Abd ar-Ra’uf al-Kasm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Abd ar-Ra’uf al-Kasm (ur. 1932) - syryjski polityk, premier Syrii w latach 1980-1987.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z zamożnej rodziny mieszczańskiej z Damaszku[1]. Jest sunnitą[2]. Ukończył studia (doktorat[2]) w zakresie architektury na Uniwersytecie Damasceńskim. Był członkiem syryjskiej partii Baas[1].

W 1980 objął urząd premiera Syrii. Był też członkiem Przywództwa Regionalnego partii Baas[1][2].

Mimo odmiennego pochodzenia społecznego niż większość najbliższych współpracowników Hafiza al-Asada cieszył się znacznym zaufaniem prezydenta Syrii[1]. W 1983, gdy al-Asad był poważnie chory, wskazał al-Kasma jako jednego z członków sześcioosobowego komitetu, który w razie jego śmierci miał tymczasowo objąć władzę w kraju[2]. Dzięki wsparciu al-Asada al-Kasm mógł jako premier prowadzić dość samodzielną politykę. Kilkakrotnie wdawał się w spory z wpływowymi oficerami, lecz pozostawał na stanowisku. Został zmuszony do dymisji dopiero po sporze z wieloletnim przyjacielem al-Asada i ministrem obrony Mustafą Talasem, po tym, gdy próbował powstrzymać przemyt na granicy libańsko-syryjskiej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e R. Hinnenbusch, Syria, s. 74.
  2. a b c d N. van Dam, The Struggle..., s. 119.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • van Dam N.: The Struggle for Power in Syria. Politics and Society under Asad and the Ba'ath Party. London: I. B. Tauris, 2011. ISBN 978-1-84885-760-5.
  • R. Hinnenbusch, Syria: Revolution from Above, Routledge, 2002.