Microsoft Office

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Microsoft Office
logo
ilustracja
Autor Microsoft
Pierwsze wydanie Mac: 1989
PC: 1990
Aktualna wersja stabilna Mac: Office 2021 for Mac

PC: Microsoft Office 2021

Platforma sprzętowa Mac, PC
System operacyjny Mac OS, OS X i Windows
Rodzaj Pakiet biurowy
Licencja komercyjny
Strona internetowa

Microsoft Office (w skrócie MSO) – pakiet aplikacji biurowych wyprodukowany przez firmę Microsoft. Wprowadzony na rynek 1 sierpnia 1989.

Programy składające się na Microsoft Office są przeznaczone do uruchamiania na platformie Microsoft Windows oraz Apple OS X, lecz mogą zostać uruchomione na innych systemach (GNU/Linux, FreeBSD itp.) za pomocą programów takich jak np. Wine.

Oprogramowanie jest konkurencyjne dla pakietów: LibreOffice, OpenOffice.org, Oracle Open Office, IBM Lotus Symphony, Corel WordPerfect Office, SoftMaker Office, Dokumenty Google i Apple iWork.

Pakiet Microsoft Office od wersji 2007[1] ma możliwość obsługi otwartego standardu plików OpenDocument. W starszych wersjach jest to również możliwe dzięki wtyczce OpenXML/ODF Translator Add-ins for Office[2].

Programy pakietu Microsoft Office[edytuj | edytuj kod]

Niemiecki MS Office (od 1994) na 32 dyskach instalacyjnych.

Komputery PC[edytuj | edytuj kod]

Programy podstawowe[edytuj | edytuj kod]

Programy dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

Programy wycofane lub nierozwijane[edytuj | edytuj kod]

 • Accounting (zarządzanie kontami i uprawnieniami)
 • Binder – program, który w zamierzeniu miał łączyć kilka pojedynczych dokumentów do jednego pliku .obd. Zniknął z pakietu Office po wersji 2000.
 • Forms Server (rozwiązanie pakietu Microsoft Office dla formularzy obsługiwanych w przeglądarce)
 • Frontpage – edytor HTML. Jego ostatnią wersją jest 2003. Jego następcą jest SharePoint Designer (darmowy od kwietnia 2009).
 • InfoPath (program do zbierania informacji i zapisywania ich w formacie XML)
 • Mail – program do obsługi poczty elektronicznej we wczesnych wersjach pakietu Office. Zapisywał pliki w formacie .mmf. Jego miejsce zajął Microsoft Outlook.
 • Outlook Express – program do obsługi poczty elektronicznej w pakiecie Office 98 dla systemu Mac. Zapisywał pliki w formacie .dbx. Jego miejsce zajął Microsoft Entourage.
 • PhotoDraw – program graficzny. Po raz pierwszy pojawił się w 1998 roku, opublikowany w Office 2000 Premium Edition. Zapisywał pliki .mix
 • Photo Editor – program do edycji grafik. Od wersji 2003 jego miejsce zajął Picture Manager.
 • Picture Manager (przeglądarka obrazów, umożliwia również prostą edycję zdjęć)
 • Schedule Plus – program do zarządzania kontaktami i planowaniem czasu. Zapisywał pliki w formacie .scd. Zniknął z pakietu Office po wersji 95. Jego miejsce zajął Microsoft Outlook.
 • SharePoint Designer (poprzednia nazwa Microsoft FrontPage; tworzenie i edycja stron WWW)
 • Sharepoint Workspace (dawniej Groove, program do efektywnej pracy grupowej)
 • Visact 2000 – program, który dodawał efekty specjalne do dokumentów, używając języka HTML.

Microsoft Office Live[edytuj | edytuj kod]

Microsoft Office Live był usługą internetową zaprojektowaną dla małych przedsiębiorstw. Powstała 15 lutego 2006 roku jako część projektu Windows Live firmy Microsoft. Dawała użytkownikom możliwość założenia i utrzymania domeny, strony internetowej oraz kont e-mail. Dodatkowo udostępniała narzędzia służące do organizacji pracy. Oferowana była w wersji darmowej i płatnej. Wymagała korzystania z przeglądarki Internet Explorer i systemu Windows XP albo nowszego. W czerwcu 2010 roku usługa została włączona do pakietu SkyDrive.

