Przejdź do zawartości

Makak czubaty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Odder (dyskusja | edycje) o 10:06, 11 sie 2014. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Makak czubaty
Macaca nigra[1]
(Desmarest, 1822)
Ilustracja
Fotografia makaka czubatego wykonana przez samicę tego gatunku, 2011
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ssaki

Podgromada

ssaki żyworodne

Infragromada

łożyskowce

Rząd

naczelne

Podrząd

Haplorrhini

Nadrodzina

makakokształtne

Rodzina

makakowate

Rodzaj

Macaca

Gatunek

makak czubaty

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Zasięg występowania
Mapa występowania

Makak czubaty (Macaca nigra syn. Cynopithecus niger), zwany też czarnym makakiem czubatym lub czubatym pawianem – ssak z rodziny makakowatych.

Wygląd

Czarne, dość długie futro, szczątkowy ogon, twarz czarna, u młodych różowa, modzele pośladkowe jasnoróżowe. Na głowie charakterystyczny czub dorastający do 10 cm. Długość ciała do 60 cm, ogona 2–6 cm.

Występowanie

Jest to gatunek endemiczny występujący wyłącznie na dwóch wyspach Indonezji: Sulawesi (dawniej zwanej Celebes)- na północy wyspy, oraz na wyspie Pulau Bacan, gdzie został sprowadzony przez człowieka w 1867 roku[3]

Częstotliwość występowania makaków czubatych na wyspie Bacan jest wyższa niż na Sulawesi (odpowiednio 4,9 grup/km² ze średnią wielkością grupy 24,9 os. // 3,9 grup/km², średnio liczących 20 osobników)[3].

Na Sulawesi grupy makaków czubatych można spotkać na terenie rezerwatów Tangkoko DuaSudara (w tym miejscu wyspy jest ich najwięcej), Gunung Ambang, Gunung Manembonembo oraz na terenie parku narodowego Bunaken Marine[4].

Tryb życia

Żyje w parach lub małych grupach, głównie na ziemi, osobniki młode i samice z dziećmi chronią się na drzewach. Wszystkożerny, żywi się głównie owocami, chętnie łowi drobne zwierzęta w rzekach i morzu. W stadach panuje równouprawnienie, żadna płeć nie dominuje. Młode osiągają dojrzałość w wieku trzech lat, nie wiadomo ile lat te zwierzęta dożywają na wolności.

  1. Macaca nigra, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Macaca nigra, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. a b Rosenbaum et al.. Population densities of Sulawesi crested black macaques (Macaca nigra) on Bacan and Sulawesi, Indonesia: Effects of habitat disturbance and hunting. „American Journal of Primatology”. 44, s. 89-106, 1998. (ang.). 
  4. Bynum et al.. Conservation Status of Sulawesi Macaques. „Tropical Biodiveristy”. 6, s. 123-144, 1999. (ang.). 

Bibliografia

  1. Mały słownik zoologiczny: ssaki. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1978.