ACeS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

ACeS (Asia Cellulare Satelite) to azjatyckie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne działające na rynku telefonii satelitarnej. Wykorzystywany jest sztuczny satelita Ziemi krążący po orbicie geostacjonarnej. Jego przepustowość wystarcza do jednoczesnej obsługi 11 000 rozmów telefonicznych. Wadą systemu jest stosunkowo niewielki zasięg (jedynie Azja).

Od 4 września 2006 ACeS współpracuje z Inmarsatem. Ma to doprowadzić do rozszerzenia i uatrakcyjnienia oferty przez obu partnerów. Dla ACeS główną korzyścią jest dostęp do satelitów komunikacyjnych Inmarsatu, co ma zapewnić prawie ogólnoświatowy zasięg. Atutem ACeS jest dostęp do ważnego azjatyckiego rynku telefonii satelitarnej. Zmodyfikowana wersja telefonu satelitarnego ma umożliwiać dostęp do obu systemów.

Sieć ACeS znajduje się w ofercie indonezyjskich i filipińskich dostawców. Korzystne ceny (od 0,25 USD) oraz umowy roamingowe, np. z Swisscom, dają ACeS korzystną pozycję na rynku.

Jako aparat telefoniczny używany jest model Ericsson R190 GSM/Satellit-Dualmode. Od czasu połączenia Ericssona z Sony jest on produkowany przez ACeS jako licencjobiorcę. Model R190 był od momentu wprowadzenia na rynek, tj. od 2001 roku przez długi czas najmniejszym modelem telefonu satelitarnego dostępnym na rynku. Ponieważ jego budowa jest oparta na serii GH688 otwiera to użytkownikom dostęp do odpowiedniego osprzętu.

Dodatkowe urządzenia dostępne na rynku to aparaty do wbudowywania na stałe, do śledzenia towarów (ACeS mcat) urządzenia do komercyjnej radiofonii (ACeS aicast).

Satelity i ich oznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Oznaczenie Pozycja Masa
(z paliwem)
Masa
(bez paliwa)
Start Rakieta użyta
do wyniesienia
Garuda 1 123°00'E 4500 kg 12.02.2000 09:10:54 (UTC) Proton

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]