Office Mobile[edytuj | edytuj kod]

Pakiet Office Mobile zawiera – ograniczone i dostosowane do mniejszej rozdzielczości ekranu oraz zoptymalizowane na dotyk – odpowiedniki aplikacji Word, Excel i PowerPoint. Inne aplikacje takie jak OneNote, Lync czy Outlook są dostępne jako osobne aplikacje i mogą zostać pobrane ze sklepu Windows czy App Store’a. Lync i OneNote są dostępne na Google Play dla użytkowników Androida. Office Mobile umożliwia użytkownikom zapis i dostęp do dokumentów znajdujących się na OneDrive czy na SharePoincie. Dodatkowo, aplikacje z pakietu Office na platformę Windows Phone mają możliwość zapisu plików lokalnie.

Office Mobile zadebiutował jako Pocket Office na Windows CE dla urządzeń Handheld PC w roku 1996. Ostatnia wersja dla Windows Phone – Microsoft Office Mobile 2013 – została wypuszczona 29 października 2012, dla telefonów firmy Apple Inc. 14 czerwca 2013, a dla użytkowników Androida 31 lipca 2013. W różnym stopniu programy są tłumaczone na 33 języki.

27 marca 2014 roku wydano nową wersję pakietu Office specjalnie stworzoną dla użytkowników iPadów. Pakiet ten zawierał odpowiedniki programów: Word, Excel i PowerPoint. Jednak są one dystrybuowane jako osobne aplikacje w sklepie Apple. Darmowa wersja umożliwia jedynie przeglądanie zawartości. W celu edycji dokumentów niezbędna jest subskrypcja Office 365.

Tworzenie wtyczek do pakietu Office[edytuj | edytuj kod]

Od wersji 2013 pakietu Office użytkownik ma możliwość tworzenia wtyczek. Aplikacje takie oparte są o standardowe technologie jak HTML5, JavaScript, CSS3, XML i REST API. Aplikacje takie nie instalują się bezpośrednio na komputerze, ale uruchamiają się w przeglądarce w bezpiecznym środowisku co daje możliwość łatwego ich utrzymania i aktualizowania.

Podstawowym komponentem aplikacji dla Office’a jest plik XML zwany manifestem i strona internetowa. W manifeście zawarte są wszelkie ustawienia dla strony internetowej, która implementuje interfejs użytkownika i logikę. W takim pliku powinien zostać zawarty między innymi adres URL strony internetowej, nazwa aplikacji, jej wersja i opis.

Istnieją trzy główne rodzaje aplikacji dla Office’a. Pierwszym z nich jest task pane. Aplikacja taka pracuje razem z dokumentem i dostarcza informacji kontekstowych i funkcjonalności w celu zwiększenia możliwości przeglądania i tworzenia treści dokumentu. Kolejnym rodzajem aplikacji są content apps, które umożliwiają integrację treści dokumentu z opartymi na przeglądarkach danymi (np. YouTube czy galeria zdjęć). Ostatnim rodzajem są mail apps. Pracują one z wiadomościami mailowymi oraz spotkaniami (prośbą o spotkanie, odpowiedzią na spotkanie i anulowaniem spotkania). Mogą one uzyskiwać dostęp do informacji kontekstowych, a następnie używać ich aby uzyskać dostęp do dodatkowych informacji na temat serwera czy usług internetowych.

Aplikacje takie mogą zachowywać się dokładnie tak jak strony internetowe, czyli między innymi implementować wygląd i logikę przy użyciu JavaScript. Jednak jako aplikacje dla Office’a mogą wchodzić w interakcje z aplikacjami z pakietu Office i ich zawartością przy pomocy bibliotek JavaScript zapewnionych specjalnie w tym celu. W przypadku aplikacji typu task pane i content apps API umożliwia im czytanie i tworzenie dokumentu, jak również obsługiwanie zdarzeń wywoływanych przez użytkownika. API dla aplikacji mailowych przydziela dostęp do wiadomości, informacji o spotkaniach czy informacji o profilu użytkownika.

