Łotewska niebieska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Krowa łotewska niebieska (łot. Latvijas zilā govs, Latvijas zilā; także krowa morskaJūras govs; ang. Latvian blue cow; ros. Синяя корова) – łotewska rasa bydła mleczno-mięsnego, która powstała prawdopodobnie w Kurlandii na Łotwie. Wyhodowali ja ugrofińscy Liwowie około XII-XIII wieku[1]. Bydło uważane jest za unikatową rasę ze względu na kolor – od siwo-niebieskiego do bardziej intensywnego niebieskiego umaszczenia.

Wysokość w kłębie jest od 135cm do 140cm. Krowy ważą do 450 kg, buhaje do 860kg. Krowa rocznie daje około 4671 kg mleka o zawartości tłuszczu ok. 4,35%[2]. Rasie tej zagrażało całkowite wymarcie w czasach ZSRR. W 1990 żyło niespełna 100 osobników tej rasy[3]. W 1994 podjęto starania mające na celu zachowanie i ochronę tej unikalnej populacji. Hodowana jest prowadzona głównie w gospodarstwach agroturystycznych jako atrakcja. Rasa cechuje się dużą odpornością na choroby, jest szczególnie odporna na choroby nóg i kopyt oraz łatwo dostosowuje się do różnych warunków klimatycznych.

Legendy[edytuj]

Istnieje kilka legend dotyczących pochodzenia niebieskiej rasy krów. Jedna z nich głosi, że żyły one początkowo w wodach morskich i wychodziły na ląd jedynie przed wschodem słońca, aby zaczerpnąć powietrza i pożywić się trawą rosnącą w pobliżu brzegu. Jednak pewnego dnia bogini Jūras māte (pol. Matka Morza) darowała kilka krów rodzinom rybaków, którzy zginęli podczas sztormu[3].

Przypisy

  1. Viktors Ulberts, Zilās govis audzē vairāk priekam nekā pienam, tvnet.lv z 31 sierpnia 2007 (za: "Kurzemes Vārds") (łot.)
  2. Par Latvijas zilās šķirnes govju ciltsdarba programmas apstiprināšanu, Rozporządzenie Ministra Rolnictwa Republiki Łotewskiej nr 96 z 4 marca 2004 roku (łot.)
  3. a b Blue cows!, latvianabroad.blogspot.com z 17 czerwca 2007 (łot.)

Zobacz też[edytuj]