Święty Maron

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Maron
Ilustracja
Data i miejsce śmierci

410
Kefar-Nabo

Czczony przez

Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną

Wspomnienie

9 lutego

Patron

Kościoła maronickiego

Maron (zm. 410) – mnich syryjski; czczony jako święty przez Kościół katolicki i Kościół prawosławny, organizator życia duchowo-klasztornego w Libanie od V wieku. Od jego imienia nazwę wziął Kościół maronicki. Maron był znany ze swojej pracy misyjnej, przypisywanych mu uzdrowień i cudów oraz ascezy.

Życie i działalność[edytuj | edytuj kod]

Brak dokładnych informacji i szczegółów na temat jego życia. Urodził się w połowie IV wieku w Syrii, został pustelnikiem eremitą w górach w regionie Taurus Cirrus, w pobliżu Antiochii. Jego ascetyczny tryb życia i cuda, które zostały mu przypisane przyciągnęły do niego wielu zwolenników i przyniosły mu sławę w całym cesarstwie. W około 405 Jan Chryzostom wysłał mu list, wyrażając swój szacunek i oddanie, z prośbą o modlitwę za niego.

Kościół maronicki[edytuj | edytuj kod]

Maron jest uważany za duchowego ojca zgromadzenia zakonnego-które dało podstawy do powstania Kościoła maronickiego. Maron spędził większość swego życia na syryjskich górach. Prawdopodobnie miejscem jego zamieszkania było Kefar-Nabo, i znajdowało się na górze Ol-Yambos, dlatego syryjskie terytorium blisko góry jest uważane za kolebkę zgromadzenia maronitów. Kongregacja maronicka rozprzestrzeniła się w Libanie, kiedy pierwszy uczeń Marona Cirrus zdał sobie sprawę, że niewielu ludzi w Libanie praktykuje chrześcijaństwo i użył postać Marona jako autorytetu moralnego w celu konwertowania na chrześcijaństwo. Wyznawcy kościoła maronickiego pozostali wierni nauczaniu Kościoła katolickiego, Kościół maronicki ma status kościoła sui iuris w ramach Kościoła Katolickiego.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Relikwie zostały sprowadzone do opactwa Sassovivo w Foligno, następnie były przechowywane przez dłuższy czas w wiosce Volperino przed przeniesieniem do katedry San Feliciano w Foligno, a następnie część z nich wróciła do Sassovivo. 25 listopada 2005, relikwie zostały skradzione z opactwa Sassovivo.

Patronat[edytuj | edytuj kod]

Święty Maron jest patronem: kościoła maronickiego, miasta Volperino, Eparchii św. Marona w Sydney, Eparchii Świętego Marona w Brooklynie, Diecezji św. Marona w Montrealu

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]