Microsoft Office

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Microsoft Office
Pakiet biurowy
Logo Microsoft Office
Logo programu
Autor Microsoft
Platforma sprzętowa Mac, PC
System operacyjny Mac OS, OS X i Windows
Pierwsze wydanie Mac: 1989
PC: 1990
Aktualna wersja stabilna Mac: Office for Mac 2016

PC: Microsoft Office 2016

Licencja komercyjny
Strona internetowa

Microsoft Office (w skrócie MSO) – pakiet aplikacji biurowych wyprodukowany przez firmę Microsoft. Wprowadzony na rynek 1 sierpnia 1989.

Programy składające się na Microsoft Office są przeznaczone do uruchamiania na platformie Microsoft Windows oraz Apple OS X, lecz mogą zostać uruchomione na innych systemach (GNU/Linux, FreeBSD itp.) za pomocą programów takich jak np. Wine.

Oprogramowanie jest konkurencyjne dla pakietów: LibreOffice, OpenOffice.org, Oracle Open Office, IBM Lotus Symphony, Corel WordPerfect Office, SoftMaker Office, Dokumenty Google i Apple iWork.

Pakiet Microsoft Office od wersji 2007[1] ma możliwość obsługi otwartego standardu plików OpenDocument. W starszych wersjach jest to również możliwe dzięki wtyczce OpenXML/ODF Translator Add-ins for Office[2].

Programy pakietu Microsoft Office[edytuj]

Komputery PC[edytuj]

Programy podstawowe[edytuj]

 • Word (edytor tekstu)
 • Excel (arkusz kalkulacyjny)
 • PowerPoint (tworzenie i wyświetlanie prezentacji)
 • OneNote (sporządzanie notatek, dodawany od wersji 2003)

Programy dodatkowe[edytuj]

Programy wycofane lub nierozwijane[edytuj]

 • Accounting (zarządzanie kontami i uprawnieniami)
 • Binder – program, który w zamierzeniu miał łączyć kilka pojedynczych dokumentów do jednego pliku .obd. Zniknął z pakietu Office po wersji 2000.
 • Forms Server (rozwiązanie pakietu Microsoft Office dla formularzy obsługiwanych w przeglądarce)
 • Frontpage – edytor HTML. Jego ostatnią wersją jest 2003. Jego następcą jest SharePoint Designer (darmowy od kwietnia 2009).
 • InfoPath (program do zbierania informacji i zapisywania ich w formacie XML)
 • Mail – program do obsługi poczty elektronicznej we wczesnych wersjach pakietu Office. Zapisywał pliki w formacie .mmf. Jego miejsce zajął Microsoft Outlook.
 • Outlook Express – program do obsługi poczty elektronicznej w pakiecie Office 98 dla systemu Mac. Zapisywał pliki w formacie .dbx. Jego miejsce zajął Microsoft Entourage.
 • PhotoDraw – program graficzny. Po raz pierwszy pojawił się w 1998 roku, opublikowany w Office 2000 Premium Edition. Zapisywał pliki .mix
 • Photo Editor – program do edycji grafik. Od wersji 2003 jego miejsce zajął Picture Manager.
 • Picture Manager (przeglądarka obrazów, umożliwia również prostą edycję zdjęć)
 • Schedule Plus – program do zarządzania kontaktami i planowaniem czasu. Zapisywał pliki w formacie .scd. Zniknął z pakietu Office po wersji 95. Jego miejsce zajął Microsoft Outlook.
 • SharePoint Designer (poprzednia nazwa Microsoft FrontPage; tworzenie i edycja stron WWW)
 • Sharepoint Workspace (dawniej Groove, program do efektywnej pracy grupowej)
 • Visact 2000 – program, który dodawał efekty specjalne do dokumentów, używając języka HTML.

