Abd al-Karim Ghallab

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Abd al-Karim Ghallab

Abd al-Karim Ghallab (arab. عبد الكريم غلاب , ur. 31 grudnia 1919 w Fezie, Maroko, zm. 13 sierpnia 2017 w El Jadida[1]) – powieściopisarz marokański, jedna z najwybitniejszych postaci marokańskiego życia politycznego i kulturalnego[2]. Działacz Partii Niepodległości (Al-Istiklal), redaktor jej organu prasowego, dziennika "Al-Alam". Uznanie przyniosły mu utwory literackie, za pomocą których walczy o sprawiedliwość społeczną w swoim kraju. Jego powieści wywarły znaczny wpływ na życie polityczne i literackie w jego ojczyźnie[3].

Powieść Dafanna al-madi (Pogrzebaliśmy przeszłość) z 1966 stanowi opis dążeń niepodległościowych Maroka na krótko przed uzyskaniem przez nie niezależności. Autor zajmuje się w niej także problematyką różnic klasowych i rolą edukacji świeckiej i religijnej[3]. W innej swojej powieści, pt. Al-Mu'allim Ali, z 1971 roku Ghallab przedstawia wyzysk robotników w Fezie i rolę związków zawodowych w walce o ich prawa.

Główne dzieła[edytuj | edytuj kod]

  • Sabat abwab (Siedem bram, 1965)
  • Dafanna al-madi (Pogrzebaliśmy przeszłość, 1966)
  • Al-Mu'allim Ali (1971)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "Le journaliste et écrivain marocain Abdelkrim Ghallab est décédé" In: huffpostmaghreb.com, Retrieved 14 August 2017]
  2. Józef Bielawski, Jolanta Kozłowska, Ewa Machut-Mendecka, Krystyna Skarżyńska-Bocheńska: Nowa i współczesna literatura arabska 19 i 20 w.: Literatura arabskiego Maghrebu. Warszawa: 1989, s. 441.
  3. a b The Routledge Encyclopedia of Arabic Literature. 1998, s. 247.