Augusta Wilhelmina Heska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Augusta Wilhelmina Heska
Ilustracja
księżna Cambridge
Okres od 1818
do 8 lipca 1850
Jako żona Adolfa Hanowerskiego
wicekrólowa Hanoweru
Okres od 1818
do 1837
Jako żona Adolfa Hanowerskiego
Dane biograficzne
Dynastia heska
Data urodzenia 25 lipca 1797
zamek Rumpenheim koło Kassel
Data śmierci 6 kwietnia 1889
St. James’s Palace, Londyn
Ojciec Fryderyk, książę Hesji
Matka Karolina Poliksena Nassau-Usingen
Mąż Adolf Hanowerski
Dzieci Jerzy Hanowerski,
Augusta Hanowerska,
Maria Adelajda Hanowerska

Augusta Wilhelmina Luiza Heska (ur. 25 lipca 1797 w zamku Rumpenheim koło Kassel, zm. 6 kwietnia 1889 w St. James’s Palace, Londyn) – księżniczka Hesji, księżna Cambridge, wicekrólowa Hanoweru.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Księżniczka Augusta była trzecią córką Fryderyka, księcia Hesji, i jego żony, księżniczki Karoliny Polikseny Nassau-Usingen. Jej ojciec, książę Fryderyk, był najmłodszym synem księżniczki Marii, trzeciej córki Jerzego II Hanowerskiego. W 1803 roku jej wujek William I przybrał tytuł elektora Hesse-Kassel, za pomocą którego cała dynastia Hesse-Kassel powiększyła swoje znaczenie w hierarchii, razem z młodą Augustą.

7 maja w Kassel, i potem ponownie, 1 czerwca 1818 roku, księżniczka Augusta wyszła za mąż za swojego kuzyna Adolfa, księcia Cambridge. Adolf był dziesiątym dzieckiem i siódmym synem Jerzego III Hanowerskiego i Charlotty Mecklenburg-Strelitz. Panna młoda w chwili ślubu miała 21 lat, a pan młody 43. Po poślubieniu Adolfa, Augusta otrzymała tytuł księżnej Cambridge. Książę i księżna mieli trójkę dzieci. Augusta była ze strony matki babką Marii Teck, żony króla Jerzego V.

Od 1818 roku do koronacji królowej Wiktorii i rozdzielenia Wielkiej Brytanii i Hanoweru w 1837 roku księżna Cambridge żyła w Hanowerze, gdzie jej mąż władał jako wicekról w imieniu swoich dwóch braci, Jerzego IV Hanowerskiego i Wilhelma IV Hanowerskiego. Augusta i Adolf wrócili do Wielkiej Brytanii, gdzie żyli na wsi w Cambridge, Kew, i później w St. James’s Palace. Księżna Cambridge przeżyła swojego męża o 39 lat, umierając w wieku 91 lat.

Dzieci[edytuj | edytuj kod]