Zwyczaje i uzanse dotyczące ilości towarów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zwyczaje i uzanse dotyczące ilości towarów:

Ilość towaru jest jednym z podstawowych elementów kontraktu. Jest wyrażana w różnych miarach wagi i objętości, a także w miarach przestrzennych i sztukach. W handlu kupcy posługują się m.in. systemem metrycznym oraz anglosaskim.

W kontraktach dotyczących handlu towarami masowymi, ilość towaru jest określona tylko w przybliżeniu. Nawet przy ścisłym określeniu ilości towarów, przewiduje się dostawę z nadwyżką lub jego niedoborem.

Dopuszczalne odchylenia ilościowe określane są przez słowa "około" lub "circa" (about). Znaczenie tego terminu jest określone w kontrakcie jeśli inne zwyczaje lub uzanse handlowe nie określają tego w sposób ogólnie przyjęty. W przypadku handlu maszynami, urządzeniami oraz dobrami konsumpcyjnymi, nie przewiduje się odchyleń ilościowych, chyba że zostało to przewidziane w kontrakcie.

Pewne zwyczaje stosowane są w handlu w odniesieniu do niektórych rodzajów opustów od ceny, w szczególności bonifikat (refakcji). Sprzedawca przyznaje bonifikaty z tytułu różnic ilościowych w towarze nie wyrównywanych w naturze, z tytułu braków i odchyleń jakościowych przekraczające dopuszczalne normy oraz z tytułu zmian stanu towaru i ubytków naturalnych. Bonifikaty przyznawane z tytułu ubytków naturalnych lub zmian stanu towarów:

  • calo lub decalo - (bonifikata z tytułu wysychania lub kruszenia się towaru)
  • fusti - (bonifikata z tytułu zanieczyszczeń towaru obcymi ciałami)
  • leakage - (bonifikata z tytułu wycieku płynu przez opakowanie)
  • decort - (bonifikata za gorszy gatunek; w przypadku tekstyliów - brak pełnej miary w sztuce materiału)
  • besemschon - (bonifikata z tytułu ubytków związanych z przyleganiem lepkiego towaru do opakowania)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • A. Salomon, Spedycja w handlu morskim. Procedury i dokumenty, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2004.
  • K.P. Białecki, Operacje handlu zagranicznego, PWE, Warszawa 1999.