Święty Hieronim z krzyżem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty Hieronim z krzyżem
Ilustracja
Autor El Greco
Rok wykonania 1595 - 1600
Technika wykonania olej na desce
Rozmiar 104.20 × 96.50 cm
Muzeum National Gallery of Scotland

Święty Hieronim z krzyżem – obraz autorstwa hiszpańskiego malarza pochodzenia greckiego Dominikosa Theotokopulosa, znanego jako El Greco.

Historia Hieronima i jego życia pochodzi ze średniowiecznego dzieła Jakuba de Voragine Złota legenda. Hieronim ze Strydonu był jednym z czterech Doktorów Kościoła zachodniego i autorem łacińskiego przekładu BibliiWulgaty. Jego postać zawsze przedstawiana była według jednego z trzech głównych wzorców: jako Ojciec Kościoła, jako eremita lub jako uczony. El Greco wybrał motyw pustelnika.

Opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

Artysta przedstawia świętego w półportrecie. Ma wychudzoną, żylastą sylwetkę a jego wzrok utkwiony jest w krucyfiksie. Tłem dla postaci są nagie skały i zachmurzone niebo potęgujące wrażenie pustki. El Greco w spojrzeniu Hieronima skupia siłę nastroju, nastroju kontemplacji i wiary. Wokół pustelnika malarz umieszcza szereg tradycyjnych atrybutów związanych z życiem świętego: klepsydrę, książkę czy trupią czaszkę. Za Hieronimem widoczny jest purpurowy kapelusz zlewający się z opasającym go suknem. Kapelusz zwany galero, od 1245 roku przysługiwał wyłącznie kardynałom i symbolizował ich urząd. Hieronim miał otrzymać godność kardynalską w wieku 29 lat[1].

Inne wersje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Artworks | National Galleries of Scotland, www.nationalgalleries.org [dostęp 2017-11-21] (ang.).
  2. New York Art Resources Consortium /FP, arcade.nyarc.org [dostęp 2017-11-21].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Antonina Vallentin: El Greco. Warszawa: PIW, 1958.