Święty Arbogast

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Arbogast
Ilustracja
Święty Arbogast wskrzesza Siegeberta (XIX-wieczny obraz nieznanego autora)
Data śmierci ok. 678
Czczony przez Kościół katolicki, Cerkiew prawosławną
Wspomnienie 21 lipca
Patron chorych na depresję, Strasburga

Święty Arbogast, znany też jako Arbogast ze Strasburga (zm. 678) – święty czczony w Kościele katolickim i prawosławiu. Pełnił funkcję biskupa w Strasburgu[1].

Niewiele wiadomo o jego życiu. Niektóre źródła informują, że pochodził z Akwitanii, inne mówią, że pochodził z Irlandii lub Szkocji. W 550 roku przybył jako misjonarz do Alzacji i osiadł w lesie Hagenau prowadząc życie pustelnicze. Przypisywano mu liczne cuda dokonanywane dzięki jego modlitwom (m.in. uzdrowienia).

Król frankijski Dagobert II mianował go biskupem w Strasburgu. Jako biskup Arbogast budował kościoły i klasztory (m.in. strasburską katedrę NMP). Jego rządy spowodowały rozkwit miasta. Uważany był za głównego założyciela chrześcijaństwa w Alzacji.

Według jednej z legend Arbogast przywrócił do życia Siegeberta, syna Dagoberta II, który zginął w wypadku podczas polowania.

Zmarł w 678 w Strasburgu, którego jest patronem. Jest również patronem chorych na depresję. Wzywany też bywa w przypadku przygnębienia i przy chorobach stóp[2].

Jego święto w Kościele rzymskokatolickim przypada 21 lipca[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]