Microsoft Office Live[edytuj]

Microsoft Office Live był usługą internetową zaprojektowaną dla małych przedsiębiorstw. Powstała 15 lutego 2006 roku jako część projektu Windows Live firmy Microsoft. Dawała użytkownikom możliwość założenia i utrzymania domeny, strony internetowej oraz kont e-mail. Dodatkowo udostępniała narzędzia służące do organizacji pracy. Oferowana była w wersji darmowej i płatnej. Wymagała korzystania z przeglądarki Internet Explorer i systemu Windows XP albo nowszego. W czerwcu 2010 roku usługa została włączona do pakietu SkyDrive.

Office Mobile[edytuj]

Pakiet Office Mobile zawiera – ograniczone i dostosowane do mniejszej rozdzielczości ekranu oraz zoptymalizowane na dotyk – odpowiedniki aplikacji Word, Excel i PowerPoint. Inne aplikacje takie jak OneNote, Lync czy Outlook są dostępne jako osobne aplikacje i mogą zostać pobrane ze sklepu Windows czy App Store’a. Lync i OneNote są dostępne na Google Play dla użytkowników Androida. Office Mobile umożliwia użytkownikom zapis i dostęp do dokumentów znajdujących się na OneDrive czy na SharePoincie. Dodatkowo, aplikacje z pakietu Office na platformę Windows Phone mają możliwość zapisu plików lokalnie.

Office Mobile zadebiutował jako Pocket Office na Windows CE dla urządzeń Handheld PC w roku 1996. Ostatnia wersja dla Windows Phone – Microsoft Office Mobile 2013 – została wypuszczona 29 października 2012, dla telefonów firmy Apple Inc. 14 czerwca 2013, a dla użytkowników Androida 31 lipca 2013. W różnym stopniu programy są tłumaczone na 33 języki.

27 marca 2014 roku wydano nową wersję pakietu Office specjalnie stworzoną dla użytkowników iPadów. Pakiet ten zawierał odpowiedniki programów: Word, Excel i PowerPoint. Jednak są one dystrybuowane jako osobne aplikacje w sklepie Apple. Darmowa wersja umożliwia jedynie przeglądanie zawartości. W celu edycji dokumentów niezbędna jest subskrypcja Office 365

Tworzenie wtyczek do pakietu Office[edytuj]

Od wersji 2013 pakietu Office użytkownik ma możliwość tworzenia wtyczek. Aplikacje takie oparte są o standardowe technologie jak HTML5, JavaScript, CSS3, XML i REST API. Aplikacje takie nie instalują się bezpośrednio na komputerze, ale uruchamiają się w przeglądarce w bezpiecznym środowisku co daje możliwość łatwego ich utrzymania i aktualizowania.

Podstawowym komponentem aplikacji dla Office’a jest plik XML zwany manifestem i strona internetowa. W manifeście zawarte są wszelkie ustawienia dla strony internetowej, która implementuje interfejs użytkownika i logikę. W takim pliku powinien zostać zawarty między innymi adres URL strony internetowej, nazwa aplikacji, jej wersja i opis.

Istnieją trzy główne rodzaje aplikacji dla Office’a. Pierwszym z nich jest task pane. Aplikacja taka pracuje razem z dokumentem i dostarcza informacji kontekstowych i funkcjonalności w celu zwiększenia możliwości przeglądania i tworzenia treści dokumentu. Kolejnym rodzajem aplikacji są tzw. Content apps, które umożliwiają integrację treści dokumentu z opartymi na przeglądarkach danymi (jak np. YouTube czy galeria zdjęć). Ostatnim rodzajem są Mail apps. Pracują one z wiadomościami mailowymi oraz spotkaniami (prośbą o spotkanie, odpowiedzią na spotkanie i anulowaniem spotkania). Mogą one uzyskiwać dostęp do informacji kontekstowych, a następnie używać ich aby uzyskać dostęp do dodatkowych informacji na temat serwera czy usług internetowych.

