Przejdź do zawartości

Łabędzi Staw (Łeba)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Łabędzi Staw
Staw Łabędzi, Czarny Staw
Ilustracja
Widok od południowego wschodu
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Łeba

Hydrologia
Rodzaj jeziora

starorzecze

Położenie na mapie Łeby
Mapa konturowa Łeby, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Łabędzi Staw”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Łabędzi Staw”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Łabędzi Staw”
Położenie na mapie powiatu lęborskiego
Mapa konturowa powiatu lęborskiego, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Łabędzi Staw”
Ziemia54°45′53,2″N 17°33′13,9″E/54,764778 17,553861
Mapka jeziora
W okresie niemieckim staw nosił nazwę Schwanteich

Łabędzi Staw (także: Staw Łabędzi, Czarny Staw[1]) – staw w północnej części Łeby, pomiędzy Falochronem Wschodnim, a ul. Wojska Polskiego, na terenie nadmorskiego Parku Leśnego[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Staw powstał w wyniku renowacji starego koryta rzeki Łeby. Prace przeprowadzono w latach 2012-2013 z użyciem pogłębiarki[2]. Przez centralną jego część przerzucono drewniany most dla pieszych[1]. Pomysłodawcą rewitalizacji stawu i okolic był Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby[3].

Wędkarstwo[edytuj | edytuj kod]

W stawie występują: karp, lin, karaś srebrzysty, płoć, jesiotr i karaś złocisty. Dwa ostatnie gatunki objęte są zakazem połowu. Dzienny limit połowu wynosi 5 kg (w tym jeden karp i jeden lin)[4].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Czarny Staw wywodzi się od sosen czarnych, które rosną na brzegach akwenu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]