Związek Sybiraków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sztandar Związku Sybiraków, Okręgu Łódzkiego.
Dawna tablica pamiątkowa na Pomniku Sybiraków w Słubicach
Tablica pamiątkowa poświęcona Zesłańcom Sybiru (bazylika św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu).
Pomnik "Golgota Wschodu" na Osiedlu Wichrowe Wzgórze w Poznaniu

Związek Sybiraków – polska organizacja grupująca byłych zesłańców, którzy nazywają siebie Sybirakami. Od 1989 prezesem Związku był Ryszard Reiff, a obecnie jest Kordian Borejko.

Historia Związku[edytuj]

W 1921 powstał Niezależny Akademicki Związek Sybiraków skupiający młodych ludzi urodzonych na Syberii (istniał do 1927). W Katowicach żołnierze 5 Dywizji Syberyjskiej utworzyli w roku 1926 Zrzeszenie Sybiraków. W 1928 powstał Związek Sybiraków. Na honorowych członków związku wybrano jednogłośnie Józefa Piłsudskiego oraz etnologa i pisarza syberyjskiego – Wacława Sieroszewskiego. Pierwszym prezesem Zarządu Głównego Związku Sybiraków został Henryk Suchenek-Suchecki[1].

Po II wojnie światowej reaktywacja Związku Sybiraków nie była możliwa z powodów politycznych. Doszło do niej dopiero 17 grudnia 1988[1].

Cele[edytuj]

  • Reprezentowanie i obrona interesów swoich członków, a zwłaszcza uzyskiwanie dla nich praw, takich jak: odszkodowania, renty, emerytury, uprawnienia zdrowotne, kombatanckie itp.
  • Prowadzenie działalności charytatywnej.
  • Świadczenie pomocy swoim członkom oraz Polakom zamieszkałym poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, szczególnie przebywającym na terenie byłego ZSRR.
  • Roztaczanie opieki nad inwalidami i członkami rodzin po zmarłych i poległych Sybirakach.
  • Upamiętnianie losów zesłańców polskich i opieka nad ich grobami.
  • Przeciwstawianie się wszelkim przejawom totalitaryzmu, nietolerancji, będących zagrożeniem wolności człowieka i jego godności.
  • Współpraca z organizacjami o podobnych celach, również z tymi, które mają siedziby poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Popularyzacja i upowszechnianie wartości patriotycznych i obywatelskich oraz poszanowanie kultury, tradycji narodowych i ogólnoludzkich.
  • Prowadzenie działalności pożytku publicznego.

Działalność wydawnicza[edytuj]

O tematach związanych z historią oraz współczesnością Związku traktują wydawnictwa: Sybirak (pismo Związku Sybiraków) oraz Zesłaniec (pismo Rady Naukowej Zarządu Głównego Związku Sybiraków).

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]