkaczyk.html?id=Is5MyQEACAAJ&redir_esc=y