Ćwiczenia Tiger
Ćwiczenia Tiger lub operacja Tiger – kryptonim serii ćwiczeń przeprowadzonych na dużą skalę przed operacją „Overlord” w Normandii, które odbyły się w kwietniu 1944 na Slapton Sands lub Slapton Beach w Devon[1].
Pod koniec listopada 1943 r. brytyjskie władze zarekwirowały 121 km² terytorium hrabstwa Devon, gdyż plaże u stóp Slapton i otaczające je tereny były bardzo podobne do terenów w Normandii, gdzie planowano desant. Pierwsze manewry w tamtym rejonie (Duck I) rozpoczęły się 4 stycznia 1944 r., ujawniając liczne niedociągnięcia na każdym szczeblu dowodzenia i na wszystkich etapach desantu. W celu usunięcia nieprawidłowości przeprowadzono szereg kolejnych manewrów, które miały zakończyć się dużymi manewrami z wykorzystaniem ostrej amunicji (Tiger). Początek operacji Tiger wyznaczono na 22 kwietnia 1944 r. Wzrost aktywności w rejonie zatoki Lyme zauważono w Niemczech i zaczęto planować atak w tym rejonie[2].
Częścią manewrów był konwój T-4, który jednak na skutek niedopatrzenia lub błędu częściowo nie miał łączności z resztą jednostek[2]. Aliancki konwój podczas wychodzenia na pozycje do lądowania został zaatakowany przez niemieckie kutry torpedowe, co spowodowało śmierć 946 amerykańskich żołnierzy. Problemy z komunikacją skutkowały też otwarciem bratobójczego ognia[1]. Również kolejne błędy popełnione w koordynacji działań doprowadziły do ostrzelania przez okręty żołnierzy przebywających na plażach[3].
Incydent ten był zachowany w ścisłej tajemnicy ze względu na zbliżającą się operację Overlord, dopiero później został formalnie raportowany, dlatego znany jest pod nazwą „zapomniany”[1].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b c Ken Small , The Forgotten Dead – Why 946 American Servicemen Died Off The Coast Of Devon In 1944 – And The Man Who Discovered Their True Story, Mark Rogerson, London: Bloomsbury, 1988, ISBN 0-7475-0309-5, OCLC 30971117 .
- ↑ a b Łukasz Męczykowski , Egzekucja w zatoce Lyme. Jak Amerykanie szykowali się do lądowania w Normandii [online], Tytus - Twój przewodnik po historii, 24 maja 2020 [dostęp 2020-07-05] (pol.).
- ↑ Próba przed lądowaniem w Normandii: Masakra, której oficjalnie nie było [online], Newsweek.pl [dostęp 2020-07-05] (pol.).
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Exercise Tiger Memorial (ang.)