Żuraw rajski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żuraw rajski
Grus paradisea[1]
(Lichtenstein, 1793)
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd żurawiowe
Rodzina żurawie
Podrodzina żurawie
Rodzaj Grus
Gatunek żuraw rajski
Synonimy

Anthropoides paradisea (Lichtenstein, 1793)

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 VU pl.svg

Żuraw rajski, żuraw błękitny, żuraw Stanleya (Grus paradisea) – gatunek dużego ptaka z rodziny żurawi (Gruidae), występujący w RPA i Namibii. Narażony na wyginięcie.

Morfologia
Żuraw rajski jest ptakiem bardzo smukłym. Duża część podudzia ponad stawem skokowym jest nieopierzona i ciemno ubarwiona. Upierzenie ptaka jest blado-szaro-niebieskie. Czubek głowy jest biały, a dziób różowy. Długie ciemno-szare skrzydła opadają prawie do samej ziemi.

Długość ciała wynosi około 110–120 cm, rozpiętość skrzydeł 180–200 cm, zaś masa – 4900–5300 g[3].

Zasięg, środowisko
Żuraw rajski zamieszkuje RPA, nie zasiedla jednak większości Prowincji Przylądkowej Północnej i Limpopo. Izolowana populacja występuje w Parku Narodowym Etoszy w Namibii[4]. Środowiskiem życia gatunku są głównie naturalne, trawiaste wyżyny[3], jednak występuje też w zakrzewieniach i obszarach upraw[4].
Pożywienie
Wszystkożerny. Zjada zarówno owady (w tym gąsienice, prostoskrzydłe i termity Hodotermes mossambicus), kraby, kręgowce (np. ryby, płazy, gady i małe ssaki), jak i materię roślinną – liście lucerny, kukurydzę i nasiona pszenicy[4].
Lęgi
Monogamiczny. Gniazdo to platforma z roślin umieszczona na podłożu lub płytki dołek w ziemi wyściełany kamykami, roślinnością i ssaczymi odchodami. W zniesieniu od 1 do 2 jaj. Wysiadują je oba ptaki z pary przez 29–30 dni. Młode około 12 godzin po wykluciu opuszczają gniazdo. Są wobec siebie niezwykle agresywne; agresja częściowo ustępuje, gdy w wieku blisko 15 dni potrafią już same znajdować pożywienie. Uzyskują zdolność lotu po mniej-więcej 12 tygodniach życia, a po kolejnych 2 miesiącach stają się w pełni niezależne[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grus paradisea, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Grus paradisea. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. a b Archibald, G.W., Meine, C.D. & Garcia, E.F.J.: Blue Crane (Anthropoides paradiseus). W: del Hoyo, J., Elliott, A., Sargatal, J., Christie, D.A. & de Juana, E. (eds.) (2013). Handbook of the Birds of the World Alive [on-line]. 2013. [dostęp 6 grudnia 2015].
  4. a b c d Anthropoides paradiseus (Blue crane). Biodiversity Explorer. [dostęp 6 grudnia 2015].