Adobe FlashPaper

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adobe FlashPaper (dawniej Macromedia FlashPaper) – technika opracowana przez firmę Macromedia, a po jej wykupieniu przez firmę Adobe Systems w roku 2005 rozwijana przez firmę Adobe Systems, rodzaj elektronicznego „papieru”, który można umieszczać w dokumentach internetowych.

Narzędzie do konwersji jest dostarczane razem z innymi programami Adobe, np. Adobe Contribute. Możliwa jest konwersja rozmaitych formatów plików, jak np. pliki tekstowe lub dokumenty Office’a – po wskazaniu pliku źródłowego program wstawia do dokumentu HTML plik w formacie Flash zawierający treść przekonwertowanego dokumentu. Czytelnik strony może powiększać taki dokument, przeszukiwać go i drukować. Możliwe jest kopiowanie zawartości, pod warunkiem, że autor nie wyłączył tej możliwości. Do czytania potrzebna jest obecność czytnika Adobe Flash Player w systemie.

Polecenia FlashPaper są także dołączane do menu programów Microsoft Office, wirtualne drukowanie (FlashPaper na liście drukarek) oraz konwersja pod prawym klawiszem myszy w Eksploratorze Windows.

We wrześniu 2008 roku Adobe ogłosił zakończenie prac i wycofanie produktu[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Document startups in chaos as Adobe’s Flashpaper discontinues (ang.). 4 września 2008. [dostęp 27 sierpnia 2011].
  2. Adobe – FlashPaper 2 end-of-life FAQ. kopia z WayBack Machine nieistniejącej strony z serwisu Adobe. [dostęp 6 września 2008].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]