Światowy Dzień Filozofii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Światowy Dzień Filozofii
ilustracja
Dzień

trzeci czwartek listopada

Państwa

 ONZ

Zwyczaje

sympozja, konferencje

Znaczenie

wykazanie znaczenia filozofii, świata.

Światowy Dzień Filozofii (ang. World Day of Philosophy) – coroczne święto z inicjatywy UNESCO (Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury), obchodzone w trzeci czwartek listopada.

Pierwszy Dzień Filozofii obchodzono w dniu 21 listopada 2002 roku w ramach wewnętrznych postanowień UNESCO. W 2005 roku na Konferencji Generalnej w Paryżu (33. sesja), oficjalnie ogłoszono trzeci czwartek listopada "Światowym Dniem Filozofii"[1].

Obchody mają na celu wykazanie znaczenia filozofii i zachęcenie społeczeństwa (zwłaszcza młodzieży) do zainteresowania się filozofią. Mają również zachęcić do krytycznego myślenia i debaty filozoficznej nad problemami współczesnego świata oraz poprawić komunikację i współpracę między filozofami i naukowcami.

Z tej okazji organizowane są sympozja, wykłady, konferencje dla dorosłej części społeczeństwa, a także dni otwarte i warsztaty wśród młodzieży akademickiej. Umożliwiają wszystkim zainteresowanym wzięcie w nich udziału, nie tylko osobom zawodowo zajmującym się filozofią.

18 listopada 2010 roku dyrektor generalna UNESCO Irina Bokowa zapoczątkowała obchody otwierając w Paryżu Międzynarodowe Forum na temat "Filozofii, Różnorodności Kulturowej i Zbliżenia Kultur", w którym uczestniczyli filozofowie z całego świata. W obchodach wzięło udział ponad 80 państw członkowskich m.in. Albania, Argentyna, Niemcy, Francja, Urugwaj, Meksyk, Gwatemala, Senegal, Australia i Stany Zjednoczone[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Елена Малер-Матьязова: "День философии". www.russ.ru/, 2009-11-19. [dostęp 2011-10-28]. (ros.).
  2. World Philosophy Day 18 November 2010 Activities in Member States around the world. UNESCO, 2010-12-08. [dostęp 2011-10-28].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]