Adam Yahiye Gadahn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Adam Yahiye Gadahn
Adam Pearlman
Amerykanin Azzam
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1 września 1978
Stany Zjednoczone, Oregon
Data śmierci 19 stycznia 2015

Adam Yahiye Gadahn arab. آدم يحيى غدن, właściwie Adam Pearlman (ur. 1 września 1978 w Oregonie, zm. 19 stycznia 2015[1]) – amerykański islamista i działacz Al-Qaedy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z rodziny o korzeniach żydowskich (ze strony ojca). Był najstarszym synem rzeźnika i muzyka folkowego Phila Pearlmana, który zmienił swoje nazwisko na Gadahn (na cześć biblijnego Gedeona). W szkole Adama zafascynowała muzyka deathmetalowa - w 1993 występował publicznie, używając pseudonimu Aphasia, ale nie odniósł większych sukcesów. W 1995 przeniósł się do Santa Ana w Kalifornii, gdzie mieszkał z dziadkami i pracował w sklepie komputerowym.

W 1995 zafascynował się islamem, kształcąc się w Islamic Center of Orange County. Przeszedł na islam sunnicki w jednym z meczetów w południowej Kalifornii. Znany z porywczego charakteru dopuścił się znieważenia jednego ze swoich nauczycieli Haithama Bundakjiego, za co spędził dwa dni w więzieniu.

W 1998 wyjechał do Pakistanu. Zamieszkał w Karaczi, gdzie poślubił kobietę pochodzącą z rodziny uchodźców afgańskich. Prawdopodobnie w tym czasie nawiązał kontakty ze środowiskiem islamskich radykałów. Swoją rodzinę w USA informował, że pracuje jako dziennikarz w Karaczi. W 2001 jego kontakty z rodziną w USA ustały.

W 2001 Adam Gadahn znajdował się w gronie najbliższych współpracowników Osamy bin Ladena zajmując się tłumaczeniami i produkcją filmów propagandowych. W opinii FBI, Gadahn należał do ścisłego grona kierownictwa Al-Kaidy przygotowujących zamachy terrorystyczne latem 2004. W październiku 2004 ABC News zaprezentowało nagranie video, na którym człowiek określający się jako Azzam the American grozi Stanom Zjednoczonym falą ataków terrorystycznych [2]. W latach 2006-2010 Gadahn pojawił się w kolejnych dziesięciu filmach propagandowych Al-Kaidy zachęcając młodych Amerykanów do przechodzenia na islam, ale także komentując politykę USA w Afganistanie i wobec Pakistanu. W 2009 komentując sytuację w Gazie po raz pierwszy wypowiadał się wyłącznie w języku arabskim. Na taśmie z 21 czerwca 2010 przedstawił warunki zawarcia rozejmu pomiędzy USA a Al-Kaidą. Domagał się wycofania obcych sił z ziem muzułmańskich i wstrzymania poparcia USA dla Izraela.

W roku 2008 trzykrotnie informowano o śmierci Gadahna - m.in. przy okazji śmierci Abu Laitha al-Libiego, który zginął w lutym w Pakistanie. Nie potwierdzono także informacji o zatrzymaniu Gadahna przez agentów policji pakistańskiej w lutym 2010 w Karaczi[3].

W 2006 Sąd Okręgowy w Kalifornii rozpoczął postępowanie przeciwko Gadahnowi oskarżanemu o zdradę stanu (współpracę z organizacją wrogą wobec USA), za co grozi mu kara śmierci. W historii amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości jest to pierwszy taki przypadek oskarżenia od 1952[4]. Zginął w Pakistanie, w wyniku ataku samolotu bezzałogowego[5]. Na liście najbardziej poszukiwanych przez FBI terrorystów Gadahn zajmował jedno z czołowych miejsc, a za pomoc w jego ujęciu była obiecana nagroda w wysokości 1 mln $[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]