AIO F-313 Qaher

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
AIO F-313 Qaher
Dane podstawowe
Państwo  Iran
Producent Aviation Industries Organization
Konstruktor Hassan Parvaneh
Typ myśliwiec
Dane techniczne
Wymiary
Dane operacyjne
Użytkownicy
Iran

AIO F-313 Qaher (Zdobywca) – prototypowy irański myśliwiec będący, według słów przedstawicieli Iranu, maszyną wybudowaną w technologii stealth.

Historia[edytuj]

2 lutego 2013 roku, podczas trwania uroczystości państwowych, związanych z 34. rocznicą zwycięstwa irańskej rewolucji islamskiej zaprezentowano samolot F-313 Qaher. Prezentacja odbyła się w obecności prezydenta kraju Mahmuda Ahmadineżada. Według słów irańskiego ministra obrony, Ahmada Vahidi, samolot zbudowano w technologii stealth. Maszyna miała również spędzić w powietrzu wiele godzin. Zaprezentowany prototyp wzbudził wątpliwości wśród zagranicznych obserwatorów co do tego, czy ujawniony samolot jest lotnym egzemplarzem czy jedynie makietą. Większość specjalistów skłania się ku drugiemu rozwiązaniu. Maszyna jest wyjątkowo mała, na ujawnionych zdjęciach brak jest pokryw eksploatacyjnych. Niewielka kabina z trudem mieści pilota, wzbudza to wątpliwości, czy w takich warunkach byłby on w stanie efektywnie realizować swoje zadania. Równie niewielki dziób samolotu uniemożliwia zainstalowanie w nim jakiegokolwiek systemu radarowego. Kabina pilota wyposażona jest w wyświetlacze ciekłokrystaliczne oraz klasyczne przyrządy pokładowe. Zwraca uwagę brak wyświetlacza przeziernego HUD, pozbawiony był go również hełm uczestniczącego w prezentacji pilota. Na F-313 zastosowano układ aerodynamiczny zwany potocznie "kaczką", w którym skośne usterzenie poziome znajduje się w części dziobowej przed skrzydłami za kabiną pilota. Przód kadłuba posiada poziomą krawędź zmniejszającą echo radiolokacyjne maszyny. Niewielkie wloty powietrza do silnika umieszczono na górnej powierzchni kadłuba po obu stronach kabiny, sprzyja to z jednej strony schowaniu turbiny jednostki napędowej, generującej silne echo radarowe, z drugiej jednak rodzi wątpliwości, co do ich efektywności zwłaszcza w locie przy dużym kącie natarcia. Wielkość wlotów rodzi również wątpliwości, czy są one w stanie zapewnić odpowiednią ilość powietrza dopływającego do silnika w locie poziomym z prędkością naddźwiękową. Na zaprezentowanym samolocie brak jest węzłów do podwieszania uzbrojenia lub wewnętrznych komór. Skrzydła samolotu w kształcie spłaszczonej litery M o grubym profilu z wygiętymi do dołu końcówkami, podobne w swym kształcie do skrzydeł zastosowanych w amerykańskim Boeing Bird of Prey. Irańska telewizja ujawniła film, na którym zaprezentowano F-313 w locie, jednak w zgodnej opinii ekspertów na filmie widoczny jest wielokrotnie mniejszy model.

Qaher to już drugi po IAMI Shafaq samolot będący próbą opanowania przez irański przemysł technologii budowy samolotów o obniżonej sygnaturze radiolokacyjnej.

Bibliografia[edytuj]

  • Tomasz Hypki, Makieta, czy lekki myśliwiec, "Raport", nr 2 (2013), s. 42-44, ISSN 1429-270x.