Światowy Dzień Filozofii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Światowy Dzień Filozofii
ilustracja
Dzień

trzeci czwartek listopada

Państwa

 ONZ

Zwyczaje

sympozja, konferencje

Znaczenie

wykazanie znaczenia filozofii, świata.

Światowy Dzień Filozofii (ang. World Day of Philosophy) – coroczne święto z inicjatywy UNESCO (Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury), obchodzone w trzeci czwartek listopada.

Pierwszy Dzień Filozofii obchodzono w dniu 21 listopada 2002 roku w ramach wewnętrznych postanowień UNESCO. W 2005 roku na Konferencji Generalnej w Paryżu (33. sesja), oficjalnie ogłoszono trzeci czwartek listopada "Światowym Dniem Filozofii"[1].

Obchody mają na celu wykazanie znaczenia filozofii i zachęcenie społeczeństwa (zwłaszcza młodzieży) do zainteresowania się filozofią. Mają również zachęcić do krytycznego myślenia i debaty filozoficznej nad problemami współczesnego świata oraz poprawić komunikację i współpracę między filozofami i naukowcami.

Z tej okazji organizowane są sympozja, wykłady, konferencje dla dorosłej części społeczeństwa, a także dni otwarte i warsztaty wśród młodzieży akademickiej. Umożliwiają wszystkim zainteresowanym wzięcie w nich udziału, nie tylko osobom zawodowo zajmującym się filozofią.

18 listopada 2010 roku dyrektor generalna UNESCO Irina Bokowa zapoczątkowała obchody otwierając w Paryżu Międzynarodowe Forum na temat „Filozofii, Różnorodności Kulturowej i Zbliżenia Kultur”, w którym uczestniczyli filozofowie z całego świata. W obchodach wzięło udział ponad 80 państw członkowskich m.in. Albania, Argentyna, Niemcy, Francja, Urugwaj, Meksyk, Gwatemala, Senegal, Australia i Stany Zjednoczone[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Елена Малер-Матьязова: "День философии". russ.ru/, 2009-11-19. [dostęp 2011-10-28]. (ros.).
  2. World Philosophy Day 18 November 2010 Activities in Member States around the world. UNESCO, 2010-12-08. [dostęp 2011-10-28].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]