Aplikacje takie mogą zachowywać się dokładnie tak jak strony internetowe czyli między innymi implementować wygląd i logikę przy użyciu JavaScript. Jednak jako aplikacje dla Office’a mogą wchodzić w interakcje z aplikacjami z pakietu Office i ich zawartością przy pomocy bibliotek JavaScript zapewnionych specjalnie w tym celu. W przypadku aplikacji typu task pane i content apps API umożliwia im czytanie i tworzenie dokumentu jak również obsługiwanie zdarzeń wywoływanych przez użytkownika. API dla aplikacji mailowych przydziela dostęp do wiadomości, informacji o spotkaniach czy informacji o profilu użytkownika.

W celu tworzenia aplikacji dla Office’a można używać dowolnego programu zapisującego plik tekstowy. Dodatkowo w ramach Visual Studio (od wersji 2012) dostępne są szablony projektów oraz dedykowane narzędzia programistyczne.

Daty wydań[edytuj]

Początki pakietu Office sięgają roku 1989. Przez wiele lat największą konkurencją dla pakietu firmy Microsoft był rozwijany przez firmy WordPerfect Corporation, Novell i Corel pakiet biurowy WordPerfect Office. Od roku 1998 alternatywą dla nich stał się firmowany przez firmę Sun Microsystems pakiet StarOffice, obecnie rozwijany również na zasadach open source pod nazwami OpenOffice.org i NeoOffice. W roku 2007 rywalizację podjął IBM udostępniając pakiet biurowy IBM Lotus Symphony

Wydania na platformę PC (Windows i DOS)[edytuj]

Data Wersja Uwagi
30 sierpnia 1992 Microsoft Office 92 pierwszy pakiet Office na platformę Windows
17 stycznia 1994 Microsoft Office 4.0 Word 6.0, Excel 4.0, PowerPoint 3.0
2 czerwca 1994 Microsoft Office 4.3
3 lipca 1994 Microsoft Office for NT 4.2
24 sierpnia 1995 Microsoft Office 95
19 listopada 1996 Microsoft Office 97
7 czerwca 1999 Microsoft Office 2000 ostatnie wydanie pozbawione aktywacji
5 marca 2001 Microsoft Office XP programy wchodzące w skład pakietu nosiły nazwy zakończone numerem 2002, np. Word 2002
17 listopada 2003 Microsoft Office 2003
29 stycznia 2007 Microsoft Office 2007 Pojawienie się wstążki w niektórych aplikacjach pakietu,
pojawienie się aplikacji OneNote w wersji dla użytkowników domowych,
nowe rozszerzenia z końcówką "x" (np. *.docx, *.xlsx itd.)
15 czerwca 2010 Microsoft Office 2010 Pojawienie się wstążki we wszystkich aplikacjach pakietu
28 czerwca 2011 Office 365 wersja dostępna w "chmurze" w ramach subskrypcji (np. rocznej lub miesięcznej)
29 stycznia 2013 Microsoft Office 2013 interfejs dostosowany do obsługi dotykiem
22 września 2015 Microsoft Office 2016 bezpośredni dostęp do plików w chmurze OneDrive[3]

Wydania na platformę Mac i Mac OS[edytuj]

Data Wersja Uwagi
1989 Office 1 pierwszy pakiet Office
1992 Office 2
1993 Office 3
1994 Office 4.2
1994 Office 4.2.1
1998 Office 98
2000 Office 2001
2001 Office v. X
2004 Office 2004 wersja na architekturę PowerPC (nie jest uniwersalna)
15 stycznia 2008 Office 2008 wersja na architekturę IA-32 x86
12 lutego 2010 Office 2011 [4]
28 czerwca 2011 Office 365 wersja online
9 lipca 2015 Office 2016 udostępniona subskrybentom usługi Office 365[5]

Wydania na platformę mobilną (Windows Phone, Android, iOS)[edytuj]

Data

Wersja

Uwagi

27 marca 2014 Office Mobile za darmo dla smartfonów z Androidem i iOS

Przypisy

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]