Augusta Wilhelmina Heska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Augusta Wilhelmina Heska

Augusta Wilhelmina Luiza Heska (ur. 25 lipca 1797 w zamku Rumpenheim koło Kassel, zm. 6 kwietnia 1889 w St. James's Palace, Londyn) - księżniczka Hesji, księżna Cambridge, wicekrólowa Hanoweru.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Księżniczka Augusta była trzecią córką Fryderyka, księcia Hesji, i jego żony, księżniczki Karoliny Polikseny Nassau-Usingen. Jej ojciec, książę Fryderyk był najmłodszym synem księżniczki Marii, trzeciej córki Jerzego II Hanowerskiego. W 1803 roku, jej wujek William I, przybrał tytuł elektora Hesse-Kassel - za pomocą którego cała dynastia Hesse-Kassel powiększyła swoje znaczenie w hierarchii, razem z młodą Augustą.

7 maja, w Kassel, i potem ponownie, 1 czerwca 1818 roku, księżniczka Augusta wyszła za mąż za swojego kuzyna Adolfa, księcia Cambridge. Adolf był dziesiątym dzieckiem i siódmym synem Jerzego III Hanowerskiego i Charlotty Mecklenburg-Strelitz. Panna młoda w chwili ślubu miała 21 lat, a pan młody 43. Po poślubieniu Adolfa, Augusta otrzymała tytuł księżnej Camrigde. Książę i księżna mieli trójkę dzieci. Augusta była, ze strony matki, babką Marii Teck, żony króla Jerzego V.

Od 1818 roku do koronacji królowej Wiktorii i rozdzielenia Wielkiej Brytanii i Hanoweru w 1837 roku, księżna Camrigde żyła w Hanowerze, gdzie jej mąż władał jako wicekról w imieniu swoich dwóch braci Jerzego IV Hanowerskiego i Wilhelma IV Hanowerskiego. Augusta i Adolf wrócili do Wielkiej Brytanii, gdzie żyli na wsi w Cambridge, Kew, i później w St. James's Palace. Księżna Cambridge przeżyła swojego męża o 39 lat, umierajac w wieku 91 lat.

Dzieci[edytuj | edytuj kod]