.mobi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

.mobidomena najwyższego poziomu przyjęta przez Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) w lipcu 2005 r., przeznaczona dla witryn internetowych zaprojektowanych specjalnie dla telefonów komórkowych i urządzeń przenośnych, a więc dostosowanych do małych wyświetlaczy i niskich przepustowości łącza.

Nazwa została wprowadzona z inicjatywy grupy największych operatorów sieci telefonii komórkowych i producentów telefonów (m.in. Hutchison 3, Ericsson, Nokia, Samsung, Microsoft Corporation).

Krytyka[edytuj]

Zarówno Konsorcjum WWW jak i wielu bloggerów zajmujących się tematyką standardów sieciowych krytykują domenę jako niepotrzebną, sprzeczną z opracowanymi technologiami niezależności stron od urządzenia i wprowadzającą podział w Internecie[1]. Tim Berners-Lee (przewodniczący W3C) opublikował nawet własną opinię na ten temat[2].

Jako „kompletną stratę czasu”[3] określił domenę .mobi Jon S. von Tetzchner, CEO firmy Opera Software, producenta przeglądarek Opera, Opera Mini i Opera Mobile, które przystosowane są do wyświetlania zwykłych stron na urządzeniach przenośnych.

Przypisy

Zobacz też[edytuj]