Łukasz Dziedzic (grafik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krój „Lato”

Łukasz Dziedzic (ur. 1967 w Warszawie) – polski grafik i typograf.

W dziedzinie grafiki jest samoukiem, nie ma specjalistycznego wykształcenia[1].

Pracował jako dźwiękowiec i aktor w młodzieżowym zespole teatralnym, wokalista i gitarzysta basowy w zespole „Duński Jazz”, był pomocnikiem cieśli przy renowacji średniowiecznych kościołów i programistą w urzędzie patentowym. W latach 90. XX wieku był pracownikiem działu graficznego „Gazety Wyborczej”, współpracował przy tworzeniu makiety gazety i jej weekendowego magazynu, do którego zaprojektował swój pierwszy krój pisma. Następnie pracował w kilku wydawnictwach w Warszawie, m.in. w Axel Springer Polska, projektując makiety gazet i magazynów. W 2007 założył własne studio graficzne tyPoland[2].

Zaprojektował kilkanaście krojów pisma, m.in. FF Clan, FF Good (stanowiący największą rodzinę krojów na świecie), FF Mach, FF More i FF Pitu. Jest autorem logotypu Empiku i kroju używanego w jego identyfikacji wizualnej, logotypu sieci odzieżowej Reserved i wody Nałęczowianka[3]. W 2010 zaprojektował bezszeryfowy krój Lato, który został opublikowany na wolnej licencji i stał się jednym z najczęściej używanych krojów w internecie[2][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej Sitek: Font Lato - czyli polski sukces na skalę światową. www.designer.pl, 2015-04-20. [dostęp 2018-12-28].
  2. a b Łukasz Dziedzic. www.myfonts.com. [dostęp 2018-12-28].
  3. Łukasz Dziedzic portfolio. www.lukaszdziedzic.eu. [dostęp 2018-12-28].
  4. Lato podbija świat, czyli jak nieudane zlecenie doprowadziło do spektakularnego sukcesu Polaka, „Gazeta.pl” [dostęp 2018-12-28] (pol.).