.ae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.ae
Wprowadzona 1 grudnia 1992[1]
Typ domeny Krajowa domena najwyższego poziomu
Status Używana
Rejestracja https://www.tra.gov.ae/aeda/
Utrzymywana
przez
Telecommunication Regulatory Authority (TRA)[1]
Planowany użytek Jednostki powiązane z ZEA[1]
Faktyczny użytek Jednostki powiązane z ZEA oraz firmy z zagranicy.
Ograniczenia
rejestracji domen
Adres nie może zawierać słów związanych z seksem, religią, polityką, hazardem, dyskryminacją. Adresy w których są nazwy miast na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich są zarezerwowane dla tych miast[2]. .
Struktura rejestracji na 2. lub 3. poziomie pod różnymi etykietami
https://www.tra.gov.ae/aeda/en/home.aspx

.aekrajowa domena internetowa najwyższego poziomu przypisana dla stron internetowych ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aktywna od 1992 roku i administrowana przez Telecommunication Regulatory Authority (TRA)[1]. Skrót pochodzi od ang. United Arab Emirates.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Domena została założona 1 grudnia 1992 roku[1]. W 2007 roku zmieniono operatora domeny z UEAnic na Telecommunication Regulatory Authority (TRA)[3]. W 2008 roku postanowiono, że w III kwartale 2009 roku domena .ae stanie się pierwszą domeną na świecie, w której będzie można rejestrować strony o adresach zapisanych w alfabecie arabskim[4].

Użycie[edytuj | edytuj kod]

Do końca 2009 roku[2] strony mogły zarejestrować tylko firmy mające siedzibę lub przedstawicielstwo w Zjednoczonych Emiratach Arabskich[3]. Obecnie rejestracja stron w domenie .ae jest już możliwa również dla firm spoza Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Adres strony rejestrowanej w domenie .ae nie może zawierać słów związanych z seksem, religią, polityką, hazardem, dyskryminacją. Adresy, w których są nazwy miast na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, są zarezerwowane dla tych miast; z tego powodu również nie można zarejestrować stron o tych nazwach[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]