Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu
Dzień

2. sobota maja

Typ święta

międzynarodowe

Znaczenie

Promowanie Sprawiedliwego Handlu na skalę globalną

Inne nazwy

Europejski Dzień Sklepów Świata z 1966

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu (ang. WFTDay, World Fair Trade Day) – międzynarodowe święto Sprawiedliwego Handlu. Jego organizatorem w skali światowej jest Światowa Organizacja Sprawiedliwego Handlu (ang. WFTO, World Fair Trade Organization).

Pierwowzorem dla tych obchodów był Europejski Dzień Sklepów Świata (European Worldshop Day), organizowany przez NEWS! (Network of European World Shops – Sieć Europejskich Sklepów Świata, czyli sklepów Sprawiedliwego Handlu). Obchodzony był po raz pierwszy w r. 1966.

Działania w kierunku wspólnych obchodów w szerszej skali w jednym terminie zapoczątkowano w Japonii i USA. Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu zainicjowała Safia Minney, założycielka organizacji People Tree.

Ta inicjatywa została podjęta przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu (ang. IFAT, International Fair Trade Association) i jej organizacje członkowskie na konferencji w Arusha (Tanzania) w r. 2001, by efektywniej promować Sprawiedliwy Handel na skalę globalną. Po raz pierwszy obchodzony był 4 maja 2002 r. Obecnie obchodzony jest co roku w drugą sobotę maja.

Wydarzenia związane ze Światowym Dniem Sprawiedliwego Handlu odbywają się nie tylko w tym terminie, ale też w dniach poprzedzających tę datę i następujących po niej. Uczestniczą w nich członkowie IFAT z ok. 70 krajów świata oraz sklepy Sprawiedliwego Handlu i ich sieci z całej Europy, zrzeszone w NEWS! (ok. 2500 sklepów). Obchody obejmują np. śniadania Sprawiedliwego Handlu, debaty, demonstracje, koncerty, pokazy "sprawiedliwej" mody (Fair Fashion) oraz promocje "sprawiedliwych" produktów z całego świata, jak kawa, kakao, herbata i inne produkty spożywcze, odzież, biżuteria, przepiękne wyroby rzemieślnicze i artystyczne, piłki, kwiaty cięte itp. Wiele akcji trwa przez cały maj.

Obchody odbywają się co roku pod innym hasłem:

Terminy i hasła Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu w kolejnych latach
Rok Dzień Hasło w j. polskim Hasło w j. angielskim
2002 4 maja
2003 17 maja
2004 8 maja Mała zamiana, wielka różnica Small Change, Big Difference
2005 14 maja Sprawiedliwy Handel niesie pokój Fair Trade is Peace
2006 13 maja Sprawiedliwy Handel - gra fair Fair Trade Organizations
2007 12 maja Dzieci potrzebują Sprawiedliwego Handlu Kids Need Fair Trade
2008 10 maja Sprawiedliwy Handel + Ekologia Fair Trade + Ecology
2009 9 maja Edukacja Globalna i rozwojowa a idea Sprawiedliwego Handlu BIG BANG!! Beat poverty Beat climate change Beat financial crisis
2010 8 maja Wielki Dzień dla Naszej Planety A Big Day for the Planet
2011 14 maja Sprawiedliwy Handel a Lasy Fair Trade and Forest
2012 12 maja
2013 11 maja
2014 10 maja Ludzie Sprawiedliwego Handlu Fair Trade People
2015 9 maja Bądź czynnikiem przemian Be an Agent for Change
2016 14 maja Łańcuch ludzki na rzecz Sprawiedliwego Handlu i Planety Human Chain for Fair Trade and Planet

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce maj stał się po raz pierwszy miesiącem promocji Sprawiedliwego Handlu w r. 2006. Z tej okazji Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu "Trzeci Świat i My" wprowadziło oficjalnie na rynek polski certyfikowane produkty Sprawiedliwego Handlu, m.in. ekologiczne kawy, herbaty, kakao czy czekolady, egzotyczne miody, czerwony i brązowy pełnoziarnisty ryż jaśminowy, olej z orzechów brazylijskich itp., opatrzone znakiem certyfikacyjnym Sprawiedliwego Handlu.

W kolejnych latach ideę Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu podejmowały też inne organizacje pozarządowe, prowadzące działalność w dziedzinie edukacji globalnej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]