Światowy Dzień Sybiraka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Światowy Dzień Sybiraka
Ilustracja
Dom Sybiraka w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.
Dzień

17 września

Państwa

 Polska

Upamiętnia

napaść ZSRR na Polskę
(17 września 1939)

Inne nazwy

Dzień Sybiraka, Światowy Zjazd Sybiraków

Światowy Dzień Sybirakapolskie święto odbywające się corocznie 17 września w rocznicę napaści radzieckiej na Polskę. Pierwszy Światowy Dzień Sybiraków odbył się w 2004 roku[1], zorganizowany przez Związek Sybiraków. Od 2013 ma status święta państwowego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Od 1991 roku organizowany jest przez Związek Sybiraków, polską organizację grupującą byłych zesłańców, Dzień Sybiraka. Rok 1993 został ogłoszony Rokiem Sybiraka[2].

W 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 17 września Dniem Sybiraka. Uchwałę w tej sprawie przyjęto przez aklamację (M.P. z 2013 r. poz. 815).

Zjazd sybiraków[edytuj | edytuj kod]

Każdego roku sybiracy z całego świata spotykają się najpierw w Gdańsku pod pomnikiem Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku, a następnie przemieszczają się do Szymbarku na Kaszubach. W spotkaniach bierze od początku udział każdorazowo ponad 5 tysięcy osób.

Cel[edytuj | edytuj kod]

Najważniejsze w tym dniu jest przypominanie prawdziwych losów zesłańców, spisywanie ich od żyjących osób i przekazywanie dalej.

Obchody[edytuj | edytuj kod]

Teren, na którym odbywa się Światowy Dzień Sybiraków należy do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku (CEPR)[3]. To miejsce ukazujące w niezwykły sposób historie sybiraków. Można tam zobaczyć: Dom Sybiraka przywieziony z Syberii (budowany ok. roku 1765), pociąg którym wywożono Polaków na zsyłkę podczas II wojny światowej, repliki łagrów, kościół im. św. Rafała Kalinowskiego w którym znajdują się liczne pamiątki podarowane przez sybiraków).

Od 2006 artyści wystawiają spektakle poświęcone tematyce wywózki Polaków na wschód. Wszystkie scenariusze oparte są na autentycznych przeżyciach zesłańców.

  • w 2006 odbyła się premiera spektaklu "Jeśli zapomnę..."
  • w 2007 – "Moja Dusza"
  • w 2008 – "Bezgłośny krzyk"
  • w 2009 – "Pociąg Wspomnień"

Od roku 2007 Związek Sybiraków przyznaje nagrodę "Ambasador Sybiraków" dla ludzi sztuki. Nagroda ta jest podziękowaniem za utrwalanie poprzez sztukę w pamięci ludzkiej tragicznych losów sybiraków.

Nagrodę "Ambasador Sybiraków" otrzymali:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. X Światowy Dzień Sybiraka w Szymbarku - Nasze Miasto Kartuzy [opublikowano: 2013-09-17]
  2. Dzień Sybiraka. - Związek Sybiraków, oddział w Elblągu
  3. CEPR - oficjalne strona

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]