.ae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
.ae
Państwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Flaga Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Godło Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Flaga Zjednoczonych Emiratów Arabskich Godło Zjednoczonych Emiratów Arabskich
.ae
Wprowadzona 1 grudnia 1992[1]
Typ domeny Krajowa domena najwyższego poziomu
Status Używana
Rejestracja Nic.ae
Utrzymywana
przez
Telecommunication Regulatory Authority (TRA)[1]
Planowany użytek Jednostki powiązane z ZEA[1]
Faktyczny użytek Jednostki powiązane z ZEA oraz firmy z zagranicy.
Ograniczenia
rejestracji domen
Adres nie może zawierać słów związanych z seksem, religią, polityką, hazardem, dyskryminacją. Adresy w których są nazwy miast na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich są zarezerwowane dla tych miast[2]. .
Struktura rejestracji na 2. lub 3. poziomie pod różnymi etykietami
Dokumenty Warunki rejestracji (ang.)
nic.ae

.aekrajowa domena internetowa najwyższego poziomu przypisana dla stron internetowych ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aktywna od 1992 roku i administrowana przez Telecommunication Regulatory Authority (TRA)[1]. Skrót pochodzi od ang. United Arab Emirates.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Domena została założona 1 grudnia 1992 roku[1]. W 2007 roku zmieniono operatora domeny z UEAnic na Telecommunication Regulatory Authority (TRA)[3]. W 2008 roku postanowiono, że w III kwartale 2009 roku domena .ae stanie się pierwszą domeną na świecie, w której będzie można rejestrować strony o adresach zapisanych w alfabecie arabskim[4].

Użycie[edytuj | edytuj kod]

Do końca 2009 roku[2] strony mogły zarejestrować tylko firmy mające siedzibę lub przedstawicielstwo w Zjednoczonych Emiratach Arabskich[3]. Obecnie rejestracja stron w domenie .ae jest już możliwa również dla firm spoza Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Adres strony rejestrowanej w domenie .ae nie może zawierać słów związanych z seksem, religią, polityką, hazardem, dyskryminacją. Adresy, w których są nazwy miast na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, są zarezerwowane dla tych miast; z tego powodu również nie można zarejestrować stron o tych nazwach[2].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]