.ac

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
.ac
Wprowadzona 1997[1]
Typ domeny Krajowa domena najwyższego poziomu
Status Używana
Rejestracja AC Domain Registry[2]
Utrzymywana
przez
Network Information Center (AC Domain Registry)

c/o Cable and Wireless (Ascension Island)[3]

Planowany użytek Jednostki powiązane z Wyspą Wniebowstąpienia[2]
Ograniczenia
rejestracji domen
brak[potrzebne źródło]
Dokumenty Warunki rejestracji; Zasady
Rozstrzyganie
sporów
Zasady rozwiązywania sporów
nic.ac

.ackrajowa domena internetowa najwyższego poziomu przypisana dla stron internetowych z Wyspy Wniebowstąpienia, aktywna od 1997 roku i administrowana przez NIC.AC. Nazwa pochodzi od angielskiej nazwy wyspy Ascension Island.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Domena dla Wyspy Wniebowstąpienia, administracyjnie będącej częścią brytyjskiego terytorium zamorskiego Wyspa Świętej Heleny, Wyspa Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha, powstała w 1997 roku[1].

Użycie[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2010 w domenie .ac zarejestrowane były 244 strony. Liczba ta w poprzedzających tygodniach była stabilna. Liczba nowych stron oraz stron zamkniętych nie przekracza 10 tygodniowo[4].

Domena .ac, która została przypisana Wyspie Wniebowstąpienia, w rzeczywistości jest wykorzystywana zupełnie w innym celu. Ze względu na to, że jest zbieżna z dwuliterowym anglojęzycznym skrótem słowa „akademia” (academy), wykorzystywana jest przez firmy związane z edukacją lub kursami. Większość stron zarejestrowanych w domenie .ac jest redagowana w językach azjatyckich, wśród języków europejskich dominują strony niemieckojęzyczne[potrzebne źródło].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]