Eksplorator Windows

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Eksplorator Windows
menedżer plików
Producent Microsoft
System operacyjny Microsoft Windows
Aktualna wersja stabilna Eksplorator Windows ma numerację zgodną z numeracją Microsoft Windows

Eksplorator Windows (Windows Explorer) – aplikacja do przeglądania systemu plików w Microsoft Windows, dostępna od wersji MS Windows 95. Eksplorator (nazwa pliku explorer.exe) jest także domyślną powłoką tych systemów operacyjnych. Powłoka pokazuje ikony na pulpicie, a także pasek zadań.

Explorer.exe to bardzo ważny plik systemowy. Jego brak (w przypadku niedoświadczonych użytkowników) może doprowadzić do unieruchomienia systemu i konieczności reinstalacji. Oprócz tradycyjnego sposobu klikaniem, uruchomić go można także poprzez jednoczesne wciśnięcie klawiszy Logo Windows i E na klawiaturze.

Explorer jako powłoka[edytuj | edytuj kod]

Eksplorator odpowiada za wyświetlanie plików na pulpicie oraz paska zadań i menu start. Za gadżety pulpitu odpowiada sidebar.exe. Wygląd niektórych elementów eksploratora i jego zachowanie jako powłoki systemowej może być rozszerzane.

Explorer jako menedżer plików[edytuj | edytuj kod]

W systemie Windows 95 okno eksploratora składa się z paska stanu, paska menu, paska adresu. środkowa część jest przeznaczona na pliki i foldery. Można również wyświetlić drzewo katalogów po lewej stronie.

W Windows XP okno składa się z paska menu, paska narzędzi, paska stanu. Po lewej stronie od spisu plików wyświetla się pasek boczny. Może to być: lista narzędzi, drzewo katalogów, wyszukiwarka lub inne.

W Windows Vista i Windows 7 na górze znajdują się przyciski wstecz i dalej, pasek adresu oraz wyszukiwarka. Niżej znajduje się pasek narzędzi, który zastępuje pasek boczny oraz pasek narzędzi z systemu XP. Po lewej stronie znajduje się okienko nawigacji zastępujące drzewo folderów. Po prawej można włączyć okienko podglądu otwierające m.in. pliki tekstowe, audio, wideo, zdjęcia i prezentacje. Na dole, natomiast, znajduje się okienko szczegółów.