Adolf Cambridge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Adolf Karol Aleksander Albert Edward Jerzy Filip Ludwik Teck ( ur. 13 sierpnia 1868 Londyn – zm. 23 października 1927 Shrewsbury ) – książę Teck, członek Brytyjskiej rodziny Królewskiej, 1. markiz Cambridge.

Syn księcia Franciszka i księżniczki Marii Adelajdy. Jego dziadkami byli książę Aleksander Wirtemberski i hrabina Claudine Rhédey von Kis-Rhéde, oraz Adolf Hanowerski, książę Cambridge i Augusta Wilhelmina Heska.

Uczęszczał do Wellington College, w wieku 19 lat rozpoczął naukę w Royal Military Academy at Sandhurst. Tak jak ojciec oraz dziadkowie poświecił się karierze wojskowej. Po ślubie swojej siostry Marii z księciem Jerzym stał się członkiem rodziny królewskiej.

12 grudnia 1894 roku ożenił się z Małgorzatą Grosvenor, córką Hugh Lupus Grosvenor, księcia Westminster. Para miała czwórkę dzieci:

  • Jerzego (1895-1981) – 2. markiz Cambridge
  • Marię (1897-1887) – żonę Henryka Somerset, 10. Księcia Beaufort
  • Helene (1899-1969) – żonę Johna Evelyna Gibbs
  • Fryderyka (1907-1940)

W 1897 roku zostaje Kawalerem Krzyża Komandorskiego.

W styczniu 1900 roku umarł ojciec Adolfa. Odziedziczył on po nim tytuł księcia Teck. Otrzymał również stopień Kawalera Wielkiego Krzyża.

Jego oddział walczył w czasie II wojny burskiej. Między 1904 a 1910 rokiem był attache wojskowym w Wiedniu. W 1911 roku otrzymał Order Łaźni.

W momencie wybuchu wojny powrócił do czynnej służby, pracował w ministerstwie wojny. Jego szwagier, król Jerzy V zdecydował się wobec złego nastawienia poddanych do wszystkiego co niemieckie, na zmianę nazwiska rodowego z Sachsen-Coburg-Gotha na Windsor, zrezygnował również ze wszystkich niemieckich tytułów. W ślady króla poszli wszyscy pozostali książęta, w tym również książęta Teck. Adolf zrezygnował z tytułu księcia Teck i przyjął po swojej matce nazwisko Cambridge, szwagier uczynił go za to markizem Cambrige.