.mobi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
.mobi
ilustracja
Wprowadzona

2005

Typ domeny

Sponsorowana funkcjonalna domena internetowa najwyższego poziomu

Status

Aktywna

Rejestracja

Afilias

Utrzymywana
przez
Planowany użytek

Strony WWW dla urządzeń mobilnych

Dokumenty
Rozstrzyganie
sporów

UDRP(inne języki)

dotMobi

.mobidomena najwyższego poziomu przyjęta przez Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) w lipcu 2005 r., przeznaczona dla witryn internetowych zaprojektowanych specjalnie dla telefonów komórkowych i urządzeń przenośnych, a więc dostosowanych do małych wyświetlaczy i niskich przepustowości łącza.

Nazwa została wprowadzona z inicjatywy grupy największych operatorów sieci telefonii komórkowych i producentów telefonów (m.in. Hutchison 3, Ericsson, Nokia, Samsung, Microsoft Corporation).

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Zarówno Konsorcjum WWW jak i wielu bloggerów zajmujących się tematyką standardów sieciowych krytykują domenę jako niepotrzebną, sprzeczną z opracowanymi technologiami niezależności stron od urządzenia i wprowadzającą podział w Internecie[1]. Tim Berners-Lee (przewodniczący W3C) opublikował nawet własną opinię na ten temat[2].

Jako „kompletną stratę czasu”[3] określił domenę .mobi Jon S. von Tetzchner, CEO firmy Opera Software, producenta przeglądarek Opera, Opera Mini i Opera Mobile, które przystosowane są do wyświetlania zwykłych stron na urządzeniach przenośnych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]