.mobi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mobi
Wprowadzona 2005
Typ domeny Sponsorowana funkcjonalna domena internetowa najwyższego poziomu
Status Aktywna
Rejestracja Afilias
Utrzymywana
przez
Planowany użytek Strony WWW dla urządzeń mobilnych
Dokumenty
Rozstrzyganie
sporów
UDRP(ang.)
dotMobi

.mobidomena najwyższego poziomu przyjęta przez Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) w lipcu 2005 r., przeznaczona dla witryn internetowych zaprojektowanych specjalnie dla telefonów komórkowych i urządzeń przenośnych, a więc dostosowanych do małych wyświetlaczy i niskich przepustowości łącza.

Nazwa została wprowadzona z inicjatywy grupy największych operatorów sieci telefonii komórkowych i producentów telefonów (m.in. Hutchison 3, Ericsson, Nokia, Samsung, Microsoft Corporation).

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Zarówno Konsorcjum WWW jak i wielu bloggerów zajmujących się tematyką standardów sieciowych krytykują domenę jako niepotrzebną, sprzeczną z opracowanymi technologiami niezależności stron od urządzenia i wprowadzającą podział w Internecie[1]. Tim Berners-Lee (przewodniczący W3C) opublikował nawet własną opinię na ten temat[2].

Jako „kompletną stratę czasu”[3] określił domenę .mobi Jon S. von Tetzchner, CEO firmy Opera Software, producenta przeglądarek Opera, Opera Mini i Opera Mobile, które przystosowane są do wyświetlania zwykłych stron na urządzeniach przenośnych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]