Przejdź do zawartości

Šturec (dopływ Revúcy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Šturec – prawy dopływ rzeki Revúca na Słowacji. Wypływa na wysokości około 950 m w leju źródliskowym pod północnymi stokami przełęczy Veľký Šturec (1010 m) w Wielkiej Fatrze na Słowacji. Spływa w kierunku północnym między dwoma grzbietami; po zachodniej stronie jest to grzbiet szczytu Šturec (1075 m), po wschodniej bezimiennego wierzchołka 1180 m[1]. Uchodzi do Revúcy na wysokości około 700 m w górnej części miejscowości Liptovské Revúce[2].

Posiada dwa dopływy, obydwa prawostronne z doliny Veľká Sutecká. Cała zlewnia potoku Šturec to zalesione obszary Wielkiej Fatry, znajdujące się w strefie ochronnej Parku Narodowego Niżne Tatry[1].

Przez przełęcz Veľký Šturec i doliną potoku Šturec wiedzie kręta, górska droga, zbudowana jako strategiczne połączenie między środkową a północną Słowacją jeszcze w XVIII w. Przestała pełnić swe funkcje po wybudowaniu nowej szosy przez Przełęcz Donowalską[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Niżne Tatry – zachód. Mapa turystyczna 1:50 000. Banská Bystrica: Tatraplan, 2013.
  2. Turystyczna i satelitarna mapa Słowacji. [dostęp 2017-02-02].
  3. Hochmuth Zdenko a kolektív: Veľká Fatra. Turistický sprievodca ČSSR č. 3, wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1980