Alzacja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Alsace
region (do 2015)
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Francja
Siedziba Wappen Straßburg.png Strasburg
Prezydent Philippe Richert
Powierzchnia 8 280 km²
Populacja (2012)
• liczba ludności

1 857 477[1]
• gęstość 224 os./km²
Szczegółowy podział administracyjny
Liczba departamentów 2
Liczba okręgów 13
Liczba kantonów 75
Liczba gmin 903
Położenie na mapie Francji
Położenie na mapie
Strona internetowa
Portal Portal Francja

Alzacja (fr. Alsace, niem. Elsass, al. Elsàss) – kraina historyczna w regionie administracyjnym Grand Est we Francji, położona w północno-wschodniej części kraju nad Renem. Składa się z dwóch departamentów: Dolny Ren na północy oraz Górny Ren na południu. Historyczna Alzacja obejmowała jeszcze niewielki obszar wokół miasta Belfort, który obecnie tworzy departament Territoire-de-Belfort. Od 1982 roku do 31 grudnia 2015 roku odrębny region administracyjny.

Geografia[edytuj]

Region Alzacji ma kształt wydłużony z północy na południe. Graniczy od północy i wschodu z Niemcami, od południa ze Szwajcarią i regionem Franche-Comté, a od zachodu z Lotaryngią.

Położony jest na równinie nadrzecznej, ograniczonej od wschodu Renem, a od zachodu masywem Wogezów. Do głównej doliny schodzą z zachodu na wschód doliny mniejszych dopływów Renu. Znajdują się tu rozległe tereny leśne, głównie w Wogezach oraz na północy departamenty Bas-Rhin (lasy Haguenau).

Historia[edytuj]

Najważniejsze daty:

Mapa topograficzna Alzacji

Ludność[edytuj]

Alzacja, zajmująca powierzchnię 8280 km², do stycznia 2016 była najmniejszym regionem administracyjnym Francji metropolitalnej. Jednocześnie należy do najgęściej zaludnionych – na 1 km² przypada średnio 217 osób. Największym miastem regionu jest jego ośrodek administracyjny – Strasburg, w którym mieszka ponad 270 tys. mieszkańców. Inne większe miasta to: Miluza (111,3 tys.), Colmar (65,7 tys.), Haguenau (33,3 tys.), Schiltigheim (31,8 tys.), Illkirch-Graffenstaden (24,6 tys.) oraz Saint-Louis (20,1 tys.).

Znacząca część ludności alzackiej posługuje się płynnie miejscowym językiem – alzackim – który jest dialektem języka niemieckiego z pewnymi zapożyczeniami z francuskiego. Przez długi czas był on językiem rodzimym dla większości Alzatczyków. W okresach 18711919 oraz 194044, gdy tereny te podlegały władzy Niemiec, językiem urzędowym był niemiecki. Mimo to w niektórych górskich dolinach Wogezów, nawet w tych okresach, istniały osady, w których ludność posługiwała się wyłącznie językiem francuskim.

Język[edytuj]

Językami urzędowymi są: francuski i niemiecki (dialekt alemański)

Gospodarka[edytuj]

Region Alzacji jest obszarem o zróżnicowanej gospodarce – jest to m.in.:

  • uprawa winorośli i produkcja win, np. rieslinga zwłaszcza między miastami Sélestat a Colmar
  • uprawa chmielu i browarnictwo (okolice Strasburga)
  • przemysł leśny
  • przemysł wydobywczy (fosfaty to głębinowe kopalnie soli potasowych m.in. pod Miluzą. Część z nich została już zamknięta i przekształcona w tzw. obszary przemysłowe zones industrielles z siedzibami firm prowadzących inną, niż wydobywczą działalność wytwórczą i usługową)
  • przemysł samochodowy (w Miluzie)
  • turystyka

Flaga[edytuj]

Historyczna flaga Alzacji składa się z dwóch części (pasm): pas czerwony na górze i biały na dole. Odnosi się ona do XIX w., kiedy to kolory biały i czerwony często występowały w herbach miast i rodów alzackich. 25 czerwca 1912 roku parlament Elsaß-Lothringen uznał tę flagę za symbol regionalny.

Herb[edytuj]

Herb Alzacji jest połączeniem herbu departamentu Bas-Rhin (pierwsza część) i herbu departamentu Haut-Rhin (druga część).

Przypisy