W celu tworzenia aplikacji dla Office’a można używać dowolnego programu zapisującego plik tekstowy. Dodatkowo w ramach Visual Studio (od wersji 2012) dostępne są szablony projektów oraz dedykowane narzędzia programistyczne.

Daty wydań[edytuj | edytuj kod]

Początki pakietu Office sięgają roku 1989. Przez wiele lat największą konkurencją dla pakietu firmy Microsoft był rozwijany przez firmy WordPerfect Corporation, Novell i Corel pakiet biurowy WordPerfect Office. Od roku 1998 alternatywą dla nich stał się firmowany przez firmę Sun Microsystems pakiet StarOffice, obecnie rozwijany również na zasadach open source pod nazwami OpenOffice.org i NeoOffice.

W roku 2007 rywalizację podjął IBM udostępniając pakiet biurowy IBM Lotus Symphony.

Wydania na platformę PC (Windows i DOS)[edytuj | edytuj kod]

Data Wersja Uwagi
30 sierpnia 1992 Microsoft Office 92 pierwszy pakiet Office na platformę Windows
17 stycznia 1994 Microsoft Office 4.0 Word 6.0, Excel 4.0, PowerPoint 3.0
2 czerwca 1994 Microsoft Office 4.3 Word 6.0, Excel 5.0, PowerPoint 4.0, Access 2.0 (w wersji Professional)
3 lipca 1994 Microsoft Office for NT 4.2 32-bitowa wersja, przeznaczona dla Windows NT 3.5
24 sierpnia 1995 Microsoft Office 95 pierwsza wersja 32-bitowa, przeznaczona dla Windows 95
19 listopada 1996 Microsoft Office 97 pojawienie się Asystenta pakietu Office
7 czerwca 1999 Microsoft Office 2000 ostatnie wydanie pozbawione aktywacji
5 marca 2001 Microsoft Office XP programy wchodzące w skład pakietu nosiły nazwy zakończone numerem 2002, np. Word 2002
17 listopada 2003 Microsoft Office 2003 ostatnie wydanie zawierające Asystenta pakietu Office
29 stycznia 2007 Microsoft Office 2007 Pojawienie się wstążki w niektórych aplikacjach pakietu,
pojawienie się aplikacji OneNote w wersji dla użytkowników domowych,
nowe rozszerzenia z końcówką „x” (np. *.docx, *.xlsx itd.)
15 czerwca 2010 Microsoft Office 2010 Pojawienie się wstążki we wszystkich aplikacjach pakietu
28 czerwca 2011 Microsoft 365 wersja dostępna w „chmurze” w ramach subskrypcji (np. rocznej lub miesięcznej)
29 stycznia 2013 Microsoft Office 2013 interfejs dostosowany do obsługi dotykiem
22 września 2015 Microsoft Office 2016 bezpośredni dostęp do plików w chmurze OneDrive[3]
24 września 2018 Microsoft Office 2019 pojawienie się funkcji, które znajdowały się od dawna w subskrypcji Office 365, wprowadzenie nowych ikon (są także w Office 2016), zrezygnowanie z desktopowego OneNote’a na rzecz wersji UWP (lecz nadal jest wspierany)[4][5]
5 października 2021 Microsoft Office 2021 zmiana interfejsu na bielszy i lepszy tryb ciemny

Wydania na platformę Mac i Mac OS[edytuj | edytuj kod]

Data Wersja Uwagi
1989 Office 1 pierwszy pakiet Office
1992 Office 2
1993 Office 3
1994 Office 4.2
1994 Office 4.2.1
1998 Office 98
2000 Office 2001
2001 Office v. X
2004 Office 2004 wersja na architekturę PowerPC (nie jest uniwersalna)
15 stycznia 2008 Office 2008 wersja na architekturę IA-32 x86
12 lutego 2010 Office 2011 [6]
28 czerwca 2011 Office 365 wersja online
9 lipca 2015 Office 2016 udostępniona subskrybentom usługi Office 365[7]
24 września 2018 Office 2019 udostępniona w ten sam dzień, co w wersji na Windowsa 10

Wydania na platformę mobilną (Windows Phone, Android, iOS)[edytuj | edytuj kod]

Data

Wersja

Uwagi

27 marca 2014 Office Mobile za darmo dla smartfonów z Androidem i iOS

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]