AIGLX

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Schemat zależności GLX/AIGX z technologią Direct Rendering Infrastructure
Compiz uruchomiony na Fedora Core 6 z AIGLX.

AIGLX (ang. Accelerated Indirect GL X) – rozszerzenie X Window System, umożliwiające wykorzystanie kart graficznych, poprzez X.Org i OpenGL, do akceleracji rysowania elementów środowiska graficznego.

Jest to alternatywa dla XGL niebędąca osobnym serwerem X, co ma wpływ na większą stabilność i wydajność. Projekt AIGLX jest rozwijany przez społeczność projektu X.Org i projektu Fedora.

Aby użyć AIGLX, potrzebny jest odpowiedni sterownik karty graficznej, system okienkowy X.Org w wersji przynajmniej 7.1 oraz menedżer kompozycji taki jak Compiz (dawniej popularny był również Beryl).

AIGLX i karty graficzne NVIDIA[edytuj | edytuj kod]

AIGLX można uruchomić na wszystkich kartach graficznych, które są obsługiwane przez zamknięty sterownik, dostarczany przez producenta, od wersji 1.0-9625. Żaden otwarty sterownik grafiki nie pozwala na zastosowanie tej technologii.

AIGLX i karty graficzne ATI[edytuj | edytuj kod]

Otwarty sterownik kart graficznych ATI, rozpowszechniany razem z źródłami Linuksa, pozwala użyć AIGLX na kartach graficznych o oznaczeniach 7000 do x1300. Zamknięty sterownik dostarczany przez ATI obsługuje rozszerzenie GLX_EXT_texture_from_pixmap poczynając od wersji 8.42.3 i w związku z tym umożliwia uruchomienie serwera X z włączoną obsługą AIGLX.

AIGLX i inne karty graficzne[edytuj | edytuj kod]

Lista aktualnie obsługiwanych kart graficznych znajduje się na stronie głównej projektu. Aktualnie AIGLX można uruchomić także na komputerach posiadających następujące karty:

  • Intel: i830, i855, GMA 900 i GMA 950
  • Matrox: MGA G550

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]