Żleb pod Kogutkami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Po prawej Żleb pod Kogutkami, po lewej Dolina nad Capkami

Żleb pod Kogutkami – niewielka dolina reglowa w Tatrach Zachodnich, wcięta w północne zbocza Krokwi (1378 m n.p.m.). Otoczona jest przez grzbiety odchodzące z rozwidlającego się północno-zachodniego ramienia Krokwi. Wylot znajduje się na wysokości 920 m, pomiędzy kompleksem skoczni narciarskich Średniej Krokwi a Wielką Krokwią. Od strony zachodniej żleb sąsiaduje z Doliną Białego, od wschodu z Doliną nad Capkami. Żleb wznosi się w kierunku południowym (z lekkim odchyleniem na zachód), ma długość około 700 metrów i jest w całości zalesiony. Nie prowadzą nim żadne szlaki turystyczne.

Podłożem geologicznym Żlebu pod Kogutkami są w większej części wapienie dolomityczne, przy wylocie natomiast eoceńskie wapienie numulitowe. Zbocza są w większości strome, a dno bez cieku wodnego. W grzbiecie ograniczającym dolinkę od wschodu wznosi się grupa skał zwana Jastrzębią Turnią (1090 m), w grzbiecie zachodnim natomiast Kogutki (1009 m), od których pochodzi nazwa żlebu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marian Kunicki, Tadeusz Szczerba: Polskie Tatry Zachodnie. Gliwice: Wydawnictwo Ryszard M. Remiszewski, 1996. ISBN 83-904352-1-7.
  • Jarosław Januszewski, Grzegorz Głazek, Witold Fedorowicz-Jackowski: Tatry i Podtatrze, atlas satelitarny 1:15 000. Warszawa: GEOSYSTEMS Polska Sp. z o.o., 2005. ISBN 83-909352-2-8.