Żółwik malowany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Żółw malowany)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żółwik malowany
Chrysemys picta[1]
(Schneider, 1783)
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Rząd żółwie
Rodzina żółwie błotne
Rodzaj Chrysemys
Gatunek żółwik malowany
Podgatunki[2]
 • Ch. p. picta (Schneider, 1783)
 • Ch. p. bellii (Gray, 1831)
 • Ch. p. marginata Agassiz, 1857
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Żółwik malowany[4][5][6], żółw malowany[4] (Chrysemys picta) – gatunek gada z podrzędu żółwi skrytoszyjnych z rodziny żółwi błotnych.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Spotykany od południowej Kanady do północnego Meksyku[7].

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

W zależności od podgatunku żółw ten osiąga od 18 do 25 cm długości. Pancerz ma raczej płaski, barwy zielonooliwkowej lub oliwkowej w różnych odcieniach (aż do czarnego). Na tym tle na karapaksie i głowie występują żółte lub pomarańczowe plamy. Rozróżnia się cztery układy tych plam.

Biologia i środowisko[edytuj | edytuj kod]

Występuje w wodach stojących (jeziorach, stawach), a także w rzekach o powolnym nurcie. Preferuje spokojne zbiorniki wodne obficie porośnięte roślinnością. Podejmuje niedalekie wędrówki w okolicach zbiornika, często wygrzewa się na słońcu. Na północnych krańcach swojego zasięgu zimuje na dnie (zagrzebany w mule), co trwa 4–6 miesięcy. Jest odporny na zimowe spadki temperatury – może przeżyć nawet wtedy, gdy zamarznie ponad 50% wody pozakomórkowej w jego organizmie[8].

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

Handel tym gatunkiem żółwia został zakazany na terenie Unii Europejskiej. Chrysemys picta został wymieniony w aneksie B Rozporządzenia Rady (WE) Nr 338/97 o handlu dzikimi zwierzętami, ponieważ masowo był sprowadzany na teren Unii Europejskiej w celach hodowlanych, co spowodowało zagrożenie dla rodzimych gatunków zamieszkujących teren Unii Europejskiej.

Gatunek uznany za inwazyjny na terenie Polski. Ujęty w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 r. w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym[9]. W związku z tym, wwiezienie do Polski żółwia z tego gatunku wymaga zgody Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, natomiast przetrzymywanie, hodowla, rozmnażanie, oferowanie do sprzedaży i zbywanie wymaga zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (Dz.U. 2018 poz. 1614 art. 120)[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Chrysemys picta, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
 2. Chrysemys picta (SCHNEIDER, 1783) (ang.). The Reptile Database. [dostęp 6 września 2010].
 3. Chrysemys picta. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
 4. a b Praca zbiorowa: Zwierzęta: encyklopedia ilustrowana. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005, s. 362. ISBN 83-01-14344-4.
 5. E. Keller (red.), J.H. Reinchholf, G. Steinbach, G. Diesener, U. Gruber, K. Janke, B. Kremer, B. Markl, J. Markl, A. Shlüter, A. Sigl & R. Witt: Gady i płazy. Warszawa: Świat Książki, 2003, s. 90, seria: Leksykon Zwierząt. ISBN 83-7311-873-X. (pol.)
 6. W. Juszczyk: Gady i płazy. Wyd. 2. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1986, s. 261, seria: Mały słownik zoologiczny. ISBN 83-214-0043-4.
 7. UNEP-WCMC Species Database (ang.).
 8. Schmidt-Nielsen K., Fizjologia zwierząt – adaptacja do środowiska, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1997
 9. Kancelaria Sejmu RP, Internetowy System Aktów Prawnych, isap.sejm.gov.pl [dostęp 2016-07-10].
 10. Kancelaria Sejmu RP, Internetowy System Aktów Prawnych, isap.sejm.gov.pl [dostęp 2016-07-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

 1. Darrell Senneke: Differentiating Painted Turtles (Chrysemys picta ssp) (ang.). World Chelonian Trust. [dostęp 19 października 2008].