Kościół św. Rocha w Zamarskach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół pw. św. Rocha
w Zamarskach
nr rej.:
- A/353/78 z 7 lipca 1978 (woj. bielskie)[1]
- A/1031/22 z 24 sierpnia 2022 (woj. śląskie)[2]
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół św. Rocha
Państwo

 Polska

Miejscowość

Zamarski

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Rocha w Zamarskach

Położenie na mapie gminy Hażlach
Mapa konturowa gminy Hażlach, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Rochaw Zamarskach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Rochaw Zamarskach”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Rochaw Zamarskach”
Położenie na mapie powiatu cieszyńskiego
Mapa konturowa powiatu cieszyńskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Rochaw Zamarskach”
Ziemia49°46′54,97″N 18°40′20,18″E/49,781936 18,672272

Kościół pod wezwaniem Świętego Rocha w Zamarskach – zabytkowy[1], drewniany kościół parafialny parafii św. Rocha w centrum Zamarsk. Wybudowany w 1731, z wieżą z końca XVI wieku.

Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli pszczyńskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy drewniany kościół w Zamarskach spalił się przed lub w 1585 roku[3]. Odbudowana dzwonnica z nowym dzwonem bez napisów służyła jako dzwonnica cmentarna i została błędnie określona w dokumencie kościelnej wizytacji z 1652 roku jako kościół filialny parafii cieszyńskiej[4]. Kościół dobudowany został do wieży dopiero w 1731 z fundacji Henryka Fryderyka z rodu Wilczków. Z początku pracowali w nim w roli misjonarzy biskupskich OO. Jezuici, a po zniesieniu zakonu w 1773 kościół został filialnym kościołem cieszyńskiej parafii[5], później parafii w Hażlachu[6]. W 1880 do starszego dzwonu dołączył drugi odlany w 1880, który został odebrany w 1916 na cele wojenne, zachował się wówczas starszy dzwon. Początkowo kościół był pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa a wraz z erygowaniem parafii w 1981 pod wezwaniem św. Rocha[7].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół jest orientowany, drewnianej konstrukcji zrębowej na kamiennej podmurówce. Trójbocznie zamknięte prezbiterium wraz z nawą główną tworzy jedną bryłę i przykryte są wspólnym dwuspadowym, jednokalenicowym dachem przykrytym gontem. Również gontem przykryte są przylegające do jej ścian podparte zastrzałami daszki okapowe oraz ostrosłupowy hełm starszej wieży zbudowanej na słup. Pod jej dachem znajduje się pozorna izbica. Do wieży przylegają tzw. soboty ze ścianami oszalowanymi poziomo.

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Nad wnętrzem znajduje się płaski strop. Ściany pokryte są poziomą boazerią. Na ołtarzu głównym znajduje się obraz Najświętszego Serca Jezusa. W kościele poza ołtarzem głównym znajdują się dwa barokowe ołtarze boczne, które wraz z amboną zostały odkupione po 1884 z kościoła szpitalnego pw. św. Jerzego w Cieszynie. Na pierwszym znajduje się rzeźbiona statua św. Anny, a nad nią obraz św. Józefa i Matki Bożej. Drugi mieści statuę św. Jana Nepomucena a nad nim znajduje się obraz św. Karola Boromeusza, kreski cieszyńskiego malarza Świerkiewicza, podarowany kościołowi św. Jerzego przez cieszyńskiego kupca Karola Bernacika w połowie XIX wieku[4]. Na miejscu krzyża triumfalnego obraz w formie medalionu Matki Boskiej, Królowej Nieba. Na przedniej balustradzie chóralnej figury św. Barbary i św. Katarzyny, przeniesione z poprzedniego ołtarza głównego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023.
  2. Spis obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków z terenu województwa śląskiego (stan na 7 października 2022 r.) (pol.) wkz.katowice.pl [dostęp 2022-10-14]
  3. J. Londzin, s. 390
  4. a b J. Londzin, s. 391
  5. J. Londzin, s. 392
  6. Historia kościoła drewnianego. [w:] zamarski2.republika.pl (Nieoficjalna strona poświęcona wsi ZAMARSKI) [on-line]. [dostęp 2011-12-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-20)].
  7. Drewniane kościoły i kaplice w Beskidach i okolicy, s. 302

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]