Internet mobilny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ideą Internetu mobilnego jest umożliwienie dostępu do serwisów WWW z poziomu urządzeń przenośnych (głównie telefonów komórkowych i PDA). Internet mobilny jest medium łączącym elastyczność Internetu i dostępności telefonów komórkowych.

Najważniejsze zalety Internetu mobilnego[edytuj]

  • Możliwość dostępu do informacji wszędzie gdzie posiadamy z sobą telefon.
  • Zasięg Internetu mobilnego już teraz jest dwa razy większy niż zasięg Internetu klasycznego. Dziś 1/3 ludzi na Ziemi ma dostęp do Internetu mobilnego. Przed rokiem 2010 prawdopodobnie połowa ludzi na ziemi będzie mieć dostęp do Internetu mobilnego (Informa Telecoms & Media, 2007)
  • Umożliwia zwiększenie funkcjonalności serwisów WWW poprzez możliwości związane z nawigowaniem głosowym, zarządzaniem kontaktami, lokalizacją (zarówno poprzez GPS jak i stacje bazowe i usługi operatorów).

Technologia[edytuj]

Z technologicznego punktu widzenia mobile web dziś to głównie serwisy WWW przystosowane do oglądania na przeglądarkach w urządzeniach mobilnych.

Strona mobilna[edytuj]

 Osobny artykuł: Strona mobilna.

Strony mobilne to takie strony internetowe, które przystosowane są do wyświetlania na różnorodnych urządzeniach mobilnych.

Rynek mobilny[edytuj]

Wielu analityków zauważa analogię pomiędzy rozwojem Internetu a rozwojem Internetu mobilnego. Szacuje się, że ten drugi jest około 4-8 lat wcześniej w rozwoju. Oznacza to, że największy rozwój mobilnego Internetu właśnie się zaczyna.

  • Rynek mobilny jest największą platformą dystrybucyjną na Świecie. Mamy dwa miliardy użytkowników telefonów komórkowych w opozycji do miliarda użytkowników Internetu i miliarda użytkowników telewizji[1]
  • Około 28% użytkowników telefonów komórkowych korzystało za ich pomocą z Internetu przynajmniej raz[2].
  • W Europie, w roku 2006, mobilny Internet był najpopularniejszy w Niemczech i we Włoszech, korzystało z niego 34% populacji internautów w tych krajach[3].
  • Według raportu amerykańskiego PEW Institute, w 2008 roku, za pośrednictwem różnych urządzeń przenośnych, z Internetu mobilnego korzystało 56% mieszkańców USA (za:[4])
  • W 2006 roku liczba urządzeń mobilnych z dostępem do Sieci wyniosła 2,4 miliarda (GSM Association, 2007).
  • Firmy i osoby indywidualne zarejestrowały około 75 000 stron w domenie .mobi w pierwszych 8 godzinach 27 października 2006 gdy domena ta trafiła do publicznego obrotu (dotmobi, 2006).
  • Prognozuje się, że w 2014 roku liczba mobilnych internautów zrówna się z internautami stacjonarnymi i wyniesie po 1,6 mld osób. Natomiast w 2015 roku, liczba mobilnych użytkowników Internetu ma wzrosnąć do 2mld, podczas gdy liczba stacjonarnych użytkowników do 1,7mld[5].

Potrzeby internautów mobilnych[edytuj]

Wraz z rozwojem platformy mobile web użytkownicy coraz częściej deklarują swoje potrzeby. Gazeta Wyborcza opublikowała wyniki badań KPMG - przebadano 400 osób w wieku 25-40 lat - ludzi, którzy intensywnie korzystają z Internetu i telefonów komórkowych. Liczba takich osób w Polsce oszacowano na od 2 do 4 milionów. Z opublikowanego raportu wynika między innymi, że badani chętnie w Internecie mobilnym sprawdzaliby adresy, godziny otwarcia, rozkłady jazdy, przeszukiwali plan miasta lub rezerwowali bilety. Według autorów raportu istnieje duże, niezaspokojone zapotrzebowanie na mobilne usługi internetowe[6].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]